Ana sayfa Dizi / Film İzlemeyenler İçin Film Önerisi: Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day

İzlemeyenler İçin Film Önerisi: Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day

PAYLAŞ

Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day, 90’lı yılların sinema tarihinin unutulmaz filmleri arasında yer alan eserlerden biridir. Günümüz gençleri belki çok bilmese bile yaşı biraz almış sinema severlerin kendi favori ya da izlenmesi gereken filmler listelerinde kesinlikle yer sahibi olan bir yapıttır. Richard A. Lupoff’un 1973 yılında “12:01 PM” adlı kısa öyküsünden esinlenerek yazılmış filmin yönetmeni ve yazarı Hollywood dünyasının yakından bildiği, aynı zamanda Hayalet Avcıları serisinin Dr. Egon Spengler’i Harold Ramis’dir. Başrolde ise sinema tarihinin en usta oyuncularından Bill Murray yer almaktadır.

Filmin konusuna kısaca değinmek gerekirse; egosu tavan yapmış ünlü bir hava durumu spikeri olan Phil Connors (Bill Murray), kanalı tarafından Pensilvanya’nın Punxatawney kasabasında düzenlenecek Groundhog Day etkinliklerini haber yapması için görevlendirilir. Etrafında tüm insanları ve kendisine verilen bu görevi hep küçümseyen burnu havada spikerimiz, bir an önce işini bitirip evinin yolunu gözlemektedir.

2 Şubat Döngüsü

Gün sonunda geri dönme yolunda çıkan kar fırtınası sebebiyle kasabada mahsur kalırlar. Her şey bir sonraki sabaha uyanan Phil’in yaşantısı ile başlar. Çünkü kendisi hariç herkes bir önceki günü yeniden yaşamaktadır. O güne sıkışıp kalan karakterimiz, bunu her o günün sabahına uyanmasıyla sonunda anlayacaktır.

İlk başlarda bunun çok eğlenceli bir durum olarak algılar. Çünkü, yaptığı her şey bir sonraki gün, aynı günün sabahına uyanmasıyla kendisi hariç kimse tarafından hatırlanmayacaktır. Lakin bu durum sürekli tekrar ve tekrar yaşadığı 2 Şubat tarihinden sıkılıp depresyona girmesiyle değişmeye başlar. Aklına gelen ve deneyebildiği her türlü tabiri caizse pislik işi denemiş ve sıkılmıştır. 2 Şubat döngüsü artık kendisine o kadarda eğlenceli gelmemeye başlayacaktır. Bu depresyonun sonucu kendini öldürme düşüncesi ile başbaşa bırakacaktır.

Artık 2 Şubat döngüsünden çıkmaya çalışan Phil, bunu da başaramaz. Lakin, bu döngüler içinde, kalbi kendi haber amiri Rita’ya vurulmaya başlar. Ne yapıp etse de bir türlü onu tavlayamaz. Kendine onun gönlünü kazanmayı bir amaç edinir. Bu girişimler ise Phil’in yaşadığı hayatı ve kendisini yeniden sorgulayıp iyi bir birey olabilme yoluna sokacaktır.

Hatırlatma

Bugün Aslında Dündü, bana 1946 yapımı Şahane Hayat – It’s a Wonderful Life filmini vermek istediği mesaj yönüyle hatırlatmaktadır. Temelde bu iki film başroller olarak çok zıt karakterlere sahip olsa da gün sonunda benzer bir yörüngeye girdiklerini düşünmeden edemem. Sevginin ve anlayışlı birlikteliklerin insanın başına ne kadar sıkıntı gelse de çözüm anahtarı olduğu gerçeğine….

Bill Murray, bu filmi tek başına sırtlamasıyla oldukça zor bir görevden tabiri caizse yeni oyunculara ders niteliği taşıyan oyunculuğu ile hem filmi hem de kendi oyunculuk seviyesini bir üst noktaya taşımıştır. Filmin barındırdığı trajikomik hikayesi sizi hem güldürecek hem de düşündürecek.

Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day, IMDB’de 8, Metacritic’de 72 Metascore, Rotten Tomatoes’de 10 üzerinden 8,05 puan ve %96 Tomatometer skoru almıştır. Benim filme puanım 10 üzerinden 8. Sıradışı konusu ve güldüren hikayesi ile yaklaşan tatil döneminizin ailece yada sevdiklerinizle birlikte izlemek için biçilmiş kaftan. Hatta kendinizi başrol yerine koyup, siz onun yerinde olsanız daha neler yapardınızı grupça tartışıp, ortaya atılan ilginç fikirlerle güzel vakit geçirmekte işin ekstrası…

Filmin Fragmanı

Yorumlar