Ana sayfa Harry Potter Filmler Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Dersi

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Dersi

PAYLAŞ

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Hogwarts’ta birinci sınıftan itibaren okutulan derslerdendir. Dersin amacı öğrencilere karanlık yaratıklara karşı ve karanlık büyülere karşı kendilerini korumayı öğretmektir. Yani karanlık sanatlar içerisine giren her türlü şey. Bunların yanında düellonun nasıl yapılacağı, ne gibi büyülerin kullanılması gerektiği gibi konularda da yardımcı olur. Kısaca eğer büyücülük dünyasında güvende hissetmek istiyorsanız temel ihtiyacınız bu ders!

Belki de Hogwarts’ta en çok profesör değiştiren ders Karanlık Sanatlara Karşı Savunma’dır. Tonks’un saç rengi değiştirdiği gibi bu ders profesör değiştiriyor! Geçmişi nasıldı bilinmez ama Harry’den sonrası dönemleri gözlemlediğimiz zaman her sene Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörünün değiştiğini görüyoruz. Söylentiye göre bunun nedeni Tom Riddle Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin profesörlüğüne başvurduğunda kabul edilmediği için dersi lanetlemesidir. Bu yüzden hiç kimse bir seneden fazla bu dersin profesörlüğünü yapmamıştır. Gelin inceleyelim:

Quirinus Quirrell Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü olmadan önce Muggle Bilimleri profesörlüğü yapıyordu fakat Harry Potter’ın Hogwarts’a geldiği yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yaptı ve sene sonunda felsefe taşını ele geçirmeye çalışırken öldü. Yani yalnızca bir yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapabildi.

“Korkunç büyüleyici bir ders!”
Profesör Quirrell

Quirinus-Quirrel_458

Gilderoy Lockhart, Quirinus Quirrell’in ölümünden sonra gelen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörüdür. Sene sonunda Harry Pottar’a yapmaya çalıştığı hafıza büyüsü ters tepti ve bütün hafızası silindi. Yani yalnızca bir yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapabildi.

Normal_photoshoot-cs-hq_(1)

Remus Lupin, Gilderoy Lockhart hafızasını kaybettikten sonra yerine gelen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörüdür. Kurtadam olduğu ortaya çıktıktan sonra istifa etmek zorunda kalmıştır. Yani yalnızca bir yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapabildi.

Remus-Lupin-image-remus-lupin-36381494-500-667

Bartemius Crouch Jr, Hogwarts’a Deli-göz Moody kılığında gelen bir Ölüm Yiyen’dir. Sene sonunda asıl kimliği ortaya çıkmıştır. Asıl kimliği ortaya çıktıktan sonra aldığı ruh emici öpücüğü yüzünden ölmüştür. Yani yalnızca bir yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapabildi.

Barty_Crouch_Jr MoodyProfile

Dolores Umbridge, Bartemius Crouch Jr’dan sonra gelen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörüdür. Profesörlük yaptığı yılın son zamanlarında at adamlar tarafından karanlık ormana kaçırılmıştır. Daha sonra kurtarılmış ve bakanlığa dönmüş olsa da Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğüne devam edememiştir. Yani yalnızca bir yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapabildi.

image

Severus Snape, Umbridge’den sonra gelen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörüdür. Senelerdir okuttuğu iksir dersinin profesörlüğünü bırakıp, uzun zamandır arzuladığı Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin profesörlüğünü yapmaya başlamıştır. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörleri arasından en zararsız şekilde kurtulan Severus sanırım çünkü bir sonraki sene müdür olmuştur ve bu yüzden dersi bırakmak zorunda kalmıştır. Yani yalnızca bir yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapabildi.

Ootp076

Amycus Carrow, Severus Snape müdür olduktan sonra yerine gelen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörüdür ve Voldemort yandaşıdır. Profesörlük yaptığı sene Hogwarts Savaşı olmuştur. Savaştan sonra Azkaban’a atılmıştır. Yani yalnızca bir yıl Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğü yapabildi.

AmycusCarrow

Daha sonra görev yapan profesörleri bilmiyoruz ama tahminlere göre her şey yolunda gitmiştir.

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi uygulamalı olduğu kadar…

maxresdefault

…kitaplar ve defterler ile de yazılı olarak da işlenilen bir derstir. Tabi hiçbir profesör Umbridge kadar yazıkolik davranmamıştır orası ayrı.

DADA

Uygulamalı derslerde tehlikeli yaratıklara karşı nasıl savunulacağı ve büyülerin nasıl yapılacağı öğretilir. Yazılı derslerde ise uygulanarak gösterilemeyen şeylerin yazarak özüne inilir ya da uygulamalı dersten önce bilgi için yapılır. Öğrenciler Lockhart ders işlemiyorsa uygulamalı dersleri daha çok seviyor.

the_boggart_in_the_wardrobe_by_darkangel1819-d4j004m

Camara-secreta-promocionais_(102)

Her derste olduğu gibi bu derste de kullanılan kitaplar var. Listede yer alan çoğu kitap Lockhart’ın kitap satma taktiğinin eseri olsa da Hogwarts öğrencilerine yardımcı olabilecek düzeyde kitaplardır.

Karanlık Sanatlar: Kendini Koruma Rehberi adlı kitap Quentin Trimble’nin elinden çıkmıştır. Kitapta karanlık yaratıklardan ve koruma büyülerinden bahseder.

Karanlık Sanatlar Kendini Koruma Rehberi

Ölüm Perisini Kovalamak adlı kitap Gilderoy Lockhart’ın elinden çıkmıştır. Kitap Lockhart’ın çalıntı yaşam deneyimlerinden birini konu almıştır. Kitapta bahsedilen başarının aslında Bandon Banshee’ye ait olduğu düşünülüyor.

Ölüm Perisini Kovalamak

Gulyabanilerle Gezip Tozmak adlı kitap Gilderoy Lockhart’ın elinden çıkmıştır. Kitap Lockhart’ın çalıntı yaşam deneyimlerinden birini konu almıştır. Kitabın kapağına baktığımız zaman Lockhart’ın üzerine gelen gulyabaniler görüyoruz. Büyük ihtimal kitap Lockhart’ın nasıl sürü sürü gulyabaniyi yendiğini anlatıyor.

Gulyabanilerle Gezip Tozmak

Cadalozlarla Tatiller adlı kitap Gilderoy Lockhart’ın elinden çıkmıştır. Kitap Lockhart’ın çalıntı yaşam deneyimlerinden birini konu almıştır. Kitabın kapağına baktığımız zaman Lockhart’ın etrafında cadalozlar görüyoruz. Bir önceki kitabın kapağına benziyor ve Lockhart yine aynı cübbeyi giymiş.

Cadalozlarla Tatiller

İfritlerle Geziler adlı kitap Gilderoy Lockhart’ın elinden çıkmıştır. Kitap Lockhart’ın çalıntı yaşam deneyimlerinden birini konu almıştır. Kitabın kapağına baktığımız zaman gece vakti Lockhart ile karşı karşıya olan yetişkin ifritleri görüyoruz. Büyük ihtimal bu iki ifriti ya da daha fazlasını etkisiz hale getirdiğinden ya da öldürdüğünden bahsediyor. Gece vakti olduğu için Lockhart’ın cübbesinin rengi belli olmuyor ama önceki iki kitapta olduğu gibi mor bir cübbe giydiğini düşünüyorum.

İfritlerle Geziler

Vampirlerle Seyahatler adlı kitap Gilderoy Lockhart’ın elinden çıkmıştır. Kitap Lockhart’ın çalıntı yaşam deneyimlerinden birini konu almıştır. Kitabın kapağına baktığımız zaman Gilderoy Lockhart olduğunu tahmin ettiğimiz diğer kitaplarda olduğu gibi mor ama bu sefer daha açık bir mor giyen bir kişiyi ve bir vampir görüyoruz. Arkalarında şekiller var ama bu kişilerin vampir mi yoksa insan mı olduğunu anlamamız mümkün değil ama kitabın ismine bakarak vampir olduklarını tahmin edebiliriz. Resme dikkatli baktığınız zaman Lockhart’ın elini vampirin omzuna koyduğunu görüyoruz. Bu yüzden bu vampirlerin dost olduğunu düşünebiliriz. Kitap büyük ihtimal bu dost canlısı vampirlerle yapılmış zevkli bir serüveni anlatıyor.

Vampirlerle Seyahatler

Kurt Adamlarla Yollarda adlı kitap Gilderoy Lockhart’ın elinden çıkmıştır. Kitap Lockhart’ın çalıntı yaşam deneyimlerinden birini konu almıştır. Kitabın kapağına baktığımız zaman gece vakti kurt adama dönüşmüş bir insan ve bir büyücü görüyoruz. Bu büyücü büyük ihtimal Lockhart. Kurt adam ile Lockhart savaşıyor gibi görünmüyor. Aksine usul usul yürüyorlarmış gibiler. Kurt adam davranışlarını düşündüğümüz zaman kitabın konusu daha da merak uyandırıyor. Okumak istenilecek bir kitap.

Kurtadamlarla Yollarda

Yeti’yle Geçen Yıl adlı kitap Gilderoy Lockhart’ın elinden çıkmıştır. Kitap Lockhart’ın çalıntı yaşam deneyimlerinden birini konu almıştır. Kitabın kapağına baktığımız zaman yine aynı cübbeyle Lockhart’ı görüyoruz ve yanında da bir yeti. Yeti ile dost olmuş gibiler. Büyük ihtimal kitap yeti ve Lockhart’ın beraber yaptığı zevkli bir yolculuğu ya da Lockhart’ın bir yeti ile bir yıl süren yaşamını anlatıyor.

Yeti'yle Geçen Yıl

Savunma Amaçlı Büyüler Teorisi adlı kitap Wilbert Slinkhard’ın elinden çıkmıştır. Kitap savunma büyüleri üzerinedir. Belki de bu kitabı en güzel yapan şey Umbridge ve Hermione’nin tartışmasını sağlayan kitap olmasıdır. Zevkli anlardı.

Savunma Amaçlı Büyüler Teorisi

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma: Yeni Başlayanlar İçin Temel Bilgiler adlı kitap Sihir Bakanlığı tarafından verilen bir kitaptır. Kitapta savunma büyülerinin nasıl kullanılacağı gibi konulardan bahseder.

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Dark_Arts_Defence_Beginners_open

Yüzsüzlerle Yüzleşmek adlı kitabın yazarı ve içeriği bilinmemektedir ama NEWT seviye bir kitap olmasından önemli bir kitap olduğunu anlayabiliriz.

Standart Büyüler Kitabı adlı kitap Miranda Goshawk’ın elinden çıkmıştır. Kitap yalnızca Karanlık Sanatlara Karşı Savunma büyülerinden değil her büyü dalından büyü içerir. Minik ama oldukça yararlı büyüler içerdiğini tahmin etmek mümkün. Sadece öğrencilerin değil aynı zamanda her cadı ve büyücünün de evinde bulundurması gereken bir kitap.

Standart Büyüler Kitabı

Yorumlar