Ana sayfa Game Of Thrones Diyarı Evlat Edinmek: Jon Arryn Bölüm 1

Diyarı Evlat Edinmek: Jon Arryn Bölüm 1

PAYLAŞ

Giriş

Jon Arryn, kendi toprakları olan Vadi’de ve Westeros’ta bilinen önemli bir siyasi figür, devlet adamıydı. Robert Baratheon’un Kral Eli, en güvenilir konsey üyesiydi aynı zamanda. Robert’ın hükmü sürerken, diyarda çok güçlü bir rolü vardı. Ta ki zamansız ölümüne kadar. Ölümünden sonra da geride bıraktığı miras tam da doğru düzgün yönetilemedi. Diyarda onun hakkında düşünülen şeyler onurlu bir adam olduğuydu. Ancak, eşi tarafından ”boynuzlandı” ve öldürüldü… Petyr Baelish gibi, Tywin Lannister gibi ikiyüzlü siyaset oyunlarını oynamasa da, cana yakın ve onurlu bir siyasetçiydi. Ancak onlardan farkı olması onu faydalı işler yapmaktan alıkoymadı.

Gizemli Doğu: Vadi’nin Coğrafyası ve Tarihi

Arryn Vadisi gün ışığıyla yıkanıyordu. Huzurlu ve bereketli siyah topraklar, ağır akan geniş nehirler, güneşte ayna gibi parlayan ve kenarlarındaki yükseltilerle korunan yüzlerce küçük derenin eklenmesiyle, sisli doğuya doğru genişliyordu manzara. Yüksek arazilerde buğday, mısır, arpa yetişiyordu ve Yüksek Bahçe’nin bal kabakları bile burada yetişenlerden daha büyük, meyveleri buradakilerden daha tatlı olamazdı. Vadi’nin batı ucunda, yüksek yolun son geçide bağlanarak iki mil aşağıdaki düzlüğe doğru inmeye başladığı yerde durdular. Vadi burada daralıyordu. İki yakasının arası yarım günlük yol mesafesine iniyordu. Buradan bakıldığında kuzey dağları öyle yakın görünüyordu ki, Catelyn ellerini uzatsa onlara dokunabilecekmiş gibi hissediyordu. Bütün dağların üzerine eğilmiş sivri doruk, dağlara bile tepeden bakan dağ, Devin Mızrağı’nın zirvesiydi.” –Taht Oyunları Catelyn 6. Bölüm

Vadi ve sınırları.

Jon Arryn’i keşfetmeye başlamadan önce birkaç önemli jeopolitik özellik ve tarihsel gerçekler var ki bunlar Arryn Hanesi’ni diyarın ”isyan”ını yüklenmesi için mükemmel bir aday yapıyor. Sadece ”isyan” değil, sonrasında barışı sağlayıp hüküm sürmede de. Arryn Hanesi de, aynı Lannister ve Starklar gibi, hükmettikleri bölgede aynı bir kral gibi yüzyıllardır hüküm sürüyorlar. Arryn Hanesi’nin soyağacına baktığımızda etkileyici bir tabloyla karşılaşıyoruz. Westeros’ta en saf Andallar’ın kanına sahip hane olma özelliği taşıyorlar. Hikaye açısından geniş ve güçlü bir tarihleri var. Onurlu olmasıyla da bilinen bu hanenin sözü de zaten ”Onur kadar yüksek.”tir. Hane mottoları durumu kısaca açıklıyor gibi. Westeros’ta baştan sona kadar her yerde saygı gören bu hanenin başında olan Jon Arryn de, bu güvenilirliğini isyanı başarıya ulaştırmak için kullandı.

Coğrafi olarak bakınca, Vadi’nin sınırları Ay Dağları ile çevrili. Dik dağlar ve dar geçitlerde tehlikeli Dağ Klanları ile dolu. Vadi’ye birkaç yerden giriş olmasına rağmen en iyi zamanlarında bile bu geçitler güvenilmez olabiliyor. Martı Kasabası’nın denize kıyısı olduğundan ortaya bir liman sunuyor ancak buraya gelmek bir manevra yeteneği gerektirir, buradan sonra belkide Westeros’un en güvenli ve ele geçirilemez kalesi Eyrie’yi almak hayal gibi bir şey olur. Dümdüz uçurumlarla çevrili olan bu kale, kelimenin tam anlamıyla ”kuşatılamaz” bir kale haline geliyor. Bu bölgeyi ”evi” olarak sayabilecek birisinin güce sahip olması gerektiği su götürmez bir gerçek. Meraklı gözlerden uzak Eyrie, bu şekilde komplolardan da uzak kalabiliyor. Özellikle ”son ejderha”nın da ölümünden sonra Eyrie’ye karşı olan hava tehdidi de ortadan kalkınca savunması basitleşip kuşatması zorlaşan bir kale oluyor.

Güneyli Hırslar

Jon Arryn’in babasının ismini biliyoruz: Jasper Arryn. Fakat seri başlamadan önce Jon Arryn ne kadar süre Vadi’ye hükmetti, burası muamma. Jon Arryn Ay Kapısı’nda babası için görevliyken -ki bu aile geleneğidir- hükmetmeyi ve yaverliği öğrendi.

”Jon Arryn, babası yaşarken Ay Kapısı’nın muhafızıydı.” -Kargaların Ziyafeti, Sansa 1. Bölüm

Bu bilgi bizim Jon Arryn’in ilk zamanları hakkında bize bir şeyler söylüyor en azından. Kronolojik olarak Jon Arryn’in içinde bulunduğu ilk olay Dokuzmetelik Krallar’ın Savaşı. Doğunun Koruyucusu olarak Westeros’u Dokuzun Grubu’ndan koruma konusunda kilit rol oynadı. Jon, ”savaşçı” profiliyle ünlenmiş bir adam değildi. Bu savaş sırasında da 30 civarı yaşlarda olduğunu düşünürsek savaşta kahramanlık yapıp bizzat dövüştüğünü sanmıyorum. Nasıl olduysa, bu savaş sayesinde Jon Arryn birkaç büyük lord ile iyi bir arkadaşlık kurdu: Rickard Stark, Steffon Baratheon ve Hoster Tully. Aralarındaki bu ilişki bazı evlilik sözlerine kadar ilerledi.

Belki de bu evlilikler güneyli hırslardan kaynaklanmıştır, bilemeyiz. Steffon Baratheon ve Rickard Stark, Lyanna Stark ve Robert Baratheon arasında bir nişan ayarladı. Yine Rickard ve Hoster Tully de, Brandon Stark ve Catelyn Tully arasında bir nişan ayarladı. Çocuğu olmayan Jon Arryn ise, Eddard Stark’ı kendi himayesi altına aldı. Haneler arası ittifak kurarken evlilikler çok büyük rol oynadı, evet, ama bunun yanı sıra yine haneler arası çocukları diğer hanenin himayesine gönderip onları lordluk için eğitmek de sık kullanılan bir yoldu. Hanelerin arasındaki güveni arttırırdı. Ve bir lordun çocuğunu kendi himayene almak, büyük bir onurdu.

Jon Arryn’in Eddard Stark’ı himayesine alması diğerlerinden biraz farklılık gösteriyordu. Aynı evlilikler gibi bu anlaşmalar, aynı bölgedeki iki hanenin arasında gerçekleşen bir olaydı ve bunun birçok örneği vardı; Jaime Lannister’ın Lannister Hanesi’nin saygıdeğer sancaktarı Crakehall Hanesi’ne himaye gözetimi için verilmesi, Oberyn Martell’in Qorgyle Hanesi’ne, Kumtaşı Kalesi’ne gönderilmesi gibi.

Rickard Stark’ın ikinci oğlunun uzak bir haneye gönderilmesi, özellikle çocuğu olmayan bir adama gönderilmesi akıl almaz bir olay değil aslında, ama yine de olağan bir durum da değil. Genellikle bu tip şeyler bölge içi olurdu.

”Robert Baratheon’un neden Jon Arryn’in himayesi altına verildiğini anlayabiliyorum, ebeveynleri o küçük yaştayken öldü. Peki neden Eddard Stark da onunla birlikte Jon’un himayesine verildi? Soylu haneler arasındaki dostluğu resmileştirmek için miydi?”
George R.R. Martin: ”Evet, haneler arası himayeler Westeros’ta yaygın bir olaydı. Aynı zamanda gerçekte de Orta Çağ’da böyleydi. Özellikle erkek çocukları için. Çocuk için eğitim, haneler için dostluk ve müttefiklik demekti.” (Kaynak: So Spoke Martin, February 28, 2002)

Robert’ın babası Steffon Baratheon’ın ve eşi Cassana Estermont/Baratheon gemi kazasında ölmesi üzerine yukarıda bahsettiğimiz lordlar ve yaptıkları evlilik/himaye anlaşmaları sekteye uğrayabilirdi. Bu üç lordun yapacağı anlaşma ve müttefiklik onları diyarda çok güçlü bir konuma getirecekti çünkü. Jon Arryn de bunun farkındaydı. O yüzden bu anlaşmayı kurtarmak için Robert Baratheon’u yanına aldı. Bu hareket Westeros’ta pek alışılmış bir şey değildi. Fırtına Toprakları’nın büyük lordu, lord olacak yaşa hala gelmese bile, çok önemli bir soyludur. Bu olay, Jon Arryn’in unvanını genişletip Westeros’un her tarafında repütasyonunu arttırdı diyebiliriz.

Olay sadece Robert’ı kendine yaklaştırmakla bitmedi, Jon Arryn; Arrynlar, Baratheonlar ve Starklar’ın kişisel olarak yakınlaşmasıyla da memnun oldu. Jon, Robert ve Eddard Stark’ı aynı anda himayesi altına aldı ve bu iki çocuğun çok güçlü arkadaşlık bağlarıyla, tıpkı bir aile gibi büyümesini sağladı. Jon’un yeğeni Elbert Arryn de, Eddard’ın ağabeyi Brandon Stark ile çok yakın arkadaştı. İkisi de birbirine güveniyordu. Brandon, kaçırılan kız kardeşi Lyanna’yı geri istemek için Kral’ın Şehri’ne gittiğinde Elbert da onunla gitmeye gönüllü olmuştu. Ne yazık ki bu olaya karışan kimse için iyi bitmedi bu iş.

”Ethan Glover, Brandon’un yaveriydi,” dedi Catelyn. ”Sadece o kurtuldu. Diğerleri Jeffory Mallister, Kyle Royce ve Jon Arryn’in yeğeni ve veliahdı olan Elbert Arryn’dı.” -Kralların Çarpışması, Catelyn 7. Bölüm

Rickard ve Brandon Stark, Deli Kral tarafından vahşice katledildikten sonra az önce bahsettiğimiz o lordların gizli ve güçlü ittifakı çok büyük tehlikeye girdi. Hoster Tully ile Jon Arryn kaldı geriye ki bu ikiliden de Hoster isyan sürecine kadar diyarda Jon Arryn kadar baskın bir güç değildi. Deli Kral Aerys II. Targaryen, Jon Arryn’dan Eddard Stark ve Robert Baratheon’u kraliyete teslim etmesini istediği anda yine az önce bahsettiğimiz su altından yürütülen gizli anlaşmanın ortaya çıkma vakti gelmişti. Eyrie Lordu Jon Arryn de bu ittifakı ayakta tutup askeri bir güce dönüştürmek için çaba sarf etti. Hoster Tully, kızı Catelyn ile Eddard Stark’ı evlendirdi ve Jon Arryn de diğer kızı Lysa Tully ile evlendi. Jon Arryn ile Lysa’nın arasındaki yaş farkı biraz ilginç de görülse yine de yapılması gereken bir evlilikti. Bu olaylardan sonra tabii ki konu bir yere vardı. Artık dinlenme tarihte kalmıştı.

Jon Arryn sancaktarlarını çağırdı ve Deli Kral’a karşı isyanı başlattı.

 

 

 

Yorumlar