Ana sayfa Dizi / Film Filmler Karantinada İzleyebileceğiniz Harika Bir Suç ve Dram Hikayesi – Witness for The...

Karantinada İzleyebileceğiniz Harika Bir Suç ve Dram Hikayesi – Witness for The Prosecution

PAYLAŞ

Beklenmeyen Şahit (Witness for the Prosecution), Agatha Christie‘nin 1925 yılında aynı isimle yazdığı hikayesinin sinemaya enfes bir şekilde uyarlaması ile 1957 yılında beyaz perdede yerini almıştır. Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu Sunset Blvd. ve The Apartment gibi filmlere Oscar kazanan başarılı isim Billy Wilder üstlenmektedir. Filmin havası ve tonu o kadar çok Alfred Hitchcock tarzına benzemektedir ki, usta yönetmen bir röportajında da filmin kendisinin çektiğini sanan çok sayıda insan olduğunu belirtmiştir.

Konusunu kısaca özetlemek gerekirse; Charles Laughton, Londra’da yaşayan, artık meslek hayatının sonlarına gelmiş yaşlı, deneyimli ve ünlü bir avukattır. Kısa bir süre önce kalp krizi geçirmesine rağmen cinayetle suçlanan Tyrone Power isimli genç bir adamın davasını üstlenir. Mahkeme süresi boyunca neredeyse tüm deliller genç adamın suçlu olduğunu göstermektedir. Ancak yaşanan ilginç ve beklenmedik gelişmeler, filme ciddi bir sürükleyicilik katmış durumdadır.

Filmin en önemli yanı ise kesinlikle son sahnelerinde barınıyor. 12 Kızgın Adam, Sherlock Holmes gibi mahkeme, dedektiflik ve mükemmel zeka kullanımı ile sonuçlanan davaları andıran kendine has, enfes ilerleyişi, her izleyiciyi yok artık dedirtecek noktada sarıp sarmalıyor. Filmin geneli bir mahkeme salonunda geçiyor. Yer yer geçmişe dönüp, yaşanları bize göstermeyi de ihmal etmiyor.

1950’li yılların o muhteşem yapıtları arasında, bir çok kişi tarafından da en iyi hikaye ve kitap uyarlaması olarak gösterilen Beklenmeyen Şahit (Witness for the Prosecution), karantina günlerinizde, iyi vakit geçirmeniz için biçilmiş kaftan. 1958 Oscar töreninde 6 dalda aday gösterilen filmin IMDB puanı 8,4, Rotten Tomatoes’da 8,53 eleştirmen notu ile %100 Tomatometer skoru olarak karşımıza çıkıyor. Gizem, suç ve drama severlerin kesinlikle kaçırmaması gerek. İyi seyirler…

Fantazya’nın diğer sinema içerikleri için buraya tıklayın

Yorumlar