Ana sayfa Game Of Thrones Kanlıkuzgun Brynden

Kanlıkuzgun Brynden

PAYLAŞ

Brynden Kanlıkuzgun Aegon IV’ün altıncı metresi Mellisa Blackwood’dan olma piçidir. Bir albino olan Brynden, süt beyazı bir cilde, uzun beyaz saçlara ve bir doğum lekesi olan sağ yanağından boğazına kadar uzanan bir yaraya sahiptir. Kimileri bu yaranın kan rengi bir kargaya benzediğini söyler. Bu yüzden “Kanlıkuzgun” lakabını almıştır. Sör Uzun Duncan’a göre yara izi sadece bir lekedir. Yazarın kendisine göre de iz bir kuzgundan çok bir mürekkep lekesini andırmaktadır. Piçkardeşleri kadar kaslı ve uzun bir adam olmasa bile Brynden çok iyi bir okçudur. Bu yüzden çoğunlukla Valyria çeliğinden yapılma Kara Kızkardeş kılıcı yerine yürek ağacından yapılma yayını kullanmayı tercih etmiştir. Cildinin ışığa karşı hassaslığı sebebi ile genelde pelerin ve kukutela kullanır.

 

Kral Toprakları’nda doğan Brynden aynı zamanda Mya ve Gwenys isimli iki kız kardeşe de sahiptir. Aegon IV’ün daha önceki metreslerine yaptığı gibi bir başka metres için Brynden’in annesi Mellisa’yı da Kızıl Kale’den kovmasına rağmen Brynden, Konsey’deki yakın ilişkileri sayesinde kalede kendine bir yer edinmiştir. Ancak bu sıralarda kendine bir düşman da edinmiştir. Aegon IV’ün yeni bir metres edindiğinde eskisini Kızıl Kale’den kovdurması yeni bir olay değildir ve Kral’ın Mellisa Blackwood’dan önceki metresi, Brynden’in uzun süreli düşmanı olacak Aegor Acıçelik’in annesi Barba Bracken’dir. Aegon IV’ün ölümü ile birlikte meşrulaşan piçliğini, muhtemel olarak Kral’ın Muhbir Başı görevini yaparak değerlendirmiş ve bu durum görevinde çok iyi olduğundan şahsına karşı büyücü dedikodularının yayılmasına yol açmıştır. Dahası “Bin Göz ve Biri” isminde, adına bir şarkının yazılmasına da önayak olmuştur. Acıçelik’in Daemon Blackfyre’ı kışkırtarak başlattığı Blackfyre İsyanları’nın birincisi sırasında bizzat kendi ve Kuzgun’un Dişleri adındaki okçuları ile isyanın bastırılmasında büyük rol oynamıştır. İsyancı Daemon ve iki oğlu da bu yüzden hayatlarını kaybetmiştir ve birçok insan tarafından akraba katili olarak anılmıştır. Ancak Brynden, piç kardeşi Acıçelik ile girdiği kılıç düellosunda da bir gözünü kaybetmiştir. Bu olaydan sonra gözünü nadiren bir yama ile kapatmış, uzun saçını başının önüne doğru tarayarak gizlemeyi tercih etmiştir.

İlk Blackfyre İsyan’ı bastırıldığında bu sefer Büyük Bahar Salgını felaketi Kral Toprakları’nı vurmuş ve Kral II. Daeron hayatını kaybetmiştir. Yerine geçen Aerys I’in Kral Eli olan Brynden’in felaketle ilgili çözümü cesetleri yığıp çılgınateşle yakmak olmuştur. Bu felaketten sonra yaşanan iki senelik kuraklık boyunca halk şehirden göç etmiş, çoğu insan bu felaketlerin suçlusunun Brynden olduğunu iddia etmiştir. Kuraklıktan sonra krallık Dagon Greyjoy’un batı sahillerine yaptığı baskın haberleri ile yankılanmıştır. Lannister ve Stark hanelerinin çabaları sonucunda yenilen Greyjoylar’ın aksine Kral Toprakları’nın gözü batıda değil, Acıçelik’in Daemon’un oğulları ile yaşadığı Tyrosh’tadır. Aynı yıl içinde, Sör Otho Bracken’ın Stone Hedge’i Blackwood hanesinden alması iki hane arasında bir savaş başlatmış ancak Brynden ve bir Blackwood olan annesinin savaşa müdahil olmakla ilgili bir hareketleri olmamıştır. Bu olaylardan sonra ikinci bir Blackfyre isyanının geldiğini haber alan Brynden, Tyrosh’dan gelen Acıçelik ve Daemon II’yi durdumuş ve Daemon’u da kralın emri ile esir almıştır. Esir durumunun sebebi, kaçan Acıçelik’in Daemon yaşadıkça yeni bir Blackfyre evladını başa geçirmeye yeltenmemesini sağlamaktır. Üçüncü Blackfyre İsyanı da tam bu sebepten çıkmış ve Daemon’u kurtarmaya gelen Haegon ve Acıçelik komutasındaki Altın Birlik yenilmiş ve Acıçelik esir alınmıştır. Kanlıkuzgun bu esir durumuna karşı çıksa ve Acıçelik’in derhal öldürülmesini istese de Kral bunu yapmayacağını söyleyip Acıçelik’i affedip, Sur’a göndermeyi uygun görmüştür. Ancak Acıçelik, Sur yolunda kaçırılmış ve tekrar Altın Birlik’in başına geçmiştir.

Aenys öldükten sonra yerine Maekar I geçmiş ve onun döneminde de Brynden, Kral Eli görevini sürdürmeye devam etmiştir. Maekar’ın ölümünden sonra Brynden, Büyük Konsey’i toplamış ve Aenys Blackfyre’a da bu görüşmelere barışçıl bir şekilde katılması için bir teklif yollamıştır. Aenys teklifi kabul edip Kral Toprakları’na geldiğinde Altın Pelerinliler tarafından tutuklanmış ve Brynden’in emriyle Kızıl Kale’de infaz edilmiştir. Daha sonra Büyük Konsey, tahta Aegon V’in geçmesine karar vermiş ve Aegon’ın ilk hareketi de Aenys’in haksız katline karşılık Brynden’i tutuklatması olmuştur. Kanlıkuzgun ise Diyar’ın iyiliği için onurunu hiçe saydığını savunmuştur. Aegon ise buna karşılık onu serbest bırakmayı reddetmiş ve Gece Nöbetçileri’ne katılabileceğini söylemiştir. Kabul eden Brynden ise Üstat Aemon ve okçu grubu Kuzgun’un Dişleri ile Kara Kale’ye gelmiş ve burada Gece Nöbetçileri Lord Kumandanlığı’na kadar yükselmiştir. 252 AL yılında Duvar’ın Kuzeyi’nde kaybolduğu düşünülen Kanlıkuzgun’un aslında bir yeşilgören ve warg olduğu ortaya çıkmıştır. Bran Stark onu, Üç Gözlü Karga olarak, yaşayan son Orman’ın Çocukları ile beraber Duvar’ın Kuzeyi’nde bir mağarada bulmuştur.

vwqkb

 

Yorumlar