Ana sayfa Dizi / Film Kalpsiz Aşık: Davy Jones

Kalpsiz Aşık: Davy Jones

PAYLAŞ

Kraken_attacks_18_Davy_Jones

(Yazıya başlamadan önce https://youtu.be/8m4bCj8WgCw eşliğinde okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.)
Davy Jones, ünlü fantastik film serisi Karayip Korsanları’nın kötü adamlarından biri olarak sinematik evrende yerini alıyor. Ölü Adamın Sandığı filminde seyircinin karşısına çıkan karakter, bazısını iğrendiren yüzü ile hafızalarda kalmakta. Fakat elbette ahtapot kollarıyla kaplı yüzünden ibaret olmayan, anlamlı bir hayat hikayesine sahip.

6543643445

Bill Nighy’nin canlandırmış olduğu karakter, Uçan Hollandalı adlı hayalet geminin kaptanı olmakla birlikte gemisinde denizde ölmüş ruhları taşır, esir tutar. Dolayısıyla mürettebatı da ölülerden oluşmaktadır. Aynı zamanda devasa bir krakeni kontrol edebilen kurgusal kahramanımızın başrol Jack Sparrow ile pek de şaşırtıcı olmayan bir bağlantısı var. Johnny Depp’in canlandırdığı Kaptan Sparrow’un kendisine kan borcu sonucu Will Turner’ı (Orlando Bloom) tayfasına esir olarak katan karakter, hakkı olan borcu alacağını ummaktadır. Fakat işlerin pek de istediği gibi gittiği söylenemez.

JonesOrgan

Aynı şeyi Jack için de söylemek mümkün. Çünkü ahtapot sakallı korsanımız çok çok uzun yıllar boyunca tüm denizcilerin yüreklerine korku salmış güçlü birisi. Ee gemisinde ruhları taşıyor olan ve dev bir krakeni kontrol edebilen birisi için bu gayette normal gibi? Tabii bunlar insanlar için efsanelerden ibaret. Başka bir efsane ise denizlerde kayıplara karışmış her definenin Davy Jones’a ait olması üzerine. Aynı zamanda karakter piyanosu ile de kulağınızı büyüleyebilecek yeteneklere sahip. Peki bu efsaneleri, korkunç özellikleri ve ruhları geride bırakırsak, nedir onu bu günlerine getirmiş hayat hikayesi?

Davy Jones, eski zamanlarında deniz tanrıçası Clypso’ya tüm kalbi ile aşık bir kaptandı. Fakat bu naçizane aşkı ile bir gün geçirebilmek için 10 yıl boyunca karaya hiç ayak basmaması gerekiyordu. Denizde geçmiş her 10 yılın sonunda, karada Clypso ile bir günü kazanacaktı. Ancak zorlu ve umutlu beklemeler eşliğinde geçen asırlar gibi bir 10 yılın ardından, Clypso gelmedi. Yaşadığı acı, hayal kırıklığı ve üzüntüye yenik düşen korsanımız kalbini söktü ve hala çalışmaya devam eden organını bir sandığın içine koyarak onu kilitledi. Anahtarını ise ileride ahtapot kollarına dönüşecek sakallarının ardına sakladı ve onu öldürebilmenin tek yolu da o kalbi bıçaklamak haline geldi. Aynı zamanda bıçaklayan kişiye ölümsüzlük veren kalp, açık bir şekilde çoğu denizcinin hayaline konu oldu ve elbette Jack Sparrow da onlardan biri. Fakat asıl acıyı daha sonra yaşayan kahramanımız, Clypso’nun ruhunun bir ölümlü kadının bedenine hapsedildiğini öğrendi. Göğsündeki boşluktan yeniden acı yükselmeye başlayan Davy Jones için o boşluğu doldurmak imkansızdı artık. Clypso, denizciler tarafından büyük bir tehlike olarak görülmüş olduğu için bu hale gelen Jones, hiçkimseye acımayan, gerçek bir kalpsiz haline dönüşmeye başladı.

davy and dalma

Lakin kim bu Clypso’nun hapsedildiği kişi? Ormanın derinliklerinde yaşayan bir büyücü; Tia Dalma. (Naomie Harris) Filmin ilerleyen bölümlerinde kendisini gösteren Tia ve kahramınımız, iç burkan sahneleri ile filmi renklendiriyorlar. Fakat Tia’nın ,daha doğrusu Clypso, Davy’e soğuk davrandığını görebilmek mümkün. Clypso yaşadığı bu hapis durumuna engel olamadığı için kendisine deliler gibi aşık Davy Jones’a kızgın. Karşısında, kendisine aşık bakan o gözlerin zayıf noktalarını çok iyi bilen Tia, kızgınlığının acısını çıkartmakta pek de zorlanmıyor. Fakat her şeye karşın onun da kalbinin Davy Jones’a karşı boş olduğu söylenemez.

tumblr_static_tia4
Bu hayat hikayesinde insanın sevmek veya acıyı hissedebilmek için somut bir kalbe değil de, o kalbin ritmini değiştirebilecek duygulara sahip olması gerektiğini görmek mümkün.

Yaşamını geride bırakacak olursak eğer, ilk filmlerde de adını duymuş olduğumuz Davy Jones, senaristler tarafından Korsan Mitolojisi kullanılarak oluşturulmuş durumda. Evet, sanıyorum siz de Korsan Mitolojisi’ni yeni yeni duyuyorsunuzdur. Özelliklerinden hayatına bahsettiğim Davy Jones ile biraz da olsa hakkında fikir oluşturabildiğiniz mitolojiyi de bir araştırmanızı öneririm.

Kahramanımızın filminin konusundan biraz daha bahsedip yazıyı yavaştan bitireyim. Jack Sparrow’un Davy’e kan borcu olduğunu başlarda belirtmiştim. Borcunu almaya ve Jack’i esiri yapmaya çalışan Davy’e karşı paçasını sandığı kullanarak kurtarmayı deneyen Sparrow ile Tia’nın bedenine hapsolmuş Clypso’yu özgürlüğüne kavuşturma emelleri olan Barbossa (Geoffrey Rush) etrafında şekillenen film, seyircilerce beğeni kazanmış durumda. Karayip Korsanları’na karşı fikir durumunuz nedir bilemem fakat, Ölü Adamın Sandığı’nı ,sırf Davy Jones için, mutlaka izlemelisiniz.

Jones_sword

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleFrostwolf Klanı’nın Chieftain’i Durotan
Sonraki makaleFate Serisi
Korku-gerilim, aksiyon, fantastik, bilim-kurgu filmlerini izlemeyi, kitaplarını okumayı seven, Star Wars, Karayip Korsanları ve Yüzüklerin Efendisi hayranı, yabancı dizileri takip eden, aksiyon, rpg oyunlarına ilgisi olan, Kratos aşığı, yeni yeni editörlük işine atılmış bir Ñoldo.