Ana sayfa Harry Potter J.K. Rowling’in Kaleminden Beauxbatons Sihir Akademisi

J.K. Rowling’in Kaleminden Beauxbatons Sihir Akademisi

PAYLAŞ

J.K. Rowling’in Kaleminden Beauxbatons

Prene’nin bir yerinde olduğu düşünülen Beauxbatons Sihir Akademisini ziyaret edenler, düzgün bahçeler ve dağlık arazide sihir kullanarak yaratılmış çimlerle kaplı şatonun nefes kesen güzelliğinden bahsederler. Beauxbatons Akademisinde öğrencilerin geneli Fransız olsa da, İspanyol, Portekizli, Hollandalı, Lüksemburglu ve Belçikalı öğrenciler de çok sayıda bulunur (Durmstrang ve Beauxbatons’da, Hogwarts’a oranla daha çok öğrenciye sahiptir). Gençliklerinde Beauxbatons’da tanışan Nicolas ve Perenelle Flamel çiftinin, bu prestijli okulun çarpıcı şatosunu ve toprağını, simyacı altınıyla kısmen finanse ettiği söylenir. Okulun ortasında bulunan, iyileştirici ve güzelleştirici özellikleri olduğuna inanılan çeşmeye onların adı verilmiştir.

Beauxbatons, Hogwarts ile her zaman samimi bir ilişki kurmuştur, ancak Beauxbatons’un altmış ikisini Hogwarts’ın altmış üçünü kazandığı Üçbüyücü Turnuvası gibi uluslararası yarışmalarda sağlıklı bir rekabette yaşanmıştır.

Flamel dışında, ünlü eski Beauxbatons öğrencileri arasında, Terör‘den kaçmak için boynuna bir Saklama Büyüsü uygulayıp, başını kesilmiş gibi gösteren Vincent Duc de Trefle-Picques, meşhur börekçi ve Muggle zehirleyici Luc Millefeuille ve dünyaca ünlü Hogwarts Savaşı’nda savaşan, hem Fransız hem de İngiliz Büyü Bakanlıklarından cesaret madalyaları alan Fleur Delacour vardır. Okul Müdiresi Olympe Maxime (aksini iddia etse de) yarı devdir. Kendisi parlak, zarif ve inkar edilemez şekilde ilham verici bir cadıdır.

Terör Dönemi (5 Eylül 1793 – 28 Temmuz 1794), Fransa‘da, Fransız Devrimi’nin ardından on ay süreyle iktidarı ele geçiren Jakobenlerin yürüttüğü kanlı dönemdir.

Şimdiye kadar olan kısım J.K. Rowling’in kaleminden olan kısımdı. Gelin biraz da diğer bilinenlere göz atalım.

Tarih ve Gelenekler

Beauxbatons 1792 ve 1994 yıllarındaki Üçbüyücü Turnuvalarına katıldı. 1792’de ki turnuva sırasında görevlerden birisi cockatrice yakalamayı gerektiriyordu. Canavar sinirlenip sağa sola saldırdı ve jüriden 3 kişiyi yaraladı. Yaralanan kişilerden birisi de Beauxbatons müdürüydü.

Öğrenci ve personeller taşıma (yolculuk) için Beauxbatons arabalarını (Le Carrosse de Beauxbâtons) kullanırlar. Arabaların rengi açık mavidir. Bir düzine kanatlı at tarafından çekilirler. Abraxan atları tarafından uçurulan dev arabalar bazen Uluslararası Gizlilik Kanununa ters olup sıkıntı çıkarabiliyor. Abraxan atları sadece Single-Malt Viski ile beslenirler. Beauxbatons öğrencilerine saygı gösterisi olarak kendi müdürleri/müdireleri gelip oturana kadar ayakta beklemeleri öğretilmiştir.

Beauxbatons sarayında Noel zamanında yemek odasının etrafında buzdan heykeller vardır. Heykeller parlak bir elmas gibi görünene kadar erimez. Fleur Delacour’a göre okulda verilen yemekler harika ve ağaç perileri korosunun verdiği serenat ile daha güzel oluyor.

Etimoloji

Beauxbatons muhtemelen Fransız “beau bâton” sözcüklerinin çoğul halinden gelmiştir. İngilizcesi ise güzel çubuklar (beautiful sticks) anlamına gelir. Fransızca’da asa kelimesi için kullanılan kelime baguettedir. Baton değnek, baston (staff) olarak çevrilse de asaya gönderme olarak Rowling tarafından seçilmiş olabilir.

Yorumlar