Ana sayfa Middle Earth Filmler Karanlığın Hizmetkârlarını Tanıyın, Nazgûller Hakkında!

Karanlığın Hizmetkârlarını Tanıyın, Nazgûller Hakkında!

PAYLAŞ

Bugün ki yazımızda sizlere, Karanlıklar Efendisi ve Yüzüklerin Efendisi ismiyle anılan Mairon yani Sauron’un hizmetkârları arasında en korkunç, en güçlü ve ona en bağlı olanları yani Nazgûller’i, başka bir deyişle ise Yüzüktayfları, Kara Süvariler, Dokuzlar ve Quenya dilinde ise Úlairi olarak anılan Karanlığın Hizmetkârlarını anlatacağız.

Nazgûller

DOKUZ İNSAN KRALININ KARANLIĞIN HİZMETKÂRI KONUMUNA GELME SÜRECİ

Tarih 2. Çağın 1500’lü yıllarını gösterdiğinde Sauron’un öğretileri sayesinde Eregion’lu Elfler tarafından dövülmüş on dokuz Güç Yüzüğü’nden dokuz tanesi Sauron tarafından güce en düşkün olan ölümlü İnsan krallarına verilmişti. Yüzüğün verildiği dokuz İnsandan üç insanın –Angmar’ın Cadı Kralı da dahil olmak üzere- Númenor soyundan, birinin ise Doğudölleri’nin soyundan gelen bir İnsan –Khamûl– olduğu söylenir.

Dokuz İnsan Kralı

Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına,
Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara,
Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;
Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda,
Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne.
Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak,
Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak,
Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda.”

Sauron tarafından kendilerine bahşedilen Güç Yüzüklerini alan İnsanlar, Güç Yüzüklerini kendi tutku ve heveslerini bastırmak için kullandılar. Yüzükler onlara uzun bir yaşam bahşetmişti bahşetmesine fakat gün geçtikçe ruhları karardı ve karardı. Sonunda ise Sauron’un emri altında yaşayan, her koşulda ona bağlı olan Karanlığın Hizmetkârlarına yani Nazgûller’e dönüştüler.

Nazgûller

“ […]Dokuz Yüzük‘ün sahipleri, kendi devirlerinde büyük güç kazanarak, eski zamanların kralları, büyücüleri ve savaşçıları haline geldiler. Büyük servetlere ve ihtişama sahip oldular olmasına, ama bu zenginlik onları felakete sürükledi. Dışarıdan göründüğü kadarıyla yaşamları sonsuzdu, ama onlar için tahammül edilmez hale geldi. Eğer isterlerse, gökte parıldayan güneşin altında, dünya üzerindeki hiçbir göze görünmeden dolaşabilir, fani insanların gözlerine görünmeyen şeyleri görebilirlerdi, ama onlar sık sık Sauron’un yarattığı hayalleri ve sanrıları görür oldular. Ve birer birer, er ya da geç, esas güçleri ve başlangıçtaki iradelerinin iyiliği veya kötülüğü ölçüsünde, hepsi, taşıdıkları yüzüğün esiri oluyor; Sauron’un elinde tuttuğu Tek olanın boyunduruğuna giriyorlardı. Ve gölgeler ülkesine girip, Hüküm Yüzüğü’nü takan kişi dışında herkes için görünmez hale geliyorlardı. Onlar, Nazgûl, yani Yüzük Tayflarıydı, düşmanın en korkunç hizmetkârlarıydılar; karanlık peşleri sıra yürürdü ve ölümün sesleriyle çığırırlardı.”

ÜÇÜNCÜ ÇAĞ’DA NAZGÛLLER’İN ROLÜ

“Acil bir görevim var,” dedi. “Havadisim kötü.” Sonra, sanki çitlerin bile kulağı olabilirmiş gibi etrafına bir bakındı. “Nazgûl,” diye fısıldadı. “Dokuzlar yeniden ortaya çıktı. Nehri gizlice geçmiş, batıya doğru ilerliyorlar. Kara giysili süvari suretindeler.”

Thranduil’in Zindanları’ndan kaçmayı başardıktan sonra Sauron’un pençelerinden kurtulamayan Gollum, Sauron’un hizmetkarları tarafından yakalanıp Mordor’a, Karanlıklar Efendisi’nin diyarına getirilmişti. Mordor’da günlerce işkence gördükten sonra artık dayanamayan Gollum’un ağzından bazı sözcükler nefret ile dökülmüştü. ‘Shire‘, ‘Baggins.’ Gollum’un ettiği onlarca söz arasından Shire ve Baggins kelimelerini adeta tereyağından kıl çeker gibi çekip alan Sauron, kendisine en sadık olan hizmetkarlarını Tek Yüzük’ü aramak için göndermişti.

İşkencelere maruz kalan Gollum

“[…]Sonuç olarak Sauron, Yüzük’ü arama işini Yüzüktayfları’na bırakmaya karar verdi. Belli nedenlerden ötürü, Yüzük’ün yerini tam olarak öğrenene dek, bunu yapmakta gönülsüz davranmıştı. Sauron’un tüm hizmetkarlart içinde açık ara en güçlüsü olan Dokuzlar, kendilerini tamamen esaret altında tutan Dokuz Yüzük’ün hepsine sahip olmasından dolayı da Sauron için böylesi bir görevde ümit bağlanabilecek en uygun piyonlardı; efendilerinin iradesine zıt bir tavır sergilemekten bütünüyle aciz olmaları şöyle dursun, içlerinden biri, hatta liderleri Cadı-Kral bile Tek Yüzük’ü ele geçirecek olsa, onu dosdoğru efendisine getirip teslim ederdi.[…]”

Shire’da Baggins ismini soruşturan Nazgûl

Nazgûller Hobbit Diyarında

Nazgûller dehşet saçan kapkara atlarıyla minik Hobbitler’in diyarına girmiş, her yerde Tek olanı arıyorlardı. Önlerine çıkan her Hobbit’eBaggins‘ ismini soruyorlardı. Ancak aradıkları Baggins çoktan oradan ayrılmış Büyücü Gandalf’ın talimatına uymak üzere yanında üç minik Hobbit dostuyla birlikte Ayrıkvadi’ye yol almaya başlamıştı. Minik dostumuz Frodo, arkadaşları Sam, Pippin ve Merry ile birlikte çıktığı bu yolculukta Nazgûller ile hatırı sayılır derecede karşı karşıya gelmişti. Sıçrayan Midilli Hanı’na giderken Nehir’in yakınlarında, Sıçrayan Midilli’de, Fırtınabaşı Tepesi’nde ve Bruinen Geçidi’nin yakınlarında… Ama hepsinden sağ çıkmayı başarmışlardı, Sıçrayan Midilli’de Aragorn, Fırtınabaşı Tepesi’nde de yine Aragorn ve Bruinen Geçidi civarlarında ise Altın Çiçek Hanedanının Reisi Glorfindel sayesinde hayattaydılar.

Aragorn ve Hobbitler’i kurtaran Glorfindel

Bruinen Geçidi civarında su taşkını tarafından hezimete uğrayan Nazgûller toparlanmak amacıyla Mordor’a geri dönmüştü. Mordor’da tekrardan güce kavuştuktan sonra ‘Fellbeast‘ adı verilen kanatlı, uçan yaratıklarıyla birlikte Minas Tirith kuşatmasına doğru yola çıkmışlardı. Kuşatma esnasında büyük dehşet saçan Nazgûller, efendileri Cadı Kral’ın düşüşünden sonra dehşet saçan yaratıklarıyla yeniden Mordor’a geri dönmüştü. Çünkü Cadı Kral’ın ölmesi kendi güçlerinin başsız kalmasına sebep olmuştu ve bu da onlara yenilgiyi tattırmıştı.

Fellbeast

Kara Kapılar Savaşına kadar Mordor’dan ayrılmayan Nazgûller, efendilerinin emriyle kapılarına dayanan orduya dehşet saçmak için gönderilmişti. Fakat bu geri dönüşü olmayan emir Tek Yüzük’ün yapıldığı Hüküm Dağı ateşlerinde yok edilmesine sebep olmuştu. Yüzük yok edilmeden kısa bir süre önce Sauron, Nazgûller’e Hüküm Dağı’na dönmelerini emrettiyse de artık faydasızdı. Tek Yüzük’ün de yok edilmesiyle kaynayan Hüküm Dağı Nazgûller’in de ölümü olmuştu.

Hüküm Dağı’nın ateşinde ölümü tadan Nazgûl

Ve işte böylece tarihin tozlu sayfalarına karıştı Sauron’un en korkunç hizmetkarları. Umarım faydalı olmuştur ve okurken eğlenmişsinizdir!

Kaynaklar

1. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
2. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule
3. Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü
4. Silmarillion
5. Bitmemiş Öyküler
6. Tolkien Gateway

Yorumlar