Ana sayfa Harry Potter Kayda Değer İksirler

Kayda Değer İksirler

PAYLAŞ

İksirler sihirli ya da normal bitkilerin, çeşitli malzemelerin türlü işlemlerden geçirilerek, bir kazanda ısıtılarak ve karıştırılarak elde edilen büyülü özellikler gösteren sıvılardır. Bu sıvılar kimi zaman hayat kurtarır, kimi zaman can yakar ve kimi zaman da işleri iyice karmaşık hale sokar. Her şeyin başlangıcı diyebileceğimiz Tom Riddle vakası da bir iksirle başladı unutmayın!

İksirler büyü dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bazen hiçbir büyünün gerçekleştiremeyeceği iksirler elde edilirken, bazen iksirler büyülerin yerine geçer. Burada kastettiğimiz “İksirlerin Büyülerin Yerine Geçmesi” olayı aynı etkiyi sağlayan iksirler ve büyüler için geçerlidir. Büyülerin etkisi yapan kişiye göre değişir. Örneğin bir Biçim Değiştirme büyüsünün etkisi usta bir büyücüde 1 saatken acemi bir büyücüde 10 dakika olabilir. Oysa iksirlerde sonuç bir hata yapılmadıysa değişmez. Örneğin bir Çok Özlü İksir doğru yapıldığı takdirde her zaman 1 saattir. O yüzden bu olaya biraz garanticilik de desek yanılmış olmayız. Ayrıca büyü yapamayan kişilerin de derdine deva oluyor diyebiliriz.

Potion_ingredients

Eğer iksir hazırlamaya ilginiz varsa kesinlikle kendinizi özel sayabilirsiniz! Çünkü iksir oldukça beceri ve sabır gerektiren bir uğraştır. Kimi iksirler kısa sürerken kimi iksirlerin yapılması aylar sürebiliyor. Bu yüzden -pratik iksirleri saymazsak- iksirlerle uğraşan insanların sayısı oldukça azdır. İlgilenenler ise kesinlikle iksirin ihtişamını ve yaratacağı etkiyi görmüş olanlardır. Severus Snape’nin sözlerini hatırlayın:

“Bilimin püf noktalarını ve iksir yapma sanatını öğrenmek için buradasınız. Burada öyle saçma sapan asa sallamak olmadığı için, çoğunuz bütün bunların büyüyle ilgisi olmadığını sanacaksınız. Buğular saçarak usul usul fokurdayan kazanın güzelliğini, beyni büyüleyerek, duyguları tutsak ederek insan damarlarından süzülen sıvıların ince gücünü anlamınızı beklemiyorum… Size ünü şişelemeyi, zaferi imbiklemeyi, ölümü bile durdurmayı öğretebilirim – tabi karşıma öğrenci diye geçen o mankafalardan değilseniz.”

Pek iç açıcı olmasa da iksir sanatının ihtişamını kanıtlayabilecek bundan daha iyi bir söz bulamazsınız!

professor-snape-potions-professor1

1. Amortentia 

Amortentia bu zamana kadar yapılmış en güçlü aşk iksiridir. Bu iksir o kadar güçlüdür ki içen kişi kendini dünyanın en büyük aşığı sanabilir ve Bağdat’ı iki gözü kapalı bulabilir. Bu yüzden oldukça tehlikelidir.

Bir kişi bu iksiri içtiğinde oluşacak duygular yalnızca iksiri uygulayan kişi için geçerlidir. Yine de iksir gerçek aşkı asla yaratamaz ve gerçek duyguların önüne geçemez.

Görünüşü inci gibi olan bu iksirin kokusu ise herkese farklıdır. Bu iksiri koklayan kişi iksirde en sevdiği kokuları alır. Eğer tehlikeli bir iksir olmasaydı büyücü hanımların evlerinde kesinlikle kullanacağına eminim.

Amortentia

2. Çok Özlü İksir 

Seride sık sık karşılaştığımız iksirlerdendir Çok Özlü İksir. Çok Özlü İksir bir insanın başka bir insanın şekline 1 saatliğine bürünmesini sağlıyor. Oldukça karışık ve hazırlanması 1 ay süren bir iksir için 1 saat etki almak her ne kadar insanları üzse de çoğunlukla faydasını sonuna kadar görürler. Bu faydayı görmek için insanın tepesini attıran karışımların yanında bir de dönüşmek istediğiniz kişinin bir tel saçına ihtiyacınız var. Eğer dönüşmek istediğiniz kişi saçından bir tel almanıza izin vermeyecek biriyse biraz macera yaşamanız gerekecek. Yani bu iksirin artıları arasına biraz da heyecan ekleyebiliriz.

Tabi bu zorlu ama oldukça faydalı iksirin de tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken yönleri var. Bu iksir yalnızca insanlar için kullanılabilir ve bir hayvan, kurt adam veya yarı-insan tarafından kullanıldığı zaman oldukça kötü sonuçlar doğuruyor. Örneğin Çok Özlü İksiri’ne kedi tüyü ekledikten sonra aylarca eski haline dönmek için bekleyen Hermione’yi hatırlayın ve ibret alın:

20110713_harrypotterbests-hermionecat.nocrop.w670.h375

Oldukça berbat bir görünüşe sahip olan Çok Özlü İksir’in kokusu ve tadı ise Amortentia da olduğu gibi kişiye göre değişiyor. İksir kılını eklediğiniz kişinin kokusunu ve tadını alıyor. Alabileceğiniz bir ibret de Crabe ve Goyle’nin tadına bakan Harry ve Ron.

Polyjuice_Potion_Vials

3. Doksifilit

İnsanları ısırmaktan keyif alan minik Doksiler için yapılmış bu iksir isminden de anlayacağınız gibi Doksileri uzaklaştırmaya yarıyor. Sprey şeklinde olan bu iksir sıkıldığı ortamdaki Doksiler’i bir süre felç eder ve sersemletir. Bu da onları güvenle uzaklaştırmanızı sağlar.

DoxyHP7 Doxycide-potion-part-2

4. Biberli İksir

Biberli İksir tedavi amaçlı kullanılan yararlı ama kullanan kişiyi oldukça komik duruma düşüren bir iksirdir. Soğuk algınlığı tedavisi için kullanılan bu iksir kullanan kişinin kulaklarından birkaç saat buhar çıkmasını sağlar.

816e52790c1180cc82a1f7956a6d443e59cabd30_hq

5. Yaşayan Ölüm İksiri

İleri düzey iksirlerden biri olan Yaşayan Ölüm İksiri en tehlikeli iksirlerden biridir. Duyduğunuzda bile ister istemez insanı korkutan bir etkiye sahip. Yaşayan Ölüm İksiri içen kişiyi ölüm kadar derin bir uykuya yatırır.

scypfm

6. Adam Otu İyileştirme Sıvısı 

Bu sıvı Harry Potter ve Sırlar Odası’nda kahramanlarımız Pomona Sprout ve Madam Pomfrey’in taşlaşmış insanları eski hallerine döndürmek için kullandıkları sıvıdır. İsminden de anlayacağınız gibi yapımında Adamotu kullanılan bu iksir seride gördüğümüz üzere sadece taşlaşmışları değil her türlü dönüşüme uğrayan ve lanetlenmiş insanları eski haline getirebilir.

ead73dcc3080ba06004786907d24c8f2 tumblr_m4rr1weMyQ1qzbqvl

7. Kurt Boğan İksiri 

Kurtboğan İksiri adından da anlayacağınız üzere Kurt Adamlar için yapılmış bir iksir. Kurt Adam olan insanların genelde en büyük korkusu olan dönüştüklerinde akıllarını kaybetme sorununu çözüyor. Fakat kalıcı bir etkisi yok maalesef.

İksirde kullanılan malzemeler oldukça pahalı ve nadir olduğu için sık sık kullanılan bir iksir değil. Hele bu iksirin dönüşümden önce her gün alınması gerektiğini düşünürsek çıkacak masrafı hayal edin!

Yapımı oldukça zor olan Kurtboğan İksiri yararlı olduğu gibi aynı zamanda tehlikeli bir iksirdir de. Yapımında kullanılan malzemeler zehirli olduğundan bir hata yapılırsa ağır bedeller ödenebilir. Hele malzemeler boşa giderse harcanan paranın üzerine bir bardak su için!

Wolfsbane_Potion

8. Yaşlandırma İksiri

Yaşlandırma İksiri seride oldukça eğlenceli bir yeri olan ileri düzey zor iksirlerdendir. Bu iksiri Fred ve George’nin 3 Büyücü Turnuvası’na katılmak için isimlerini Ateş Kadehi’ne atmaya çalıştıkları sırada başından gelenlerle hatırlıyorsunuz.

MCDHAPO EC427

Bu iksir adından da anlayacağınız gibi bir insanı büyütür ve olduğundan daha ileriki yaşlara atar. Fakat bu iksiri kullanırken dikkatli olun ne kadar çok alırsanız o kadar çok yaşlanırsınız ve hiç beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz!

Ageing

9. Veritaserum 

Veritaserum oldukça korkutucu bir iksir. Bu iksiri içirdiğiniz kişi sorduğunuz her türlü soruya cevap verir. Evet, her türlü soruya! Tabi direnç göstermek için bazı yöntemler var fakat bu yöntemler de kolay yöntemler değil.

il_570xN.293728273

10. Sleekeazy’nin Saç Bakım İksiri

Mucidi Fleamont Potter olan bu iksir saçlarınıza ve belki sakallarınıza şekil vermenizi sağlıyor. Özellikle bonus ve kıvırcık saçlara sahip olan insanlar için bundan daha iyisi olamaz!

Mr._Potter

“En rahatsız edici saçları bile iki damla ile ehlileştirir.” İddiasıyla hizmete sunulan bu iksir, reklamında da Gelecek Postası’ndan tanıdığımız köşe yazarı olan D. Shaman’ı ikon olarak kullanıyor. İddiaya gerek yokmuş aslında D. Shaman başlı başına bir iddia!

SleekeasysHairPotion2

Yorumlar