Ana sayfa Animeler JAPONCA ÖĞRENİYORUM #1

JAPONCA ÖĞRENİYORUM #1

PAYLAŞ

Evet arkadaşlar bu serimizde sizlere basit düzeyde japonca öğretmeyi amaçlıyoruz, keyifli dersler.

BAŞLANGIÇ

Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğimiz gibi size basit seviyede Japonca öğretmeyi amaçlıyoruz. Baştan uyaralım burada vereceğimiz eğitim sizi JLPT’ye (Japonca yeterlilik sınavı) hazırlamak için değildir ama size bir Japon arkadaşınızla veya Japonya’ya turist olarak giderseniz işinize oldukça yarayacak ve sizi zor durumda bırakmayacak derecede öğretmeyi amaçlıyoruz.

Başlamadan önce bu ilk ders olduğu size birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum.

  • Japonca zor gibi görünsede aslında oldukça eğlenceli bir dildir, bu yüzden asla pes etmeyin.
  • Bu eğitim serimiz siz öğrenene kadar sürecektir 😀
  • Herhafta düzenli olarak atmaya özen göstereceğim, bu yüzden nezaman yeni bölüm gelecek diye düşünmeyin.
  • İlk önce alfabeleri size anlatarak başlayacağım ve ardından daha ileri düzeye geçeceğiz.
  • Ve son olarak eğlenmenize bakın.

O zaman başlayalım: Japonca’da harf yerine hece vardır ( M, Y, K yerine MA, YA, KA şeklinde okunur) bu yüzden sessiz harf ile kelimeler bitmez ( ん hariç bu hecenin okunuşu ,N, dir). Japonca’da 3 adet alfabe kullanılmaktadır, bunlar Hiragana ( ひらがな ), Katakana ( カタカナ ) ve Kanji’dir ( 漢字 ). Bu üç alfabede farklı yerlerde kullanılır, hadi bunları incelemeye başlayalım ve ardında bunları kullanarak size gerçekten de Japonca’yı öğretmeye başlayalım.

Hiragana ( ひらがな )

Hiragana Japonya’da ilkokul düzeyindeyken öğretilen alfabedir. Hiragana kullanarak Japonca olan her şeyi yazabilirsiniz, ne yazık ki yabancı kelimeleri yazmak için kullanılmaz ama onun içinde farklı bir alfabemiz var. Size öğreteceğim ve sıklıkla kullanacağımız alfabe Hiragana olacak. Yazımı basit ve rahattır. Ayrıca Japonca’da bulunan bütün ekler Hiragana ile yazılır.

Katakana ( カタカナ )

Katakana sadece Japonca’ya sonradan giren yabancı kökenli kelimeler için kullanılır, amaç ise Japonca olan ile olmayanı ayırmaktır. Buna örnek olarak kahveyi verebiliriz okunuşu , koohii , yazılışı ise eğer hiragana olsaydı, こうひい , olurdu ama Katakana’da , コーヒー , şeklinde yazılır. Yazımı Hiragana’ya göre daha keskindir. Bu alfabemizinde yazımı basit ve rahattır.

Kanji ( 漢字 )

Ve son olarak Kanji’den bahsedelim. Kanji Japoncada en çok kullanılan alfabedir ve yazımı biraz karmaşıktır. Size bu alfabeyi öğretmeyeceğim nedeni ise birebir anlatılmadığı sürece pek fazla bir etkisi olmayacağı içindir. Kanji aslında Çince yazı karakterlerinin Japonca okunuşudur ve öğrenirken hem Çince hemde Japonca okunuşunu öğrenmeniz gerekir . Toplamda 1970 ile 2000 arasında bir adete sahiptir.

Küçük bir bilgi, bir japon çocuğu japon gazetesi okuyabilmesi için liseye gitmesi gerekmektedir. 😀

Bu dersimizin sonuna geldik bir sonraki dersimizde sizinle beraber Hiragana’ya başlayacağız. Bu arada en yukarıdaki Kanji aşkın Kanji’sidir. ( 愛 )

####################################################

Anime ile ilgili daha fazla makale için buraya tıklayın!

Sosyal medya da bizi Facebook ve Instagram‘da takip edebilirsiniz!

Yorumlar