Ana sayfa Animeler JAPONCA ÖĞRENİYORUM #2

JAPONCA ÖĞRENİYORUM #2

PAYLAŞ

Japonca zor mu? Hayır ama fazlaca emek isteyen bir dil, bu yüzden pes etmeyi düşünmeyin bile ozaman hadi ikinci dersimize başlayalım.

HİRAGANA

Evet ilk alfabemize başlayalım ve aynı zamanda birkaç küçük bilgide verelim. Hiragana’da 46 adet hece ve 11 adet seri bulunmaktadır. Seri ne diye soracak olursanız her 5 hece kendi aralarında 1 adet seri oluşturur, örneğin: あ, い, う, え, お bunların okunuşu sırası ile , A, İ, U, E, O’dur ve bunlar kendi aralarında bir seri olur, bu seriye ise A serisi denir. Birkaç seride tam olarak 5 hece bulunmaz bu seriler istisnadır. Hadi alfabemizi çizmeye başlayalım.

Yukarıda gösterilen şekilde her darbenin (atılan çiziklere darbe denir) sırası vardır, sizde çizerken lütfen sırası ile çizmeye özen gösterin. Buradaki Hiragana’ların okunuşu yukardan aşağıya ,A İ, U, E, O’dur.

Bu serimiz ise KA serisidir. Yine aynı şekilde çizim sırasına dikkat ediniz. Bu serimizin yukarıdan aşağıya okunuşları ise, KA, Kİ, KU, KE, KO’dur

Bu serimiz ise SA serisidir. Bu serimizin yukarıdan aşağıya okunuşları ise, SA, SHİ (Şİ), SU, SE, SO’dur. Fark ettiğiniz üzere burada Sİ şeklinde okunan bir hece yok bu yüzden Japonca’da Sİ yoktur.し’yi okurken Şİ demeyi unutmayın.

Bu serimiz ise HA serisidir. Yukarıdan aşağıya okunuşları, HA, Hİ, FU, HE, HO’dur. Burada unutmamanız gereken HU hecesinin olmaması onun yerine FU dememizdir.

Bu hafta size öğreteceğimiz son seri TA serisidir. Yukarıdan aşağıya okunuşu ise, TA, CHİ (Çİ), TSU, TE, TO’tur. Burada Tİ ve TU hecelerinin olmadığını unutmayın onların yerine CHİ ve TSU vardır.

Birazda Dil Bilgisi

Japoncada WA bağlacı yazılırken は (ha) kullanılır ve WA şeklinde okunur. Bu bağlacın amacına ileri derlerimizde değineceğiz. Japonca’da hem yukarıdan aşağıya hemde soldan sağa yazı yazılabilir. Son olarak size küçük bir ödev, aşağıda sizlere sırası ile Türkçe anlamları ardından Japonca okunuşları verilen kelimelerin Japonca yazınız.

  • KIRMIZI= AKA= ?
  • MAVİ= AO= ?
  • SAAT= TOKEİ= ?
  • SANDALYE= İSU= ?
  • EV= UCHİ= ?
  • SONBAHAR= AKİ= ?
  • SABAH= ASA= ?
  • ŞARKI= UTA= ?

Şimdilik bukadarı yeterli, haftaya kadar çalışıp öğrendiklerinizi tekrar etmeyi unutmayın. SAYONARA

####################################################

Anime ile ilgili daha fazla makale için buraya tıklayın!

Sosyal medya da bizi Facebook ve Instagram‘da takip edebilirsiniz!

Yorumlar