Ana sayfa Star Wars Filmler Karanlıktan Aydınlığa Dönmüş En İyi 5 Sith

Karanlıktan Aydınlığa Dönmüş En İyi 5 Sith

PAYLAŞ

Star Wars, çoğu zaman iyi ve kötünün savaşını anlatan bir evren olmuştur. İyi ve Kötü. Aydınlık ve Karanlık. Mavi ve Kırmızı…

İyiler genelikle Jedilar olur. Adaletin ve demokrasinin savunucuları. Kötüler ise Sithlerdir çoğu zaman. Öfke ve nefretin vücut bulmuş halleri.

Bir de ikisinin ortasında karakterler vardır. Ne aydınlık, ne karanlık… İkisinin ortasında. Gri.

İşte bu yazımızda, size karanlıktan aydınlığa dönmüş en iyi 5 Sith’i listeledik:

 1- Ulic Qel-Droma

ulic_qel_droma

Kendisi eski bir Jedi’dır. Fakat daha sonradan karanlık tarafa geçmiş, Exar Kun’un çırağı olmuş ve tüm Galaksi’ye savaş açmışlardır. Fakat bir savaş sırasında, tıpkı eskiden kendisinin olduğu gibi bir Jedi olan kardeşini öldürmüştür. Bunun verdiği pişmanlığa dayanamayan Qel-Droma, tekrar bir Jedi olup Exar Kun’un başlattığı savaşa son vererek tüm Galaksi’yi kurtarmıştır.

2- Mara Jade Skywalker

mara_jade_skywalker_by_wraithdt

Kendisine Sith demek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Mara Jade, daha küçük bir kızken İmparator Palpatine tarafından alınarak yetiştirilir. Güç’te çok etkili olan Mara, kısa süre sonra İmparator’un Eli olur ve çeşitli suikastler, gizli görevlere gider. İmparator öldükten sonra Mara, kafasında Luke Skywalker’ı öldürmesi gerektiğini söyleyen sesler duyar.

mara-sacrifice

Fakat Luke’la birkaç zorunlu göreve çıktıktan sonra, ikili birbirlerine karşı boş olmadıklarını anlarlar.

Luke’un bir klonu olan Luuke’u öldürerek kafasındaki seslere son verir. Bu olaydan kısa süre sonra bir Jedi olur, yine kısa bir süre sonra da Luke ile evlenir.

3- Starkiller / Galen Marek

galen-marek-workout

Galen Marek, iki Jedi’ın çocuğu olarak doğmuştur. Küçük yaştayken annesini kaybetmiş, ardından babası, Darth Vader tarafından öldürülmüştür.

Malek’in Güç’e yatkın olduğunu sezen Vader, İmparator’dan gizli olarak Galen Marek’i çırağı yapmış ve onu bir suikastçi olarak yetiştirmiştir. Küçük bir çocukken çırak alındığından Starkiller, geçmişine dair bir şey hatırlamaz.
Asi isyani yeni yeni baş gösterirken, Vader, Starkiller’ı Senatör Bail Organa, Senatör Garm Bell Iblis ve Senatör Mon Mothma’yı yakalamaya göndermiştir.

Fakat ustası Sidious’tan korkan Vader, gizlice bir çırak yetiştirmek istemez ve Starkiller’a ihanet edip üç senatörü yakalar.

maxresdefault-7
İyice sinirlenen Starkiller, geçmişte kim olduğunu hatırlar ve senatörleri kurtarmak için Death Star’a saldırır. Death Star’da Vader ile kapışan Galen Marek, Vader’ı yener.

marek_symbol_of_hope

Bunu gören Sidious, Galen Marek’i çırağı yapmak ister. Fakat Marek, üç senatörün kaçışı için zaman kazandırmak adına İmparator’a saldırır. Planı başarılı olur ve senatörler kaçar. Fakat Marek, hayatını kaybeder. Bunun sonucunda Asi İttifakı kurulur ve simgelerini Marek ailesinin simgesi yaparlar.

4-Revan

the_old_republic_wallpaper_revan_by_zardis1965-d4rk5ji

Daha önceki “Sith Tarihi” adlı yazımda ayrıntılı biçimde anlatmıştım. Zaten sitemizde “Darth Revan” adlı makale de var. Fakat yine de kısaca özet geçeyim:

Döneminin en karizmatik, en popüler Jedilarından olan Revan, Mandalorian İsyanı’nı bastırmaya gider. İsyanı bastırır fakat, bir Sith izi bulur ve bu izi takip eder. Dromund Kaas’ta Vitiate tarafından zihin kontrolüne maruz kalan Revan, Darth Revan ismiyle tüm Galaksi’ye korku salar. 2 senelik bir savaşın ardından, Revan, Jedilar tarafından yakalanır ve zihni yıkanarak tekrar aydınlığa döndürülür. Daha sonra, eskiden Revan olduğunu öğrenir fakat karanlığa geri dönmez.

 

5- Darth Vader / Anakin Skywalker

raoq6i3zhiq78kigjuam

Filmlerin ilk çıktığı dönemde, yani 1977-1983 arasında, Darth Vader’ın hikayesi bilinmiyordu. O dönem izleyenler için saf kötülükten oluşan biriydi. Sith kavramı da yoktu o dönemler. Daha sonra ikinci üçleme çıktı, Anakin’in hikayesi öğrenildi. Seçilmiş kişi. Vader’ın aksine, Anakin iyi biriydi. Ergenliğinde annesini kaybetmenin verdiği acıyla biraz karanlığa kaysa da asla aydınlıktan vazgeçmedi. Ta ki sevdiğinin ölümünü öngörene kadar…

anakin_skywalker___dark_side_by_soulreaper919-d7hedmr

İşte bu dakikadan sonra, Sidious’ın kuklası oldu Anakin. Sevdiğini kurtarmak için umutsuzca yollar aramaya başladı. Fakat onu kurtaramadığı gibi, kendisini de kurtulamayacağı bir batağın içine soktu.
Bundan sonra saf kötülük oldu. Tek tek tüm Jediları avlamaya başladı. Fakat asla Padmé’ye olan aşkından vazgeçemedi. Sith Lordu olsa bile…

Sonra bir oğlu olduğunu öğrendi. Bu onun tekrar aydınlığa dönmesi için ilk adımdı.

darth-vader-learns-luke-is-his-son-2

Sonra oğluyla Endor’da savaştı ve yenildi. Savaşırken bir kızı olduğunu da öğrendi. Bu da ikinci adımdı.

Sidious, Luke’a babasını öldürmesini emretti. Fakat Luke direndi. Babasının yaptığını yapmadı. Ve İmparator onu yıldırımlarıyla öldürmeye başladı.

Luke yine direndi. Babasına yalvardı. Babası yaklaşık 20 yıl önceki halini hatırladı. Sidious, Mace Windu’ya yıldırım atarkenki halini. Fakat bu sefer aynı hatayı yapmayacaktı.

deathstarduel

Yapmadı da. İmparator’u tutup aşağı attı. Bu hamlesi ona hayatına mâl oldu. Son nefeslerini verirken, maskesini çıkarttırdı oğluna. İlk defa oğlunu gerçek gözleriyle görmüştü. Ve belki de 20 yıldır ilk defa güldü… Daha önce sadece Padmé’nin gördüğü bir gülümseme. Ve Anakin, sonunda Seçilmiş Kişi kehanetini gerçekleştirmişti. Tüm Sithleri öldürmüştü. Ve bir Jedi olarak ölmüştü…

lucas-story-ends-with-the-death-of-darth-vader-jpg-d11352f664d878172ad4a2ba81804ff2

Yorumlar