Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Jon ve Daenerys’in Kaderleri

Jon ve Daenerys’in Kaderleri

PAYLAŞ

Vadedilmiş Prens ve Azor Ahai

 

Jon ve Daenerys, bu ikilinin kaderleri hakkında birçok teori dönmekte, tüm insanlar tam olarak aynı yoldan gitmeseler de aynı sonu beklemekteler. Peki hiç biraz daha düşünülmesi zor ve birazcık uçuk bir son olacağını düşündünüz mü?

Gün geçmiyor ki her gün başka bir Azor Ahai, Vadedilmiş Prens teorisi çıkmasın. Her gün forumlarda ve sosyal medyada bir çok yazı üretilmekte ve yaklaşan büyük final için insanlar tahmin yapmaktalar.

Ancak dizinin geçen sezon ve bu sezon gelen bölümlerden ayrıntılara bakarsak serinin en büyük soru işaretleri olan Azor Ahai ve Vadedilmiş Prens’in kim olduğu gerçeğini artık işlemeye başladılar. Tabii ki de en büyük ihtimallerimiz, baş karakterlerimiz Jon ve Dany ama bunlardan sadece biri bu görevi üstlenecek değil mi?

Uzun zaman önce forumlarda dillendirilen, Starklar -Akgezen arasındaki ilişkiyi irdeleyen ve geçen her zaman doğruluk payı artan bu teoriyi bugün sizler için derledik.

Ötekiler Hakkında Bildiklerimiz

Yaşlı Dadı’nın hikayelerine bakacak olursak, Ötekiler beraberinde asırlarca sürecek bir gece getiriyor (yada gece onları getiriyor) ve insanlık medeniyetine çok büyük hasarlar veriyor fakat insanlar “bir şekilde” onları geri göndermeyi başarıyor. Sonunda kazanılan zafer ile ilgili bildiğimiz tek şey, Ötekileri uzakta tutan büyülü Duvar’ın inşa edilmesi.

Westeros (Batı) kültüründe, Doğu kültüründe R’hllor inancı ile alakalı Azor Ahai gibi bir figür olabilme ihtimali olan “SON KAHRAMAN” olarak bilinen bir figür var. Azor Ahai’nin büyülü silahı için insan kurban etmek gerektiği biliniyor.

Fakat düşünülmesi gereken bir kısım daha var.

Melisandre, hikayeler ve uydurmalar haricinde Ötekiler hakkında bize bilgi veren bir kaynak. Ötekileri “Karın, buzun ve soğuğun şeytanları” olarak tanımlıyor. Aslında Ateş Tanrısı’nın tam tersi olan bir zekanın, akılsız hizmetkarları olarak resmediliyor. Peki ya Melisandre yanılıyorsa? (Ki bayağı bir yanıldığını gördük)

Gece Kralı hikayesi, rastgele yazılmış bir korku hikayesi değil. Ötekilere karşı yapılan savaşın nasıl kazanıldığını açıklayan bir hikaye.

Yaşlı Dadı, anlattığı “Son Kahraman” hikayesinin sonunu getiremiyor fakat anlattığı son şeylerde, Son Kahraman’ın hiçbir savunması olmadan Ötekiler tarafından sıkıştırıldığı şeklinde bitiyor. Fakat asla savaştığından, öldüğünden yada onları yendiğinden bahsetmiyor. Tarih boyunca insanlar ve insan olmayan varlıklar arasında barış veya anlaşmalar yapıldığı biliniyor.

Teorimiz ise Son Kahraman’ın bir fatih değil de ,bir diplomat olduğu yönünde. İnsanlar ve Ötekiler arasında yapılacak bir anlaşmanın taşıyıcısı. Bu anlaşmanın bir benzeri de geçmişte, seride bir çok anlaşmanın yapıldığı gibi bir evlilik ile yapıldı. Bir Stark veya Starklar’ın atalarından biri Ötekilerin kraliçesi ile evlendi ve Duvar’da saltanat sürdü.

Ötekiler, anlaşmada kendilerine düşen kısma uyarak, çekildiler.
Eğer bu teori doğruysa, eski zamanlarda Starklar ve Ötekiler, evlenme yoluyla birlik kurdular (anlaştılar). Ve bundan sonra Kış Kralları oldular.

Büyü ile alakalı ASOIAF serisinde çok büyük şeyler dönüyor. Büyünün seride yeniden canlanmasını teori üretenler iki şeye bağlıyor. Ötekilerin dönüşü ya da ejderhaların yeniden doğması ama her ikisi de öncesinde bir etki gerektiriyor.

Daenerys ve Jon atalarından gelen özellikler sayesinde büyülü çocuklar. Neredeyse aynı zamanda doğdular. Daenerys, ejderhalar öldükten sonra, ejderhaları yeniden yumurtadan çıkartabilen ilk Targaryen oldu. Jon ve Bran ise uzun zaman sonra Starklar’da görülen ilk warglardı.

Bunların hepsi bizi sonunda doğruluğu kanıtlanan R+L=JON SNOW birlikteliğine götürüyor. Ötekiler, ateşin gücü kullanılarak geldiklere yere döndürülen amaçsız bir topluluk değil. Rhaegar bunu biliyordu ve insan ırkını korumanın tek yolunun BUZ VE ATEŞ arasında ki dengeyi sağlamak olduğunu anlıyordu.

Ötekiler, şu durumda affedici olmayacaklardır. İnsanlar, sözlerine güvenilmeyeceğini ve ateş büyüsü ile uğraşıp dünyayı yok etme risklerini gösterdiler. Ötekilerde onları engellemeye/sürmeye geleceklerdir.

İşte burada Jon devreye giriyor. Jon, Rhaegar’ın “buz ve ateşin şarkısı”. Bu sebepten dolayı kendisini buzun içinde kalmış bir şekilde ve ateşten bir kılıç kullanırken görüyor. Jon, Targaryenler dolayısıyla ejderhanın kanına, vargların ve Starklar dolayısıyla ötekilerin kanına sahip. Jon’un amacı ve gücü, bir tarafı yok etmek için değil, iki tarafın arasındaki barışı sağlamak için doğdu.

Vadedilmiş Prens, Azor Ahai değil. Azor Ahai, Prens’in hikayesindeki kötü karakter ve Azor Ahai, Daenerys Targaryen. Rhaegar’ın kehanetindeki ve Lyanna’yı “kaçırmasındaki” amaç, kardeşini bu yolda engellemek ve krallığı buz ve ateşin çocuğuna geçirmekti.

Peki Ötekileri Ne Uyandırdı?

  • Stark lordlarının, Targaryen kralları tarafından öldürülmesi.
  • Ejderhaların dönüşü ve ejderhaların onları yok edeceği kehaneti.

Aslında, belki de Ötekiler, birinci sezonda Will’ın yaşamasına, Gece Gözcülerini ve diyarın insanlarını son kez uyarması için izin verdi. ”Uzak durun yoksa bir geliyoruz.”

Nasıl Bitecek?

Destansı bir savaş ve barış ve dengenin olduğu yeni bir çağ, anlatılan hikayelere uymuyor. Eğer bu tezler doğruysa, Ötekiler, insanlardan çok dafarklı değil. Antlaşmalar yapıldı, ihanetler oldu ve yeminler bozuldu. Artık savaş var.

Tıpkı ilk sefer ki gibi bitecek. Daenerys’in kötülüğüne karşı Jon aracılığı ile kolay olmayan bir ateşkes yapılacak. Hatta, Ötekiler ve İnsanlar, Targaryenler’e ve ejderhalara karşı birlik oluşturabilir. Ki bu da, Ötekilere karşı insanlarla hala antlaşma yapılabilir anlayışı sağlayabilir.

Ölümsüzler Sarayında, Dany, duvarda büyüyen bir mavi gül görüyor. Açık bir şekilde Lyanna’nın oğlu Jon’u temsil ediyor bu. Hatta, Duvar’da ki Stark soyunun yeniden baskın olmasına işaret bile olabilir.

Jon, Duvar’ın Kralı olacak ve barışı mühürlemek amacıyla, bir Öteki gelin alacak tıpkı eski Gece Kralı’nın yaptığı gibi. Kolay ya da mükemmel bir barış değil ama barış.

Tıpkı Martin’in dediği gibi ”Buruk ama tatlı bir son.”

 

Yorumlar