Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Kara Elflerin Sicak Diyari: Morrowind

Kara Elflerin Sicak Diyari: Morrowind

PAYLAŞ

Tamriel’in Kuzeydoğusunda bulunan, Dunmer olarak da bilinen Kara Elf ırkının vatanıdır. Morrowind zor bir iklime sahip olan ve iklimi gibi zor bir halka sahip olan bir bölgedir. Sık sık kül fırtınaları oluşur ve toprakları genel olarak tarıma elverişli değildir. Morrowind, Vvardenfell ve Anakara Morrowind olarak iki kısıma ayrılır.

 

Vvardenfell:

Balmora, Vivec (şehir) gibi şehirlerin bulunduğu kısımdır. Adanın merkezinde Kızıl Dağ (Red Mountain) adlı bir yanardağ bulunmaktadır. Bu dağ 4. çağ 5 yılında Vivec’in (kişi) ortadan kaybolması ve Baar Dau (Lie Rock) üzerindeki gücünün de kaybolması ile Baar Dau, Vivec’in (şehir) üzerine düşmüştür. Bunun etkisiyle Kızıl Dağ patlamış ve Kızıl Yıl yaşanmıştır.

vvardenfell_map

Anakara:
Anakara dediğimiz kısım Vverdenfell’i çıkardığımızda Morrowind de kalan kısıma denir. Anakara kendi içinde 3 ayrı bölgeye ayrılır:

Map_of_Morrowind

-Bal Foyen
İç deniz’in (Inner Sea) Güneydoğu sahilinde kalan küçük bir bataklık bölgesidir. Stonefalls ve Kuzeydoğu yarımadası arasında kalır.

Bal-Foyen-small

 

-Stonefalls
Stonefalls , İç Deniz’in Güneybatı sahilinde kalan bir bölgedir. Doğuda Bal Foyen, güneyde Deshaan, Batıda Cyrodiil, Kuzeybatıda Skyrim ile sınırları vardır. Bu bölge Davon’s Watch, Ebonheart ve Kragenmoor adlı şehirleri içinde barındırır.

Stonefalls-small

 

-Deshaan
Deshaan Morrowind’in güneyinde kalan bir bölgedir. Stonefalls, Cyrodiil, Shadowfen arasında kalır. Bu bölge büyünün ve ışığın şehri olarak bilinen Mournhold’u (Matemhisar) içinde bulundurur. Buna ek olarak bir büyü akademisi olan Shad Astula ve Aziz Veloth’un Tapınağı da bu bölgenin içinde bulunmaktadır.,

Deshaan-small

 

Bitki Örtüsü:
Morrowind zor iklimine rağmen bitki türü olarak çok zengin bir bölgedir. Morrowind de en fazla göreceğiniz bitkilerden biri Emperor Parasols adlı ağaç büyüklüğüne kadar gelebilen mantarlardır. Fakat Morrowind’de tabi ki tek tip mantar, Emperor Parasols değildir, Bloatspore, Bungler’s Bane, Hypha Facia, Luminous Russula, ve Violet Coprinus gibi türlerde görülür. Ne kadar Morrowind’in o sert ikliminde bize daha çok mantarlar ortalıkta gözükse de yanlış bir fikre kapılmamak lazım Chokeweed, Kreshweed, Wickwheat, Roobrush gibi yapraklı bitkiler de yetişmektedir.

Emperor_Parasol_in_Dragonborn

Bir Emperor Parasols mantarı.

Hayvan Çeşitliliği:
Silt Strider, Netch ve Guar, Morrowind de çok yaygın, hatta sembolik türlerdir. Sık sık karşımıza çıkan Morrowind’in bir nevi köstebekleri olan Kwamaları da unutmamak gerek. Su içinde genellikle Slaughterfish ve Dreughlar mesken tutmuş olsa da Tamriel’in çoğu kıyısında olduğu gibi Morrowind’in şerit kıyılarında da Çamur Yengeçleri bulunmaktadır. Shalk adlı, kendisini korumak için ateş kullanabilen böceklerden tutun, çeşitli Daedra türleri de bulmak mümkündür Morrowind de. Örneğin Winged Twilightlar gibi. Vahşi hayvanlara biraz daha değinecek olursak unutmamamız gereken Alit (Guar’ın vahşi ve kalın pullu/derili hali diyebiliriz), Kagouti ve sürü olarak dolaşan Nix-Houndlar vardır.

Guar600px-DB-creature-Silt_StriderDragonborn_Screenshots_6

 Sırasıyla Şirin mi Şirin bir Guar, bir Slit Strider ve bir Netch.

Yorumlar