Ana sayfa Game Of Thrones Kadim Sarnor Krallığı

Kadim Sarnor Krallığı

PAYLAŞ

Sarnor Sarne nehrinin kollarından kuzeyinde Titreyen deniz yönünde ve Gümüş deniz etrafında kurulmuş bir düzine’den fazla şehir devletiydi. Her şehir devleti 5.000 yıldan daha önceki bir zaman diliminde kuruldu, ancak Kral Huzhor Amai döneminde tüm şehirler birleşme kararı alarak, Sarnath şehrinden ortak yönetildi, bu dönemden sonra her Sarnor şehri kendi seçtiği bir kral tarafından yönetilecek ancak o kralların içerisinden seçilen kişide Sarnath şehrinden yüksek kral ünvanı ile tüm Sarnor şehir devletlerini yönetecekti. Sarnor şehirleri Gornath, Hornoth, Kasath, Kyth, Mardosh, Rathylar, Saath, Sallosh, Sarnath ve Sathar’dı.

Sarnor şehir krallıkları Valyria, Yiti, Leng ve Asshai ile ticaret yaptılar ama antik Qaathi krallığı ve Ghiskar efendileri ile sürekli savaş halinde kaldılar. Kemik dağlarının doğusundan gelen dothrak khalasarları antik Qaathi krallığını bir kaç yüzyıl içinde yok etti, bir çok Qaathi şehri bağımsız oldu ve sırayla khallar tarafından yok edildiler ancak güneye çekilen halk Qarth, Qal, Qarkash, Qolhaln şehirlerinde yaşamaya devam etti.

Vaes tolorro şehrinde kalan dothraklar güneyi yakıp yıkarken kuzeydeki antik Qaathi’nin nesli olanlar lhazar çoban halkı olarak yaşamaya devam etti. Batı Essos’taki en kadim üç medeniyetten birisi olan Ghiskar binlerce yıl içerisinde Sothoros’tan Essos’a muazzam genişlemiş bir imparatorluğa dönüştü. Ghiskarlı köle efendileri Sarnor şehir bölgelerinin güney bölgesini ele geçirerek köle tedarik etmeye başladılar, Hazdahn no şehrini yapan efendiler bölgeye kalıcı olarak yerleştiler, bu durum Sarnor halkının sıklıkla Ghiskarlı köle tacirleri tarafından yağmalanmasına neden oldu.

Sarnor yüksek kralı şehir devletlerini toplayarak, bu duruma karşı çıkmak için büyük bir ordu ile Hazdahn no şehrine saldırdı ancak Ghiskarın disiplinli lekesiz askerleri karşısında yenilgi aldılar ve geri çekildiler, karşı saldırıya geçen Ghiskarlılar 50 yıldan kısa sürede Sarnor’un merkezi sarnath şehrini ele geçirerek halkını köleleştirdi. Ghiskar lekesizlerini yenemeyen sarnor Valyria’a elçiler gönderdiler. Ejderhaların yardımı ile Ghiskar efendilerini yenebileceklerini, Valyria lordlarının kendi yanlarında savaşa dahil olmalarını istediler ama o dönemlerde içine kapanık bir toplum olan Valyria lordları bu öneriyi geri çevirdi, Sarnor Ghiskarlılara karşı umutsuz savaşına devam etti.

Valyria lordları Ghiskarlılara karşı Sarnor’un yanında savaşa katıldı, 5 kez Ghiskar saldırdı, sadece bir savaşta Valyria lordlarını yenebildiler. Sarnor orduları ise kuzeyde Sarnath şehrini geri aldılar ve güneye doğru ilerleyerek çoğunluk Ghiskar ordusu Valyria lordları ile savaştıklarından Hazdahn no şehrini ele geçirmeyi başardılar, piramitleri ve harpia heykellerini yıktılar, güneye ilerleyen Sarnor orduları havadan Valyria ejderhaların yardımı ile Meereen önlerinde son ghiskar ordusunu yok ettiler. Kuzeye çekilen Sarnor halkı Ghiskar ile savaşa son verdi ancak Valyria lordları kalan tüm Ghiskar kolonilerini feth ederek başkentleri eski Ghis’de yaktılar.

Binlerce yıl Valyria lordları güneyde ve batıda fetihlerini devam edip yeni koloniler inşa ederken, Sarnor halkı kuzeyde durgun bir hayat yaşadı. Valyria lordları ejderhaları sebebi ile durdurulamaz haldeydi ve Sarnor müttefikleri olmasına karşın savaş açtılar, Ghiskar kolonilerinden Hazdahn no şehrini ele geçirdiler ejderha yolları yaparak güneyden Sarnor ile ticaret noktası haline getirdiler, bir kaç yüzyıl sonra ejderha lordları batı Sarnor şehirlerinden birisini ele geçirerek Essaria özgür şehri yaptılar, Ejderha lordlarına bir kaç şehir kaptıran Sarnor onlara ortak savaş açmaktan korkuyordu. Bu nedenle ejderhaların saldırdığı Sarnor şehri tek başına karşı koyuyordu diğer sarnor şehirleride aynı kaderi paylaşmamak için bu duruma seyirci kalıyorlardı.

400 yıl önce valyria kıyameti gerçekleşti, patlama o kadar büyük oldu’ki arkasından gelen patlamalar ile valyrian yarımadası boyunca kuzeye doğru genişledi. Kıyametten sonra bir çok ejderha lordu hanesi yok oldu, son kalan iki haneden birisi valyria giderek öldü ama geriye kalan son ejderhalar ise westeros’ta idi. valyria’dan sonra ortaya onlarca bağımsız şehir devleti çıktı. Geçmişte ghiskar ve valyria’a karşı birlik içinde olan sarnor şehir devletleri bu durumdan etkilendi ve birbirlerine düşerek birliklerini bozdular. Güneydeki araziyi binlerce yıldır yakıp yıkan dothraklar boş kalan arazinin bozkır ve kızıl çöle dönemesine neden oldular, çok sayıda şehri yok ettiler kalanlarda qarth gibi savunmayı geliştirerek ele geçirilmesi imkansız hale geldiler. Yağma açlığı olan dothrak khalları kuzeye doğru giderek valyria ardılı şehirleri yok ettiler.

Özgür şehirler valyria mirası için savaşırken sarnor şehirleri’de Birleşik sarnor krallığı kurmak için savaşıyorlardı. Bazı sarnor kralları dothrakları kendi savaşlarında kullanmak istedi. Tüm Khalasarları birleştiren khal mengo devasal ordusu ile teklifi kabul etti. Sarnor şehirleri onlara altın, köle ve toprak hediye etti. Bir kaç sarnor şehirine karşı savaştıktan sonra khal mengo arazileri doğaya döndürmek için köy ve kasabaları yaktı, tarlaları yok etti. Tüm bu olanlara rağmen sarnor halkı durumun ciddiyetini anlayamadı, düşman sarnor şehirlerine hasar verdikleri için memnun oldular. khal mengo öldükten sonra khal seçilen oğlu khal moro’u ordusunu sathar şehrinin kapılarına götürdü. Sarnor halkı durumu anladı ama çok geçti, dothraklar şehri yerle bir etti, kadın ve çocukları köle olarak khalasara aldılar. Khal moro kölelerini Hazdahn no ghiskar şehrine götürerek sattı. Dothraklara karşı birleşmek yerine gornath ve kasath şehrileri sathar için savaşmaya başladılar, geriye gelen khal moro Sathar şehrini tamamen yok ederek dothraklar için Yallı qamayi şehri yaptı.

Sathar’ın düşmesinden altı yıl sonra khal moro kızlarından birisini gornath kralı ile evlendirdi, gornath ve khal moro orduları kasath şehrini kolayca ele geçirip yağmadı. Gornath kralı kasath şehrini yakıp yıkan dothrakları görünce pişman oldu. Dothraklar ise kasath’ın adını vojjor samuı olarak dothrak şehrine dönüştürdüler. Gornath khal moro sayesinde barış içindeydi ancak khal horro başa geçerek önceki khalı öldürdü, khal horro ordusu ile gornath şehrini ele geçirdi ve yok etti, şehrin adını vaes leqse yaptı. Khal horro ise rakibi tarafından öldürülünce dothrakların muazzam büyük khalasarları parçalara ayrıldı ve bağımsız daha küçük khalasarlar olarak yağmalara devam ettiler.

Bir çok khalasar durmaksızın sarnor şehirlerine saldırdı ve yağmaladılar. Her bir khal sarnor tanrılarını yok ederek yağmaladıkları hazineleri vaes dothrak’a götürüp rakip khallara ne kadar güçlü olduklarını göstermek için yarışıyordu. Dothrakların sallosh şehrini ele geçirip yakıp yıkması ile sarnor kütüphanesi yakıldı, böylece kadim sarnor kültürüne ait bir çok bilgi kayboldu. Kyth ve hornoth şehirleri ise güçlerini birleştirerek dothrakları bir kaç kez yenilgiye uğrattılar ancak arkası kesilmeyen dothrak khalasarları tarafından yutularak yok edildiler. Mardosh şehri ise altı yıl dothrak kuşatmasına direndi ama sonunda açlıktan dolayı kapıları kendileri açarak dothraklara teslim oldular. Mardosh teslim olmasına rağmen sonu diğer sarnor şehirlerinden farklı olmadı.

Mardosh’un teslim olmasına rağmen başına gelenler diğer sarnor şehirlerinin birlik olmasına ve son sarnor yüksek kralı seçmelerine neden oldu. Sarnath şehrinde başa gelen kral mazor alexi kalabalık bir ordu topladı ve dothraklar üzerine saldırarak bir çok kez zafer kazandı.

Kral mazor alexi’nin zaferleri dothrakları durdurmak yerine daha fazla savaşmaya istekli hale gelmelerine neden oldu. khalasarlar daha yoğun saldırsalarda kral mazor onları yenmeyi başardı, kargaların alanı adı verilen yerde dört khalasar tarafından tuzağa düşürülen kral mazor ve ordusu yok oldu. Kral mazor’u öldüren khal ise tekrar tüm dothrak khalasarlarını birleştirerek dev khalasarın lideri oldu, yeni khal loso haftalar sonra sarnath şehrini ele geçirdi ve yağmaladı, birbiri arkasına sarnor şehirleri khal loso tarafından yağmalanıp yok ediliyor, geriye kalan harabelerine dothrak isimleri veriliyordu.

Onlarca yıl khal loso yağmalarına ve soykırımlarına devam ederek sarnor şehirlerinden saath hariç hepsini yok etti. Khal loso’dan kaçan sarnor mültecileri kuzeye akın etti. Dothraklara karşı müttefik arayan ibben halkı ve batıdaki braavos-lorath ittifakı onlara yardım yaparak morosh ve sarys isimli iki şehir inşa etmeyi başardılar, böylece kuzeyde sarne nehrinin deltasında üç sarnor şehri yükselmeye başladı. Braavos ve lorath şehirlerinden gelen andallı azınlıkların etkisi ile üç sarnor şehrinde yedi inanç takipçileri çoğalmaya başladı. Khal loso ise khal olmak isteyen bir savaşçısı tarafından öldürüldü ve kafatası mızrağa geçirilerek yakıldı. Yeni khal zeggo ise kuzeye saldırdı, o gittiğinde Sarys şehri korkudan terk edilmişti, yinede şehri yağmalayan khal zeggo güneye giderek essaria özgür şehrini yok etti, savaşta ölünce yerine khal temmo lider oldu. Qohor şehrinde lekesizler tarafından yenilen khal temmo yaralı olduğu için bir süre sonra öldü ve birleşik khalasar tekrar parçalandı, henüz hala tüm khalasarlar birleşmedi. Khalasar parçalanınca dothrak tehditleri biraz azaldı, kalan dothraklar ise özgür şehirlere akın etti. Saath ve morosh şehirleri üzerlerine gelen dothraklara haraç vererek, ibben ve lorath gibi şehirlerden destek alarak hayatta kalmayı başardı.

Yorumlar