Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Jon Snow’un Annesi Kim? Ne Zaman Açıklanacak?

Jon Snow’un Annesi Kim? Ne Zaman Açıklanacak?

PAYLAŞ

 Jon Snow’un Annesi Kim?

Game of Thrones başladığından beri şüphesiz izleyicilerinin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri Jon Snow’un annesi kim sorusudur.6. Sezonda öğreneceğimiz kesinleşen bu kişinin ise dizide herhangi bir referansa sahip olmaması izleyicileri meraklandırıyor. Yani hala net bir ipucu verilmedi kim olduğuna dair. Dizinin kitaplarını okumuş ve ASOIAF evrenini az çok bilen kişiler  bu konu hakkında biraz da olsa bilgi sahibi.Hadi gelin şimdi bu fikir ve teorilerin bir kaçını inceleyelim.

Ashara Dayne

Son bölümde kılıç yeteneklerini dizide de görme fırsatı yakaladığımız Sör Arthur Dayne’in kız kardeşi, güzelliği tüm Diyara şarkılar yazdırmış Kayan Yıldız’ın Leydisi Ashara Dayne. Harrenhall Turnuvası’na katılan Ashara Dayne’in orada pek çok erkekle dans ettiği biliniyor.Bunlardan birisi de ‘Sessiz Kurt’ lakaplı Ned Stark. İsyan sonrası Ned Stark, Arthur Dayne’in ölümünü bildirmek ve efsanevi kılıcı Şafak’ı ailesine teslim etmek için Kayan Yıldız’a gitti. Teoriye göre turnuvada birlikte olan Ned ve Ashara  ilişkisinden bir bebek doğmuş, abisinin ölümüne dayanamayan ve çocuğunu da Ned Stark’a teslim eden Ashara kuleden atlayarak intihar etmiştir. Barristan Selmy’e göre ise bir Stark erkeği Harrenhall Turnuvası sırasında kızı hamile bırakmış, Ashara ölü doğan bebeğinin acısına ve bu utanca dayanamayıp kendini öldürmüştür. Ashara Dayne, Jon Snow’un babasını Eddard Stark kabul edersek, Jon’un annesi olma ihtimali en yüksek isimlerden birisi.

ashara dayneAshara Dayne Tasviri

Wylla

Diğer bir adayımız ise Dayne hanesine hizmet eden Wylla. Wylla kim, neden Wylla gibi sorular mutlaka aklınıza gelmiştir. Wylla kitap serisinde de dizide de gözükmemiş bir karakter. Kitapta ve dizide adı Edric Dayne ve Robert Baratheon tarafından anılan karakteri kısaca öğrenelim:

Öncelikle ilk kitapta Robert ve Ned’in konuşmasına bakalım;

“…Seninkinin adı… Aleena? Hayır. Söylemiştin ama… Merryl miydi yoksa? Hangisinden bahsettiğimi biliyorsun, şu senin piçinin anasını soruyorum. ”

“Adı Wylla’ydı,” dedi Ned soğuk bir nezaketle. “Ondan bahsetmemeyi tercih ederim. ”

“Wylla, evet,” dedi kral. Sırıtıyordu. “Lord Eddard Stark’a sadece bir saat için bile olsa sorumluluklarını unutturabildiğine göre tam bir kadın olmalı. Onun nasıl biri olduğunu hiç anlatmadın bana…”

Ned’in dudakları öfkeyle gerilmişti. “Anlatmayacağım da. Unut gitsin Robert. Bana duyduğun dostluk hatrına unut gitsin. Hem kendimi, hem Catelyn’i küçük düşürdüm. ”

game-of-thrones-kingsroad-07-robert-ned

Tatmin olmadınız mı? O zaman bir de Ashara Dayne’in yeğeni Edric Dayne ve Arya Stark’ın konuşmasına bi’ bakalım;

“Jon’u nereden biliyorsun?”

“O benim sütkardeşim.”

“Kardeş?” Arya anlamamıştı. “Ama sen Dornelu’sun. Sen ve Jon nasıl aynı kandan olabilirsiniz?”

“Sütkardeşiyiz. Kan değil. Ben küçükken leydi annemin hiç sütü yokmuş, bu yüzden beni Wylla emzirmiş.”

Arya’nın kafası iyice karışmıştı. “Wylla kim?”

“Jon Kar’ın annesi. Sana hiç söylemedi mi?”

 Balıkçının Kızı

Son kitapta Kızkardeşler Lordu Godric Borrel’in Davos Seaworth’a anlattığına göre, bir balıkçı ve kızı Ned Stark’ı Robert Baratheon’un tahta geçtiği isyanın başında Bite’dan Kuzey’e gizlice geçirmiştir. Bu yolculukta çıkan bir fırtınada balıkçı ölmüş, fakat kızı ve Eddard Stark yola devam etmiştir. Lord Borrel’in Davos’a anlattıkları doğruysa Ned balıkçının kızına bir çanta gümüş verip karnında gayri meşru bir çocukla bırakmıştır. Vadi’ye geri dönen kız da Lordu Jon Arryn’e ithafen çocuğa Jon adını vermiştir.

Davos Seaworth 02Balıkçının Kızı Teorilerinin en büyük dayanağı, hatta tek dayanağı, Davos ile Lord Borrel’in konuşmasıdır.

Lyanna Stark

Şüphesiz ki bu konuda en çok adı geçen kişi Lyanna Stark’tır.

lyanna_stark_and_rhaegar_targaryen_by_mrgotland-d6c0zoi

Teorilere göre Rhaegar Targaryen, Harrenhall Turnuvası’ndan sonra kaçırdığı Lyanna’ya tecavüz edip hamile bırakmıştır. Jon Connington’a göre ise, Rhaegar’ın eşi Elia iki zorlu doğumdan sonra çocuk doğuramayacak duruma gelmiştir. Fatih Aegon’un da iki kadın ile evlenmesini örnek gösteren Rhaegar bir gün ansızın kılıca merak salmasını da sağlayan kehaneti gerçekleştirebilmek için üçüncü bir çocuğa sahip olabilmek adına başka bir kadından bir çocuk yapmıştır. Neşe Kulesinde ölen Lyanna’nın son sözleri de bu teoriyi desteklemektedir.

Bana söz ver Ned.

Bunun dışında pek gerçekleşme ihtimali bulunmayan uçuk teorilere göre baba Rhaegar dışında Robert,Stannis ve hatta Benjen/Eddard ikilisinden birisi bile olabilir. Tabii bunlar inanılmaz derecede uçuk ve pek kabul görmemiş teoriler (belki biraz Robert hariç) Bir de bu teoriler doğruysa Stark soyu tamamen kuruyacak Rickon’un da Ramsay tarafından öldürülebilme ihtimalinin gerçekliğini göz önünde bulundurursak. Yani Eğer Jon Snow’un babası Eddard Stark değilse acilen Rickon’u kurtarması Stark Hanesi için çok önemli.

“Kendin için bir yavru istemez misin Jon?”

“Bu ulu kurt Stark Hanedanı’nın sancağını onurlandırıyor,” dedi Jon. “Ben bir Stark değilim baba.”

game-thrones-season-6-premiere-jon-snow-ghost

Jon Snow’un Ailesi Ne Zaman Açıklanacak?

Muhtemelen bu sezon.

Nereden çıkarttık bu sezon olduğunu, çünkü Jon’un annesi olma ihtimali en güçlü 3 isim Lyanna Stark,Ashara Dayne ve Wylla’yı muhtemelen önümüzdeki bölüm olan Book of the Stranger’da yani 6×04’te göreceğiz. Son flashback’te Tower of Joy’u görmüştük. Bugünkü bölümde muhtemelen yeni bir Tower of Joy sahnesi göreceğiz. Eddard’ın eline Şafak kılıcını aldığını varsayarsak önce bize “R+L=J” teorisinin gerçek olup olmadığını gösterecekler. Eğer Jon’un annesinin Lyanna olduğuna dair bir işaret gösterilmezse Eddard’ın kılıç ile beraber Kayan Yıldız’a gideceği zannediliyor. Burada da Ashara Dayne ve Wylla teorileri denenecektir. Yani çok büyük ihtimalle bu sezon Jon Snow’un annesi,babası ortaya çıkacak.

Sonuç

Seriye Winterfell Piçi olarak başlayıp Gece Nöbetçileri Lord Kumandanlığa kadar yükselen Jon Snow geçtiğimiz bölüm Gece Nöbeti’ni bıraktı. Şüphesiz en popüler karakterlerden olan Jon Snow’un kaderini ve gerçek ailesini herkes merak ediyor. George R.R. Martin bizleri hep şaşırttı muhtemelen burada da şaşırtacaktır, hiç değilse şaşırtmaya çalışacaktır ama o kadar fazla teori mevcut ki illa birisi tutar diye düşünüyor insan. G.R.R.M. muhtemelen yapabildiğinin en iyisini yapacaktır ama muhtemelen bu teorilerden birisi gerçek çıkacak.

Eğer aklınıza takılan sorular varsa sayfamıza mesaj atarak sorabilirsiniz.

Yorumlar