Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Kederin ve Hüznün Kadını: Nienna

Kederin ve Hüznün Kadını: Nienna

PAYLAŞ

Aratar, J.R.R Tolkien’in Orta Dünya evreninde en kudretli dokuz Vala’ya verilen isimdir. Eru, Ainur’u şekillendirirken, Ainulindalë sırasında Valar’a, görevlerini ve yetkilerini verdi.

Manwe, Melkor, Varda, Ulmo, Aulë, Yavanna, Mandos, Orome ve Nienna’yı “Aratar” ilan etti. Melkor’un kötülüğü ortaya çıkınca Aratar sıfatından çıkarılmıştır.

Nienna Estë’den daha güçlüydü. Fëanturi’nin kız kardeşiydi, yalnız yaşardı. Arda’nın Melkor’dan aldığı her zarar için yas tutardı. Ama kendisi için gözyaşı dökmezdi. Dinleyenler şefkatin ve umut ederek direnme kuvvetinin sırrına varırlardı. Evi batınında batısındaydı. Valimar şehrine pek seyrek giderdi. Daha çok Mandos’un evine gitmeyi tercih ederdi. Mandos’un evi kendi evinin hemen yanındaydı. Valar ve Maiar, huzur bulmak için onun evine gelip onun ağıtlarını dinler, merhameti ve sabrı öğrenirdi.

Yaratıcı Eru Iluvatar, Zamanötesi Salonlar’da Ainur’u yarattı. Ainur, Aratarlardan düşük seviyede olarak çok güçlü meleksi varlıklar olarak yaratıldı. Bir grup Ainur Arda’ya indiler ve Arda’nın kanunlarına uygun olmak için maddî forma büründüler. Valar ile birlikte birçok daha az güçlü Ainur da yeryüzüne indi, bunlar Valar’ın yardımcılarıydılar ve Maiar adını aldılar. Valar’ın yaşadığı Ölümsüz Diyar’da birçok Maiar vardı ve bunlardan az bir kısmı Orta Dünya’da tanındı ve isimlendirildi.

Orta Dünya tarihinde en önemli rol oynamış Maiar ise beş büyücüdür. Bu beş Maia’dan, Mavi Büyücüler Alatar ve Pallando ile Ak Büyücü Saruman (Curumo), Orta Dünya’nın doğusuna gittiler. Alatar ve Pallando geri dönmedi onlara ne olduğu hakkında hiç bir bilgi yok. Saruman ise geri döndü ve Tek Yüzük’te saklı olan büyük güç hakkındaki bilgisi arttıkça, Orta Dünya’ya geliş amacını unuttu ve yoldan çıkarak Orta Dünya’ya hükmetmek istediği içinde yanıp tutuştu. Radagast (Aiwendil) ise Orta Dünya da giderek yozlaştığı için ne kötü ne de iyidir aynı zamanda Orta Dünya da kalmıştır.

İçlerinden sadece Gandalf (Olórin) özünü bozulmaktan korudu ve Orta Dünya’daki görevini başarıyla yerine getirerek Üçüncü Çağ’ın sonunda Ölümsüz Diyar’a gitmek üzere Orta Dünya’dan ayrıldı. Ölümsüz Topraklar’da Gandalf, Olórin adlı bir Maia ruhuydu ve rüyaların efendisi Irmo’nun bahçelerinde (Lorien) yaşıyor ve sık sık merhametli Nienna’yı ziyaret ediyordu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry