Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Kahramanlar Çağı

Kahramanlar Çağı

PAYLAŞ

Anlaşma’nın imzalanmasından sonra şimdiki hanedanların ataları olan ilk hanedanlıklar kurulmaya başlandı.Her hanedanlığın kurucusu olan kişinin kendi başına bir efsanesi veya yaptığı bir kahramanlığı vardır. Bu çağa Kahramanlar Çağı denmesinin sebeplerinden biri de budur.

 

Mimar Brandon ve Sur'un inşaası
Mimar Brandon ve Sur’un inşaası

Kuzey’de Stark Hanesi’nin kurucusu olan Mimar Brandon Stark, Akgezen işgalinden sonra devlerden ve muhtemelen Çocuklar’dan yardım alarak Duvar’ı yükseltip yeminli kardeşlik olan Gece Nöbetçileri’ni kurdu. Ayrıca hanesinin evi olan Winterfell’i de yine Mimar Brandon Stark yapmıştır. Başka bir söylentiye göre de Mimar henüz çocukken, kalesi sürekli tanrılar tarafından yıkılan Tanrıkederi Durran Durrandon’a, Durran’ın yapacağı son kale olan Fırtına Burnu için ufak yardımlarda da bulunmuştur.

 

mudd
Mudd Hanesi’nin sancağı

Nehir Toprakları’nda Mudd Hanesi Nehrin ve Tepelerin ilk kralı olarak karşımıza çıkar. Hanenin kuruluşuyla ilgili bir bilgi olmasa da yıkılışıyla ilgili bilgiler mevcuttur.
Adaletin Çekici IV. Tristifer Mudd Andal İşgali esnasında Andal ırkı ile yaptığı ilk 99 savaşı kazanmasına rağmen yaptığı 100. savaşı kaybederek ölmüştür. Yerine geçen oğlu V. Tristifer ise yaptığı ilk savaşı kaybederek Mudd Hanesi’nin yok olmasına sebep olmuştur.

 

Casterly Kayası
Casterly Kayası

Batı’da Lannister Hanesi göze çarpmaktadır. Zeki Lann, ilk Lannister olarak kabul edilir. Casterly Hanesi’nden can kaybı olmadan sadece zekasıyla Kaya’yı almış ve kendi krallığını ilan etmiştir.Efsanelere göre 312 yaşına kadar yaşamıştır ve o kadar çok çocuğu olmuştur ki Kaya’ya sığmayan çocukları ve torunları Kaya’nın yakınına Lannisport adlı şehri kurmuşlardır. Ayrıca Kahramanlar Çağı’nda kurulup bugüne kadar kesintisiz olarak topraklarını yöneten tek hane Lannister Hanesi’dir. Starklar geçmiş yıllarda yönetimi Boltonlar’a kaptırınca Lannisterlar en uzun süreli yöneten hane olarak rekoru elinde tutmaktadır. (Vadi’de bulunan Royce Hanesi ilk kurulan hanedanlık olarak sayılmasına rağmen bulunduğu toprakları kral olarak uzun süre boyunca yönetemedikleri için [Arryn Hanesi Vadi’nin kralı ve daha sonrasında yöneticisi oldu] Royce’ları saymadım.)

 

Nagga'nın kaburgaları
Nagga’nın kaburgaları

Demir Adalar’da Greyiron Hanesi ve Gri Kral karşımıza çıkar.Efsanelere göre Gri Kral deniz canavarı Nagga’yı öldürerek onun kemiklerinden bir kale yapmıştır ve kale Nagga’nın canlı ateşiyle ısınmıştır. Bin yıl hüküm sürdüğü söylenir.Gri Kral öldükten sonra Fırtına Tanrısı kaleyi yıkmıştır ama Nagga’nın kemikleri Eski Wyk’te hala durmaktadır. Son Greyiron kralı Rognar II Greyiron, Andal, Orkwood, Drumm, Hoare ve Greyjoy ittifakı ile öldürülmüştür. Daha sonrasında Demir Adalar’ın yönetimi Fatih Aegon’ın gelişine kadar Hoare Hanesi’nde kalmıştır.

 

Fırtına Burnu
Fırtına Burnu

Fırtına Toprakları’nda ise Durrandon hanesi yöneticidir. Kral “Tanrıkederi” Durran Durrandon, Fırtına Tanrıçası’nın kızı Elenei ile evlenip tanrıların hiddetini üzerine çekmiştir. Düğün günü Fırtına Tanrıçası, Durran’ın kalesini yıkmıştır ve tüm konuklar ölmüştür. Durran bunun üzerine tanrılara savaş açmıştır ve her seferinde Fırtına Tanrıçası tarafından yıkılmasına rağmen yeni kaleler yapmıştır. Ona bağlı olan lordlar kaleyi içeri taşımasına yönelik tavsiye vermelerine rağmen Durran pes etmemiş ve söylentilere göre henüz çocuk olan Mimar Brandon’dan da yardım alarak yedinci ve son kalesi olan Fırtına Burnu’nu yapmıştır. Kale yapıldıktan sonra Fırtına Tanrısı tüm gücüyle kaleye saldırmıştır ama kale 8000 yılın ardından bugün hala tüm kudretiyle fırtınalara dayanmaktadır.

 

Garth Yeşilel
Garth Yeşilel

Kahramanlar Çağı’nın Menzil’de bulunan üyesi Garth Yeşilel’dir. Efsaneye göre İlk İnsanlar’ın Dorne’un Kırık Kolu’ndan karşıya geçirip Westeros’a yerleşmelerini sağlayan kişi Garth Yeşilel’dir. Bazı efsanelerde kendisi bir tanrıdır, bazılarında güzel hasat için kan kurban edilmesini ister, bazılarında yeşil tanrı her sonbaharda ölür ama ilkbaharda yeniden doğar, bazı efsanelerde ise geyik boynuzları vardır, bir başkasında Garth Yeşilel’in meşeden yaptığı bir tahtı olduğu ve bu tahtın canlı olduğu da söylenir, yine bazılarında ellerinin ya da saçlarının ya da derisinin yeşil olduğu söylenir. Yine başka bir efsanede Garth’ın insanlara tarla sürmeyi öğreten kişi olduğu belirtilir. Garth’ın yürüdüğü yollarda çiçekler açtığı, ağaçların büyüdüğüne inanılır. Garth Yeşilel çoğu hanedanın atasıdır. Bunlardan bazıları :
-Kendi oğlu olan Garth Gardener’ın Gardener Hanesi’ni kurup Menzil’in ilk kralı olması,
-Oğlu Kanlıbıçak Brandon’ın İlk Stark Kralı Mimar Brandon Stark’ın babası oluşu,
-Oğlulları Avcı Harlon ve Boynuz Herndon’un Tarly Hanesi’nin kurucularından olmaları,
-Kızı Tilki Florys’ın Florent, Ball ve Peake Hanelerinin kurucularının eşi oluşu, (Aynı zamanda Lannister Hanesi’nin kurucusu olan Zeki Lann’in Tilki Florys veya kız kardeşi Altın Ağaç Rowan’ın oğlu olduğuna dair Menzil’de efsaneler dolanır.)

Yorumlar