Ana sayfa Dizi / Film Kameranın Arkasındaki Koltuk

Kameranın Arkasındaki Koltuk

PAYLAŞ

Fantazya okurları filmlerden ve filmlerin kadrolarını genel kitlenin ilgisini her zaman çekmiştir ama uzun yıllarca kesinlikle unutulmayacak işlere imza atmış ve Dünya Tarihine efsane filmler bırakmış olan 5 yönetmenden bahsedeceğiz.

Alfred J.Hitchcock

Hitchcock, Birleşik Krallık ’ta Londra doğumludur. Mühendislik üzerine eğitim görmüştür. Yapmış olduğu gerilim filmleriyle ismini ön plana çıkaran Hitchcock Psycho, North By Northwest filmleriyle tanınır. Gerilim ve korku ustasının yetmişe yakın filmi bulunmaktadır.

Alfred Hitchcock

Steven Spielberg

Spielberg 1946 yılında Ohio’da dünyaya geldi. Spielberg yönetmenlik koltuğunda çok küçük yaşlarda oturdu. İlk filmi olan Escape to Nowhere’in yönetmenlik koltuğuna 13 yaşında oturmuştur. Çoğu kez Oscar ödülü kazanmış olan Spielberg’in en çok sevilen filmleri arasında Jaws, E.T. ve Jurassic Park filmleri bulunmaktadır.

Steven Spielberg

Quentin Tarantino

Sinema otoriterlerine göre dönemin Martin Scorsese’si olarak görünen Tarantino 1963 yılında Tennessee’ de doğmuştur. “Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit” adlı ilk senaryosunu, 22 yaşında yazdı. Sayısız filmi ve Oscarı Bulunan Tarantino son filmi 2015 yılında çıkmış olan Tarantionun gözde ve çıkış yaptığı film ise Rezervuar Köpekleri filmdir.

Quentin Tarantino

Woody Allen

Tam adı Allen Stewart Konigsberg olan Woody Allen, 1 Aralık 1935 yılında Brooklyn’de doğmuştur. Film tarihine çok fazla film bırakmış olan Allen hem otoriterler tarafından hem de seyirci tarafından çok sevilir ve sinemanın komik, duygusal yönetmeni olarak adlandırılır. En iyi filmlerinin başında Annie Hall, Midnight in Paris filmleri bulunmaktadır.

Woody Allen

Clint Eastwood

Western film dünyasının baş rolünü oynamış olan Clint Eastwood 1930 yılında Kaliforniya’da doğmuştur. Oyunculuk, yapımcılık ve tabi yönetmenlik yapmış olan Eastwood sinemanın altın çocuğu olarak adlandırılır. Western sinemasında oyunculuk düzeyi tartışılmaz düzeyde olan Eastwood yönetminliğinide çekmiş olduğu filmlerinde kanıtlamıştırdır. Sinema klasikleri arasında birçok filmi vardır. Unforgiven, Millon Dollar Baby ve birçok ismini yazmamız gereken filmleri bulunmaktadır.

Clint Eastwood

Onur Ünlü(Bonus)

Bu dünya sinemasında ismini duyulmuş olan birçok yönetmen hakkında konuştuk ve Türk bir yönetmenden bahsetmezsek bu kendi dizi ve film sektörümüze ayıp olur. Onur Ünlü 1973 yılında Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde dünyaya gelmiştir. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi iletişim sanatları bölümünden mezun olmuştur. 1999 yılında hem senaristliğini hem de küçük bir rol (Umur) oynadığı Deli Yürek dizisi ile televizyon kariyerine de adım attı. Son zamanlarda İnternet dizisi olarak çıkarttığı Görünen Adam dizisi beklentileri karışılmamıştır ve güzel diyebileceğimiz bir yapıt oluşturmuştur. Onur Ünlü Türkiye’de var olan dizi ve film sektörü ele alındığında göz ardı edilmemesi gereken kalitesi senarist ve yönetmendir.

Onur Ünlü
Yorumlar