Ana sayfa Edebiyat Japon Mitolojisi’nde Yedi Şanslı Tanrı

Japon Mitolojisi’nde Yedi Şanslı Tanrı

PAYLAŞ

Japon Mitolojisi’nde Shichi Fukujin adıyla bilinen Yedi Şanslı Tanrı, inanışa göre iyi talihi temsil ederler. Bilindikleri ilk andan beri Japon kültürünün önemli bir parçası ve işçiliğine konu olmuşlardır.

Yedi Şanslı Tanrı Figürleri

Hotei
Japon Mitolojisi’nde Yedi Şanslı Tanrı, birbirinden farklı konularda şans getirir. Hotei’nin de para ve sağlık konularında şans getirdiğine inanılıyor. Bu yüzden resimleri ve heykelcikleri, restoranları ve tapınakları süsler.

Yedi Şanslı Tanrı'dan Hotei

Jurojin
Uzun ömür konusunda şans getirdiğine inanılır. Genel tasviri resimdeki gibi yanında geyik olan değnekli bir amca şeklindedir. Uzun sakalıyla bilgeliği temsil eder. Gama adıyla da bilinir.

Yedi Şanslı Tanrı'dan Jurojin

Fukurokuju
Jurojin ile pek çok ortak noktası vardır. İkisi de bilgelik ve uzun ömürlü olmayı temsil eder, bir geyikle beraber görülürler. Ancak Fukurokuju, Jurojin’e ek olarak turna ve kaplumbağa ile de gözükür. Asasına bağlanmış kutsal bir kitap vardır. Bu kitapta dünyaya gelmiş herkesin ömrü bulunur.

Yedi Şanslı Tanrı'dan Fukurokuju

Bishamonten
Savaşçıların ve koruyucuların şans tanrısıdır. Sumeru Dağı’nda yaşar. Oradaki tapınağının, hem koruduğu hem dağıttığı kutsal hazineyi temsil ettiği söylenir. Aynı zamanda suçluları da cezalandırır.

Yedi Şanslı Tanrı'dan Bishamonten

Benzaiten
Önceleri koruyucu bir tanrıça olarak tanınan Benzaiten, sonraları iyi şans, bolluk ve bereket getiren; bilgi, belagat ve müziğin tanrıçası olarak tanınmıştır.

Yedi Şanslı Tanrı'dan Benzaiten

Benzaiten’in, Hint mitolojisindeki Saraswati’den türediği söylenir. İkisi de müzikle ilişkilidir ve koruyucudur.

Tanrı Saraswati

Daikokuten
Daikokuten, çoğunlukla çizimde gördüğünüz gibidir ancak bazı zamanlar yanında fare de görebilirsiniz. Zenginlik ve ailenin tanrısıdır.

Yedi Şanslı Tanrı'dan Daikokuten

Ebisu
Yedi tanrı arasından Japon olduğuna inanılan tek tanrıdır. Hiruko olarak da bilinir. Daha önceleri bahsettiğimiz İzanagi ve İzanami’nin ilk çocuğudur. Balıkçıların ve tüccarların tanrısıdır. Yanında her zaman Karagöz Balığı taşır.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar