Ana sayfa Edebiyat Kavuk Yarın Devrediliyor!

Kavuk Yarın Devrediliyor!

PAYLAŞ

Kavuklu ve Pişekar’ı hepimiz biliriz değil mi? Özellikle de Kavuklu’yu. Türk gösteri sanatlarının önemli dallarından biri olan Orta Oyunu’nun öne çıkan tipidir o. Sahici, halkın içinden, sözünü esirgemeyen, biraz da bilgisiz biridir ancak bu yönleriyle oyuncularımıza, doğaçlama yapılan bu oyunda bir sürü imkan sunmuştur. Böylece Kavuklu’nun kavuğu Türk tiyatrosunun simgelerinden biri hâline gelmiştir.

Bu simgenin akıma dönüşmesiyse Kel Hasan Efendi’nin kavuğunu İsmail Dümbüllü’ye devretmesiyle olmuştur. Doğaçlamalarıyla ün kazanan Dümbüllü de kavuğu 1968 yılında “Kanlı Nigar” oyununda canlandırdığı “Kavuklu” karakteri sebebiyle Münir Özkul’a devretmiştir.

Kavuklu

Münir Özkul, 1989 yılında kavuğu Ferhan Şensoy’a, 2016 yılında Şensoy da Türk tiyatrosunu ileriye götüreceğine inandığı için Rasim Öztekin’e devretmiştir.

Kavuklu

Rasim Öztekin sağlık sorunları nedeniyle artık tiyatro oyunlarında yer alamayacağı için dört senenin ardından kavuğu Şevket Çoruh’a verme kararı almıştır. 20 Eylül 2020 tarihinde Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenecek törenle Şevket Çoruh, yeni “Kavuklu”muz olacak!

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/fantazyakutuphanesi/
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar