Ana sayfa Harry Potter J.K Rowling’in Kaleminden: Sıralama Şapkası

J.K Rowling’in Kaleminden: Sıralama Şapkası

PAYLAŞ

Ünlü Sıralama Şapkası, her öğretim yılının başında söylediği bir dizi şarkıda kendi oluşumu hakkında bilgi verir. Efsaneye göre, şapka bir zamanlar dört kurucudan biri olan Godric Gryffindor’a aitti. Öğrencilerin kurucuların belirli tercihlerine göre sıralanmasını sağlamak için dört kurucu tarafından ortaklaşa büyülendi.

Seçmen Şapka, Cadılar ve Sihirbazlar’ın ömürleri boyunca görebilecekleri en zeki büyülü nesnelerden biridir. Kelimenin tam anlamıyla dört kurucunun zekasını içerir. Konuşabilir (kenarına yakın bir yırtık aracılığıyla) ve Zihinfend konusunda yeteneklidir. Bu da kullanıcının kafasının içine bakmasına, yeteneklerini veya ruh halini anlamasına imkan sağlar. Kullanıcının düşüncelerine bile cevap verebilir.

Sıralama şapkası, bir öğrencinin sıralamasında bir hata yaptığını kabul etmeyi reddetmesiyle ünlüdür. Slytherin’ler fedakar ya da özverili davrandığı durumlarda, Ravenclaw’lar tüm sınavlarında başarısız olduğunda, Hufflepuff’lar tembel ama akademik açıdan yetenekli olduklarını kanıtladıklarında ve Gryffindor’lar korkaklık gösterdiğinde Şapka, orijinal kararını sadık bir şekilde destekler. Tüm bunlara rağmen Şapka, işte olduğu yüzyıllar boyunca oldukça az sayıda hata yapmıştır.

Sıralama Şapkası Hakkında JK Rowling’in düşünceleri

Sıralama Şapkası, Hogwarts için düşündüğüm en eski planlarımda yoktu. Öğrencileri sıralamak için birkaç farklı yöntem tartışmıştım (çünkü daha önceleri çok farklı niteliklere sahip dört ev olacağını biliyordum). Birincisi, bir karara varmadan önce her türlü büyülü şeyi yapan özenli bir Heath Robinson iş makinesiydi*, ama hoşuma gitmedi: aynı anda çok karmaşık ve çok kolay olduğunu hissettim. Daha sonra, giriş salonuna dört kurucunun heykellerini yerleştirip onları canlandırdım ve okulu seyrederken, önlerine gelen öğrencileri seçtiler. Bu daha iyiydi, ama yine de doğru değildi. Sonunda, insanların nasıl seçilebileceğini gösteren bir liste yazdım: eeny meeny miny mo*, takım kaptanları tarafından seçilen kısa çubuklar, şapkadan isimler çıkması – konuşan şapkanın isimler söylemesi – şapka takmak – Sıralama Şapkası.

J.K Rowling, anlattığı heykel seçiminin benzerini İlvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulunda kullanmıştır.

Kaynak: The Sorting Hat

* Eeny meeny miny mo: Bir İngiliz çocuk tekerlemesidir.

* Heath Robinson iş makinesi: 2. Dünya savaşı sırasında kullanılmış bir kod kırma makinesi.

Yorumlar