Ana sayfa Dizi / Film Filmler John Wick: Chapter 3 – Parabellum incelemesi ! (Spoiler yok)

John Wick: Chapter 3 – Parabellum incelemesi ! (Spoiler yok)

PAYLAŞ

John Wick ilk hayatımıza girdiğinde Keanu Reeves’in o sıralar Asya filmlerinin aksiyon dalgasında öğrenmiş ve alışmış olduğu deneyimi Hollywood pazarına getireceği normal bir Mafya kapışması olarak bekleyenimiz bir hayli fazlaydı. Lakin hikaye bir köpeğin ölmesiyle resmen soykırım yapan o ciddi adamın hal ve davranışlarındaki ciddiyet ve kendi içinde oluşturulan evrenin o garip fikirleri, izleyicinin fazlasıyla dikkatini çekmeyi başardı. 

Bunu gören yapımcılar haliyle devam filmi yada filmleri ile yola devam etmeye karar verdiler. Sonrasında 2. filminde kendi dünyasını geliştirmesi ve aksiyon dozajını biraz daha yukarı taşımasıyla herkesin kalbini fethetmeye yetti. Hele bir de 2. filmin sonunu öyle bir yerde bıraktılar ki, 3. film için heyecanla bekler olduk.

Parabellum, 2. filmde kaldığımız yerden devam ediyor. Güçlü suç baronlarının oluşturmuş olduğu The High Table ismindeki oluşum tabiri caizse yeraltının tüm kurallarını belirleyen mecraydı. Bu birliğin yapısında bulunan New York Continental’de kuralları çiğneyen John, birlikten çıkarıldığı gibi başına 14 Milyon ödül konar. Kaçmak için 1 saat vakti olan John hem yaralı hem de silahsız ölmemenin yollarını aramaktadır. Saat dolar ve yeraltı dünyasında aklınıza gelebilecek herkes John’u öldürüp bu ödüle konmanın peşine düşmüştür.

Film, bir aksiyon sever için muazzam bir kalitede. Çekim açısı ve teknikleri çok iyi. John birçok yerde kendini korumak ve savaşmak için etrafında ne bulursa kullanıyor ki filme en çok renk katan detaylar burada işlenmiş. Bizim Continental ve The High Table’ı daha iyi anlamamızda ilerleyişinde örnekler de sunuyor. Bu örnekler aksiyon araları soluklanmamız için konmuş gibi. Belki biraz abartı olabilir ama 2 saat 10 dakikalık filmde konuşarak geçirdikleri vakit belki 30 dakika. Baştan sona soluksuz bir aksiyon var ki bazen yeter neticelensin şu dövüş dediğim oldu.

John Wick için öyle büyük olayların yaşanacağı bir film beklentisinde olunmaması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. İlk filmde emekli bir seri katilin intikamını izlemiş, ikincide artık eline aldın silahı geri dönüşü yok mesajı ile yeter ula demiş ve raconu delmiş adamın yaşadıklarını izledik. 3’ün de bundan hikaye olarak geri kalır yanı yok. Lakin herkesin bu seriyi bu denli konuşmasındaki sebep, sahip olduğu aksiyon içeriğini her seferinde daha da yukarı çıkarmasından kaynaklı. Hani daha ne yapabilirler sorusuna sürekli cevap verebiliyorlar.

Devam filmlerinde, hep bir öncesinin üzerine ekleyerek devam edebilen seriler çok yoktur, bunların arasına John Wick 3’te adını yazdırmayı başardı. Şu an 8,4 IMDB puanı, 73 Metascore, Rotten Tomatoes’te %89 Tomatometer ile 10 üzerinden 7,45 almış durumda. Benim puanım, sahip olduğu kaliteli aksiyonu ve ilginç yeraltı dünyası imajıyla 10 üzerinden 8. 

Yorumlar