Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Kara Kıta (Hyarmenor)

Kara Kıta (Hyarmenor)

PAYLAŞ

Kara Kıta veya Güney Kıtası, Orta-Dünya’nın ve Güney Denizi’nin gizemli bir kıtasıdır.

Hakkında fazla bir şey bilinmemekte olup, Morgoth’un Orta-Dünya’yı bozma çabaları sırasında Harad topraklarından koparak şimdiki yerine yerleştiği düşünülmektedir. Hiç bir Elf veya Cüce yaşamamakta olup, bir kısım vahşi insanların yaşıyor olması muhtemeldir. Númenóreanlar büyük ihtimalle uzun gemi yolculuklarında burayı ziyaret etmişlerse de, oralarda bina veya herhangi bir yaşam yeri inşa ettikleri bilinmemektedir. Kıta sahil boyunca gür ve yoğun ormanlarla çevrelenmiştir.

Orta-Dünya rol yapma oyunlarında Quenya’ya çevirilmiş olarak “Mórenorë” şeklinde kullanılmıştır. Tolkien Scholar (Tolkien Bilgini) olarak anılan Michael Martinez ise “Hyarmenor” ismini türetmiştir. Tolkien’ın çalışmalarında bunlar hiç geçmemiş ve “South-Land (Güney-Kıtası)” şeklinde kullanılmıştır. Çizdiği haritada ise “Dark-Land (Kara-Kıta)” olarak geçmektedir.

İlginç Bir Bilgi:

Afrika (Avrupa tarafından) ziyaret edilmeden önce “Kara Kıta” adını taşıyordu. Tolkien; Güney Afrika doğumlu olduğundan, bu ismi kendi evreninde kullanırken bundan esinlenmiş olduğu düşünülür. Ancak Güney Gondor ve Harad toprakları şekil ve yer itibariyle Afrika’yı ve Sahra Çölü’nü anımsatır ve Hyarmenor ise daha çok Avustralya’ya denk gelir. Bu durumda Orta-Dünya Avrupa, Rhun ise Asya’ya benzemektedir.

Yorumlar