Ana sayfa Game Of Thrones JORAH MORMONT AZOR AHAİ TEORİSİ

JORAH MORMONT AZOR AHAİ TEORİSİ

PAYLAŞ

JORAH MORMONT AZOR AHAİ OLABİLİR Mİ ?

Şimdi ”Jorah ne alaka kardeşim. Dany varken, Jon varken, Jaime varken.” falan diyebilirsiniz. Lakin Jorah Mormont da Azor Ahai olabilme ihtimali yüksek kişilerden, bunu şimdi size açıklayacağım. Öncelikle uyaralım, yazının devamı kitaptan spoilerlar içeriyor.

azor_ahai_reborn_by_kallielef-d7suhmw

Öncelikle Azor Ahai’den bahsedelim. Bize kalan bilgilere göre Azor Ahai bir savaşçı. Bunu efsaneyi bir kenara bıraksak bile Rhaegar’ın okuduğu kitaplarda gördüklerinden sonra kılıç konusunda uzmanlaşmaya yönelmesinden anlayabiliriz. Bir savaşçı dedik, kılıcı olmayan bir savaşçı olabilir mi ? Elbette olamaz. Efsane bir savaşçıya efsane bir kılıç gerekir. Bu kılıç hepimizin bildiği gibi meşhur Işık Getiren.

vlcsnap-2012-04-02-20h04m49s159

Meşhur savaşçımızın meşhur kılıcının da bir hikayesi var elbette. Kahramanımız Işık Getiren’i yaratmak için oldukça uğraşıyor. Kutsal ateşlerde kılıcı dövüyor ama olmuyor. Kahramanımız bir aslan yakalıyor, kılıcını aslanın kalbinde soğutmak istiyor ama kılıç aslanın kalbine değer değmez kılıç parçalanıyor. En sonunda kahramanımız karısı Nissa Nissa’yı çağırıyor ve kılıcı onun kalbinde eritiyor. Nissa Nissa’nın içindeki bütün güç, kan ve cesaret çeliğe akıyor ve Işık Getiren oluşuyor.

Azor_Ahai

Bu kadar hikaye yeter, bunları sonradan dikkatinizi çekmek için yazdım. Şimdi asıl konuya gelelim, Jorah Mormont neden Azor Ahai olabilir ?
Öncelikle Jorah Mormont savaş konusunda oldukça becerikli bizzat Robert Baratheon tarafından şövalye ilan edilmiş birisi.

jorah-rakharo-615x367

Dizide bu bölümde Jorah Dothrak’lı arkadaşımıza Valyrian çeliğinden ve zırhın savaştaki öneminden bahsediyor.

Kitaptaki son olaylara gelirsek, Jorah oldukça değişmiş asabileşmiş ve tek amacı Dany’e ulaşmak olan birisi. Bunun için Tyrion Lannister’ı esir alıyor. Tyrion bir Lannister yani aslan, Işık Getiren Efsanesi’nde kahramanımız Azor Ahai de bir aslanı esir alıyordu. Jorah çok zorlu yollardan geçiyor ve dediğim gibi oldukça şeytani bir kişiliğe bürünüyor. Bir ara köleliğe kadar düşüyor ve hatta kitaplarda yüzünde bir şeytan dövmesi bile var.
the_second_exile_of_ser_jorah_mormont_by_cosmiccoz-d58tpqh
Kitapta da dizideki gibi Jorah ve Tyrion’un Dany’e ulaşacağını düşünüyoruz. Peki ulaştıklarında ne olacak, Dany büyük ihtimalle Dothrakiler’den kurtulup Meeren’e döndüğünde Westeros’a gitmek isteyecektir. Demir Donanma’yla yardıma gelen Victarion Greyjoy’dan aldığı gaz ve Aegon VI Targaryen’in Westerosta ses getirmesi bunun başlıca sebepleri. Quaithe zaten Dany ile konuştuğunda Aegon’un gerçek bir ejderha olmadığından bahsetmişti. Bu yüzden Dany kendi soyadıyla Yedi Krallık’a ayak basmış bir sahtekarı ortadan kaldırmak için ilk iş Westeros’a yelken açacaktır.

Gelelim Westeros’a nasıl gideceğine Köle Körfezinden Westeros’a giden en kısa yol Tüten Deniz’den geçiyor. Bu yer adı kitap okuyucularına tanıdık gelmiştir, Tüten Deniz Euron’un böbürlenerek buralardan geçtim diye anlattığı yerlerden birisi. Dany’nin yanında ise Victarion Greyjoy var sürekli “Euron’un başarılarını ben de yapabilirim.” diye kendi kendine konuşan birisi. Demir Donanma’nın cesur kaptanı Victarion bu yüzden Westeros’a dönüşte Tüten Deniz’i  kullanacaktır.
aclpxkagnhdo8f3hd0xt
Peki Tüten Deniz’in tüm denizcileri korkutması dışındaki önemi nedir ?

Lannisterların meşhur kaybolan Valyria çeliği kılıcı Brightroar’ın Tüten Deniz’de kaybolduğu düşünülüyor.

Teorinin en güzel yerlerinden birine geliyoruz, teorimize göre Dany Tüten Deniz’de bu efsanevi kılıcı alıp Jorah’a hediye edecek. Neden der iseniz, Dany önceki kitaplarda Jorah Mormont’a Valyria çeliği kılıcı hediye edeceğine söz vermişti. Ee peki kılıcı hediye etti sonra ne olacak? Bu Tüten Deniz’de ne var arkadaşlar, tabii ki de tuz ve duman var. Bu “tuz ve duman” size elbet tanıdık gelmiştir Azor Ahai’nin tuz ve duman arasında yeniden doğacağı bilinir.

tumblr_n2qrmr1V2f1tuwbfjo1_500

Jorah Mormont’un geçmişine bakalım, bu arkadaş zamanında delilercesine Lynesse Hightower’a aşıktı, ama işler yolunda gitmedi. Şimdi ise deliler gibi Daenerys Targaryen’a aşık. Bu adam için en acı şey ne olabilir, elbette Dany’nin kendi ellerinde ölmesi. Bu tam da G.R.R. Martin’in tarzında bir şey gibi duruyor. Peki Jorah neden Dany’i öldürsün ? Son kitaptaki Dany POV’una bakarsak Dany’nin biraz deliliğe sürüklendiğini görüyoruz, Jorah ise şeytan dövmeli inanılmaz acımasız birisi oldu.  Quaithe’nin Jorah’a Dany hakkında bir şeyler söylemesi ve Jorah’ın ejderhaların tekrar doğması gibi mucizevi olaylara şahitlik etmesi de Jorah için + hanesine yazabileceğimiz şeyler.

il_trono_di_spade_decimo_episodio

Işık Getiren teorisine bakalım, teoride Nissa Nissa’nın içindeki bütün güç, kan ve cesaretin çeliğe aktığından bahsediliyor. Sizce evrendeki mistik açıdan en güçlü kadın kim, elbette Daenerys Fırtınadoğan.  Belki sizi pek tatmin etmez ama Dany’nin lakaplarından biri olan Mhysa ile Nissa kelimeleri de muazzam bir ses benzerliğine sahipler.

Sonuç olarak elimizdeki bulgular gösteriyor ki Buz ve Ateşin Şarkısı evrenindeki Nissa Nissa olması en mantıklı kişi Dany’dir. Herkes Azor Ahai olmasını beklerken bu karakterin Nissa Nissa olması da tam zalim yazarımız GRR Martin’e göre bir hareket.

Yazıyı bitirmeden bir de güzel bir detayı ekleyelim. Jorah’ın babası Lord Kumandan Jeor Mormont’un vasiyetine baksak güzel olur. Jeor ölmeden önce Sam’e vasiyet olarak Jorah’ı bulmasını, oğlunu affettiğini ve siyahları giymesini istediğini söylüyor. Bildiğiniz üzere 998. Lord Kumandan Jon Snow’du. Jon öldükten sonra başa gelecek kişi 999. Olacak. ( Dizide Efkarlı Edd 999.Lord Kumandan ) Jorah’ın Gece Nöbetçilerine katılma süresini tahmin edersek, Gece Nöbetçilerine gelip Lord Kumandan konumuna gelmesi halinde 1000.Lord Kumandan olabileceğini görüyoruz.

jorah1

Herkes tarafından Azor Ahai olma şansı az olarak görülen Jorah neden Azor Ahai olamasın ki?

Yorumlar