Ana sayfa Doctor Who Doktor’u Kadın Olarak Düşleyin! Çünkü Hiç de Uzak Bir İhtimal Değil

Doktor’u Kadın Olarak Düşleyin! Çünkü Hiç de Uzak Bir İhtimal Değil

PAYLAŞ

Bir Zaman Lordu ya da Leydisiyseniz rejenarasyon esnasında cinsiyet değiştirmeniz yasalara göre yasak. Ama öyle görülüyor ki Master bu yasağı çiğnemekten geri kalmadı. Karşımıza her zamanki çılgın karakteriyle ama bu sefer Missy olarak çıktı. Ve kalplerimizi tam anlamıyla çaldı. Peki, Doktor’u Zaman Leydisi olarak görme ihtimalimiz sizleri heyecanlandırıyor mu?

Çünkü bu ihtimal çok da yeni değil. 80’lerde ortaya atılmış bu düşünce o zamanlar dikkate alınmamış olsa bile geldiğimiz noktada daha mümkün görünüyor. Doctor Who’da Colin Baker nam-ı değer 6. Doktor rüzgarları eserken dizinin gidişatından memnun olmayan Sydney Newman bir mektup yazdı. Bu mektup sitemler içermesinin yanında çılgın bir düşünceyi de barındırıyordu. Sydney Newman’a göre Doktor kadın olmalıydı. Bu Zaman Leydisini Newman şöyle tanımlamıştı:

”Holywood’un Wonder Woman’ından bahsetmiyorum. Çünkü bu kadın kahramanlar kusursuzdur, hatasızdır. Ve kusursuz karakterler sıkıcıdır.”

123

Kusursuz bir kadın değil, dönemin ideallerinden uzak,  gerçek bir Zaman Leydisi istemiş Newman. Bu isteği hiçbir zaman gerçekleşmese de benim çok takdir ettiğim bir hareket. Zaten Steven Moffat’da yıllar sonra yaptığı bir açıklama da yakışıklı karakterlerin diziye yakışmadığını söylemişti. Biraz düşünüldüğü zaman River’ın kontrollü olarak rejenarasyon geçirmesinin yanı sıra Doktor bunu daima şansa bıraktı. En büyük hayali kızıl saçları bunca bedendir görmemesini buna bağlayabiliriz. Bu durumda rastgele gerçekleşen bir rejenarasyondan kusursuz bir beden çıkmasını beklemek mümkün değil. Kulaklar, sıska, kaşsız ve yaşlı bedenleri biz zaten çok sevdik.

1234

Peki, Steven Moffat kusursuz olmayan bir bedende hemfikir ancak Zaman Leydisi izletmemek de direniyor mu dersiniz? Tabi ki hayır! Steven Moffat karşı olduğunun düşünülmesinden ve dile getirilmesinden epey rahatsız. Kadın bir Doktor konusuna asla tam olarak karşı olmadığını Comic Con’da dile getirmişti. İnsanların bu düşünceye sahip olmasının nedenini yine Moffat’a bağlamak yanlış olmaz. Bu fikrin ona 2013’de yaptığı açıklamada İngiltere Kraliçesini bir adamın canlandırması  kadar absürt geldiğini söylemişti.  Ama düşünceleri değişmiş olacak ki Comic Con’da Missy’i işaret ederek bazı şeyleri kanıtladıklarını söyleyip, dizideki alt metini okumamızı tavsiye etmişti. Yine de boş yerimiz yok diyerek kapıyı tam olarak açmamıştı. Steven Moffat bu konuda bizi tatmin edecek cevapları vermemiş olsa bile Doktor’un kadın olması gerektiğine inanan yalnızca Newman değil. Hepimizin çok  sevdiği John nam-ı değer Boe’nun Yüzü  bu konuda epey kararlı. Ona göre Doktor kesinlikle kadın olarak izleyiciye sunulmalı.

”Bence Doktor’un kadın olması güzel olabilir. Bilemezsiniz. İzleyiciler bu fikre katılmayabilir. Ama eminim bunu sevecek bir çok kadın vardır. Bence bir dahaki sefer riske girip denemeliler. Oldukça heyecanlı ve hareketli olabilir. Hem bu durumdan doğacak farklı durumları görmek güzel olabilirdi.”

55f1e2931b76fd0511e182c7e952de47

Hatta John röportajı “bana bir elbise verin ve ben olayım,” diyerek nükteli bir şekilde bitirmiş olsa bile herkes onunla aynı fikirde değil. 7. Doktor’u canlandıran Sylvester McCoy bu konuda hatırlarsanız çok net bir şekilde  konuşmuştu.

”Doktor tıpkı James Bond gibi erkek bir karakter. Cinsiyeti değiştirilecek olursa bu Doktor ve yol arkadaşları arasındaki dinamiği bozar. Bu da zaten dizinin beslendiği noktalardan biri. Bu nedenle Doktor’un kadın olması gerektiği fikrine ikna olmuş değilim.”

McCoy böyle düşünmüş olsa bile Steven Moffat’a göre “Kadın bir Doktor gerçekleşmesi oldukça kolay bir olay. Gelecek Doktor bir kadın olabilir. Bu gerçekleşmesi hoş bir şey olurdu.” Eh, Steven Moffat’a gelecek aylarda veda edeceğimiz gerçeği ele alınınca  yeni baş senarist bu konuyu bu kadar destekler mi kestirmek zor. Ama Moffat’ın dediği  gibi “Karakter için oyuncu seçilir, cinsiyet değil.”

 

Peter Capaldi’ye veda edeceğimiz gelecek sezonda karşımıza kadın bedeniyle bir Doktor çıkar mı bilmiyoruz ama tüm anketlerde başı çeken güzeller güzeli bir kadın var: Tilda Swinton!  Paul McGann’in Capaldi’den sonra gelmesi gereken Doktor’un Tilda olması yönündeki görüşü büyük bir kesim tarafından benimsenmiş görünüyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Gelecekte bir gün Doktor’u kadın olarak görmek güzel olur muydu?

Yorumlar