Ana sayfa Animeler İzlenilmesi Gerekenler: D-Gray Man

İzlenilmesi Gerekenler: D-Gray Man

PAYLAŞ

Mangakası Katsura Hoshino olan D-Gray Man 2004 yılında haftalık olarak yayımlanmış, 2006 yılında ise animeye uyarlanmıştır.

Animenin orijinal adı Demon Gray Man’dir. Serinin mangakası ana karakterin gri saçlara ve şeytansı özelliklere sahip olma nedenini buraya bağlamıştır.

Mangakanın sağlık konusunda yaşadığı problemlerden ötürü haftalık olarak çıkan D-Gray Man öncelikle aylık olarak çıkarılmaya başlanmış ardındansa olması gerekenden erken bir vakitte uzun bir araya girmiştir. Son birkaç yıl içinde kısa bir sezon yayımlanmış, gelecek sezonun da 2018 civarı olacağı duyurulmuştur.

D-Gray Man İngiltere’de, 19. yüzyıl zamanlarında geçmektedir. Fakat bu devirde ölümler sanıldığı kadar kolay değil. İnsanüstü güçlere sahip Noah Ailesi’nin kontrolünü elinde tutan Millenium Kont, ölmüş kişilerin yakınlarının acılarını kullanarak onları hayata geri kazandırır.

Fakat maalesef ki eskisi gibi bir insan olarak değil. Şeytani bir varlık olan Akumalar, işte bu şekilde oluşmaktadır. Ölmüş olup ardından Akuma’ya dönüşen kişi ise bitmek bilmeyen bir acıya yakalanır. Akuma yok edilince ancak gerçek huzuruna geri kavuşabilmektedir.

Akumalar güçlenebilir, seviye atlayabilirler. İletişim güdüleri de bu seviyeye bağlı değişebilmektedir. Düşük seviye Akumalar sahip oldukları bedenin insan formlarına girerek kendilerini gizleyebilirler. Seviye atladıkça da esir aldıkları ruhu sömürür, en sonunda yok ederler.

Ve elbette bu şeytani güce karşı gelebilmek için de imkanlar bulunuyor. Dünyanın farklı yerlerine, farklı birçok kişiye yayılmış olan Innocence. (Masumiyet) Masumiyetler, sahibi oldukları kişi tarafından uyandırıldığında Akumaları öldürebilecek veyahut onlara karşı kullanabilecek silahlara, kalkanlara vb dönüşebilmektedir.

Masumiyetlere sahip olan, Akumaları yok etmek, onlar hakkında bilgi toplamak ve insanlara yardım etmek amacı ile görevlere giden kişilere ise Exorcist (Şeytan Çıkarıcı) denmektedir. Exorcistlerin bir araya geldikleri Kont’a karşı savaşmaya çalışan birliğe de The Black Order (Kara Emir) denmektedir. Vatikan merkezli Black Order ile Kont’un savaşı serinin ana konusudur.

D-Gray Man’imize gelecek olursak; ana karakter Allen Walker asıl ailesini küçük yaşta kaybetmiş ve onları asla tanıma fırsatı elde edememiştir. Bir sirkte iken kendine Mana adını veren palyaço ile tanışır. Agresif bir çocuk olan Allen, Mana ile tanıştıktan sonra her şey değişir.

Mana, Allen için hiç sahip olamadığı ama hep istediği bir ailedir. Fakat ne yazık ki onunla uzun yıllar geçiremeden Mana hayata gözlerini yumar. Derin bir acı içine giren Allen Walker’ın bu hüsranı ise Millennium Kont’un en büyük silahıdır.

Allen’e bir teklifte bulunan Kont, Mana’yı ona geri verebileceğine dair bir söz verir. Hiçbir şeyin farkında olmayan Allen ise bunu bir umut ışığı zannederek teklifi kabul eder.

Yumduğu gözlerini acı ve öfkeyle Akuma olarak tekrar açan Mana, bunu ona yaptırtan Allen’i lanetler. Sol gözü artık Allen’in tüm Akumaları görmesini sağlar. İnsan kılığında bir Akuma, Allen’in sol gözünden kaçamamaktadır.

Fakat Allen’in tek özelliği bu değildir. Sol kolunda doğuşundan beridir taşıdığı bir Innocence yer almaktadır. Yine de daha fazla öneme ve özelliğe sahiptir. (Bunu açıklamak ağır bir spoiler olacaktır. O yüzden bundan bahsetmeyeceğim.) Akumaları kaçırmayan bir sol göz ve doğuştan sahibi olduğu bir Innocence ile Demon Gray Man , yani Allen Walker, ileriki zamanlarda Exorcist olmaya karar verir.

Şeytani güçlerinin ona sağladığı avantajlar Allen’in eğitilmesi için reddedilemeyecek bir fırsattır. Black Order Generali olan Cross Marian da bu avantajları kaçırmayarak Allen Walker’ı 3 yıl boyunca eğitir.

3 yılın ardından Marian her ne kadar katlanılması zor biri olursa olsun Allen için değerli biri haline gelir. Ve en sonunda görevlerde yer alabilmeye hazır vaziyette Walker çocuğunu Black Order’a gönderir. Orada tanıştığı insanlarsa Allen Walker’ın kaybetmemek uğruna her şeyi yapacağı ailesi olacaktır. Allen Walker’ın katılımı ile Black Order Kont ile olan savaşına ve Innocence arayışlarına kaldığı yerden daha da şiddetlenerek devam eder.

İçinde komedi, dram ve aksiyon yer alan kendi türünün ilk orijinal serisi D-Gray Man izleyicilerince büyük bir beğeni kazanmıştır. Ve eğer izlemediyseniz bu seriyi mutlaka listenize eklemenizi öneririm.

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleCs:go Hacklendi
Sonraki makaleVE İNSAN ALDANDI!
Korku-gerilim, aksiyon, fantastik, bilim-kurgu filmlerini izlemeyi, kitaplarını okumayı seven, Star Wars, Karayip Korsanları ve Yüzüklerin Efendisi hayranı, yabancı dizileri takip eden, aksiyon, rpg oyunlarına ilgisi olan, Kratos aşığı, yeni yeni editörlük işine atılmış bir Ñoldo.