Ana sayfa Middle Earth Filmler Kara Númenórlular: Sauron’un Yozlaşmış İnsanları

Kara Númenórlular: Sauron’un Yozlaşmış İnsanları

PAYLAŞ

Kara Númenórlular, Kral’ın Adamları birliğinden meydana gelmiş ve Sauron tarafından yozlaştırılmış olan insanlardır. İkinci Çağ boyunca güç ve bilgiye olan arzuları artmış ve sürekli onların mutluluklarına engel olduğunu düşündükleri sınırlar akıllarını meşgul etmiştir. Elfler gibi olmak, bilge ve ölümsüz olmayı istemişlerdir. Númenórluların bu arzuları Elfleri kıskanmalarına sebep olmuştur. Fakat Elfler onlara ölümün Eru Ilúvatar ’ın onlar için bir hediyesi olduğunu ve inkâr edilemeyeceğini hatırlatmışlardır.

Kara Númenórlular Nasıl Meydana Geldi?

İkinci Çağ’ın 2221.yılında Tar-Ancalimon’un kral olmasıyla Númenórlular, Kral’ın Adamları ve Vefakâr İnsanlar olarak ikiye ayrılmışlardır. Kral’ın Adamları, karanlığa ve Sauron ve Melkor’a tapmış, Vefakâr İnsanlar ise Elflere ve Valar’a sadık kalmışlardır. Númenor’un son yıllarına yaklaşıldığında Kral Ar-Pharazôn’u ölüm korkusu sarmış ve sonrasında Sauron (Annatar) tarafından aklı çelinerek Ölmeyen Diyar’a saldırmak için yola çıkmıştır. Sauron ona Ilúvatar diye bir şeyin olmadığını, bunun Valar tarafından ortaya atılan bir yalan olduğunu söylemiştir.

Ar-Pharazôn Valar’a saldırmak için topladığı filosuyla Ölmeyen Diyar’a doğru denize açılmış, fakat bu amacına ulaşamadan filosu batırılmış ve Númenor da bu yüzden sular altında kalmştır. Kral’ın Adamları’ndan pek çoğu Númenor’un Çöküşü’nden önce Orta Dünya’ya yolculuk etmiş ve bu kişiler daha sonra Sauron’un buyruğuna girmişler ve ona hizmet etmişlerdir. Bu insanlara Kara Númenórlular denmiştir. Konuştukları dil Adûnaic denen, Ortak Lisan’ın bir lehçesidir. Kara Númenórluların orklardan daha zalim ve kötü oldukları söylenir. Sauron sayesinde büyücülüklerini geliştirmişlerdir.

Orta Dünya’ya gelen Númenor gemileri

Númenor’un Çöküşü’nden önce Elendil’in liderliğinde Orta Dünya’ya kaçan Vefakâr İnsanlar hayatta kalmış ve Orta Dünya’daki iki önemli insan krallığını, Gondor ve Arnor’u, kurmuşlardır ve sonrasında sürekli Kara Númenórluların saldırı ve baskılarına maruz kalmışlardır.

Númenor’un Çöküşü’nün Ardından

İlk iki Kara Númenórlu lord olan Herumor ve Fuinir diğer insan halkları üzerinde hak sahibi olmak istemişler ve güneyde yaşayan Haradrim’i kendilerine katmışlardır. Yüzük Tayfları’ndan üçünün Kara Númenórlu olduğu bilinir. Hatta Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü’nde, Kara Kapı’da Batı’nın Halkı’yla görüşmeye gelen elçi Sauron’un Ağzı da bir Kara Númenórludur. Filmdekinin aksine kitapta Sauron’un Ağzı öldürülmez, çünkü savaş yasalarınca korunduğunu belirtir ve Gandalf tarafından da onaylanır.

Sauron’un Ağzı Kara Kapı’da

Kara Númenórlular, Sauron ve Elfler ile İnsanlar arasında gerçekleşen Son İttifak Savaşı’na katılmışlardır. Savaş’taki yenilginin ardından Kara Númenórluların sayısı azalmış ve bu insanlar diğer insan halklarının arasına karışmışlardır.

Kara Númenórlularun seçkin bir kısmı savaştan sonra hayatta kalarak uzunca bir süre Umbar’da yaşamıştır. Gondor Kralı Tarannon Falastur’un eşi Kraliçe Berúthiel’in de bir Kara Númenórlu olduğu bilinir.

Üçüncü Çağ’da Kara Númenórlular

Üçüncü Çağ’ın 933.yılında Gondor Kralı I.Eärnil, Umbar’a saldırmış ve burada yaşayan Kara Númenórlu lordları bu bölgeden sürmüştür. Bundan 82 yıl sonra sürgün edilen lordlar, Haradrim’in yardımıyla buraya geri gelip kalelerini geri almaya çalışmışlardır. Saldırıda Kral I.Eärnil’in oğlu Kral Ciryandil öldürülmüştür. Fakat Kara Númenórlular, Umbar’ı geri alamayarak Harad’a geri dönmüşlerdir. Kara Númenórlular hakkında daha fazlası bilinmemektedir.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar