Ana sayfa Animeler Kekkei Genkai Özellikleri ve Kullanıcıları 2: Doujutsular

Kekkei Genkai Özellikleri ve Kullanıcıları 2: Doujutsular

PAYLAŞ

Daha önceki yazımda anlattığım Kekkei Genkai’lerin gözler aracılığıyla kullanılan “Doujutsu” isimli dalıdır. Biraz geç geldiğinin farkındayım, özür dileyerek sizi yazıyla baş başa bırakıyorum.

 

1-Ketsuryuugan (Kan Akışı)

Chinoike klanının bazı bireylerinde görülen bir Doujutsudur. Bu gözün “kan gibi kırmızı” rengi, sahiplerine çok özel bir duruş kazandırmakta. Aynı zamanda Ketsuryuugan, kullanıcılarına genjutsu yeteneği verir. Güçlü bir göz olduğu bilinir. Doujutsu’nun yeteneklerinden biri de kullanıcıya kendi kanlarını, daha doğrusu kendi kanlarındaki demiri manipüle etmelerini sağlar. Bununla birlikte sadece kanlarını değil, demir yoğunluğu içeren herhangi bir sıvıyı da kullanabilmektedirler. Bununla beraber insanları gerçek anlamda canlı bombaya çevirmek, hedefin kanını hissederek görünüşlerini değiştirmek gibi değişik şeyler de yapabilmektedirler. Mangada veya animenin orijinal kısmında ne bu gözden, ne de bu klandan bahsedilmişti. Sasuke’ye ait olan bir “Light Novel” ve bunun animeye uyarlanmış haliyle filler olarak izledik.

2-Byakugan (Her şeyi gören- Beyaz göz)

Kaguya’ya dayanan, Ootsutsuki ve Hyuuga klanlarına özgü bir Kekkei Genkaidir. Üç büyük doujutsudan biri olarak kabul edilir.

Genel özellik olarak, teknik kullanılmıyorken göz bebekleri olmayan beyaz (animede açık lavanta rengi tonlarında görsek de) gözler olarak görünür.

Teknik aktif edilince göz bebekleri az da olsa belirginleşir ve gözlerin etrafındaki damarlar şişer. Normal durumlarda doğumla aktarılır. Ancak Uzumaki Himawari’nin annesi bir Hyuuga klanı üyesi olmasına rağmen kendisinin gözleri mavidir. Byakugan’ı uyandırınca gözleri karakteristik beyaz halini almıştır.

Byakugan’ın yetenekleri o kadar kıskanılmıştır ki, diğer köyler onu çalmaya çalışmıştır; Kumogakure’nin “Hyuuga Meselesi” adı altında türlü türlü dolaplar çevirmesi gibi. Kirigakure’den, bu tekniği yendiği bir Hyuuga’dan alan Ao isimli shinobi, bu doujutsu’nun bilinen tek yabancı kullanıcısıdır.

Diğer Doujutsuların aksine bu göz bir yabancıya nakledildiğinde o kişi bu gözü istediği gibi aktive edebilir ya da devre dışı bırakabilir. Bu sebeple Hyuuga klanı, bu gücü korumak adına klanı kök ve dal olarak ikiye ayırmıştır. Ana aile olan kök ailesi, bu tekniği sınırlar olmadan kullanabilirler ve dal ailenin mensuplarını alınlarına yerleştirdikleri lanetli bir mühürle:”Kafesteki Kuş” ile baskılarlar. Bu mühür dal aileden biri ölürse onun Byakugan’ının bir daha aktive edilememesini sağlamak için kullanılsa da genel anlamda ana ailenin dal ailenin üzerinde baskı kurmasına yol açmıştır. Oysaki ana ailenin üyeleri her daim dal ailedekilerden güçlü değildir (Örneğin dal aile üyesi Hyuuga Neji, ana aile üyesi Hyuuga Hinata’dan güçlüdür; Babaları Hizashi ve Hiashi eşit güçtedir vs.)

Yeteneklerine gelinirse:

 • Bu göz kullanıcısına sadece ensenin ortasında bulunan küçük bir kör nokta haricinde 360 derecelik bir görüş açısı sağlar. Tabii bu vizyonun görüş mesafesi antrenman ile geliştirilebilir ve kusursuzlaştırılabilir.
  Zayıf noktası*Açık mavi*     Görüş açısı* Koyu mavi*
 • Maddelerin ve varlıkların içlerini görebilme gibi bir özelliği de vardır. Bunun sonucunda diğerleri Byakugan’ın görüşünü engellemek için değişik bariyerler oluşturmuştur.
 • Byakugan üst düzey hızdaki hareketleri de rahatlıkla görebilmektedir. Ayrıca insanların çakra dolaşım sistemlerini görüp Tenketsu adı verilen birleşim noktalarına vurarak onları kilitleyebilirler. Böylece rakip çakra kullanamaz hale gelir.
 •  Animede, yeterince güçlü bir kullanıcı bir diğerinin düşünce ve hislerine erişebilir, ki Kaguya bunu öyle yüksek bir seviyede kullandı ki Hamura bile onun Byakugan’ına karşı direnmekte güçsüz kaldı.
 • Byakugan’ın aynı zamanda Genjutsu’yu fark edebilme, Henge (değişim) jutsularını fark edebilme gibi özellikleri de vardır.
Aktifken Byakugan görünümü

3- Tenseigan (Reenkarnasyon Gözü)
The Last: Naruto the Movie’da görünmüştür. Ayda ikamet etmiş Ootsutsuki Hamura ve torunlarının sahip olduğu bir gözdür. Bir nevi Byakugan’ın üst versiyonu diyebiliriz. Hamura’nın ölümünden sonra halkı bu gözü adeta dini bir emanetmişçesine saklamışlardır. Nasıl oluştuğuna gelirsek, Hamura’nın soyu olan Hyuuga ve Ootsutsuki klanlarının çakralarının karışımı Tenseigan oluşturur. Bir Ootsutsuki, Hyuga’nın Byakugan’ını kendi gözüne aldığında çakraları birleşiminden Tenseigan doğar. Bir kez nakledildiğinde periyodik acılarla beraber Byakugan git gide Tenseigan’a evrilecektir. Hamura’nın döneminden yaklaşık 1000 yıl sonra soyundan gelen Ootsutsuki Toneri, Hyuuga Hanabi’nin gözlerini alıp Tenseigan’ı uyandırmıştır. İnsanlığın çakraları kötü amaçlar için kullandığı sonucuna vardığında, Toneri, insanlığı Tenseigan’ın gücüyle dünyayı yok ederek klanının bin yıllık vaatlerini yerine getirmeye kararlıydı. Bu amaçla Ay’ı dünyaya düşürmeye başladı. Ancak Tenseigan’ı tamamlandığında Naruto onu yenmiş, ve gözleri tekrar Byakugan olmuştur. Hinata ise sonrasında kardeşinin gözlerini ondan almıştır.

Yeteneklerine gelirsek:

 • Ay’ı hareket ettirebilmektedir. Aynı zamanda Ay’ın yüzeyinde bir Golem oluşturup onu kontrol edebilir.
 • Kişi, Tenseigan oluşumu tamamlandığında 5 elementi kullanabilir, uçabilir ve Tenseigan Çakra Modu’nda Hakikat Topları ile kendi yeteneklerini kullanabilir.
 • Tenseigan, Pain Tendou gibi itme ve çekme güçlerine sahiptir.
 • Göz, yok olmuş bir gezegeni yenileyebilir.

4-Ranmaru’nun Kekkei Genkaisi

Ranmaru bu jutsuyu uyandırdığında gözleri parlak bir kırmızı rengi alır. Kullanıcısına, tıpkı bir Byakugan kullanıcısıymış gibi özel bir görüş verir. Görüşün yanı sıra hızlı bir iyileşme ve güçlü bir çakra manipülasyonu kazandırır ve Ranmaru, gözleriyle uzaktaki şeyleri görmekle beraber duyabilir de. Gözler genjutsu yeteneği de sağlayabilir. Öyle ki Byakugan bile illuzyona düşebilir. Kekkei Genkaisi Ranmaru’nun algı tipi olmasını da sağlar. Gözleri sayesinde uzaktaki çakraları, kişi sayısını ve çakra tiplerini algılayabilir. Sharingan’ınki gibi algı yetenekleri de artar. Yani gördüğü şeyleri yorumlayabilir. Raiga ile ilk karşılaştığında Ranmaru, Raiga’nın ona zarar verip vermeyeceğinden emin olmak için onun düşüncelerini okumuştur. Ayrıca rakibinin enerji seviyesini görebilir: bu ona rakibinin sonraki hareketini tahmin etme ve hayatta olup olmadığını belirleme gibi yetenekler kazandırır. Ve Ranmaru, neredeyse ölmüş birini geri getirmek için kendi yaşam gücünün bir kısmını o kişiye aktarabilir.

5- Sharingan (Kopyalayan Çark-Göz, Yansıtan Çark-Göz)  

Uchiha Klanından üyelerde görülen Kekkei Genkai’dir. Bu teknik de 3 Büyük Doujutsu’dan biridir. Kaguya’nın RinneSharingan’ına dayansa da ilk kullanıcısı Ootsutsuki Indra’dır. Bu Kekkei Genkai’nin taşıyıcısı, onlar için kıymetli biri için duygusal bir doruk yaşadıkları zaman beyinleri optik sinirlerini uyaracak özel bir çakrayı serbest bırakır ve Sharingan ortaya çıkar. Bu sebeple Sharingan’a “Yüreği Yansıtan Göz” de denir. Ancak bu duygusal doruk genelde nefret ve hüzünden geldiği için “Nefret Laneti” olarak da adlandırılır. O kıymetli kişiyi korumak gibi olumlu duygular da buna sebep olabilir tabii. Hatta pozitif duyguları bile normal insanlardan kat kat yüksek derece yaşayabilirler.

İlk uyandırıldığında Sharingan genellikle bir tomoe ( virgülümsü şeyler ) ile görünür. Ancak Itachi, Obito ve Indra iki tomoe ile uyandırmıştır. Hagomoro ise direkt olarak 3 tane ile uyandırmıştır. Eğitim ve çalışmayla tomoeler ikinciye ve sonrasında üçüncüye çıkar. Ve kişi eğer Sharingan’ın orijinal sahibi değilse bu gözü inaktive edemez. Örneğin Kakashi’nin çakrasının az olmasını gözü kapatamamasıyla bağdaştırılır.Yetenekler sınırlanmamış olmasına rağmen Uchiha Madara, ancak iki gözde de Sharingan olursa Sharingan’ın tam gücüne ulaşacağını söylemiştir.

Üç tomoe ile bir Sharingan görünümü

Sharingan’ın yeteneklerinden bahsedecek olursak, iki kategoriye ayırırız: ” Anlama” ve “İllüzyon”:

“Anlama”(Dousatsugan

 • Kullanıcıya dudak okuma veya el yazısını görüp aynı şekilde yazma gibi beceriler verir.
 • Dövüşte, hızlı hareket eden nesneleri görmelerini sağlar ve tamamen geliştirildiğinde bir miktar öngörme kabiliyeti sunar: rakibin bir sonraki hareketini vücudundaki en ufak kas gerilimi temelinde öngörebilir ve buna göre eylemden kaçmak veya engellemek için harekete geçebilirler.
 • Rakip, mühür yapmak için el hareketleri yaptığı zaman – eğer kullanıcının önünde fiziksel bir engel yoksa- görür görmez zihninden hangi mühür olduğunu veya hangi elemente dahil olduğunu hesaplayabilirler.
 • Animede gösterildiği üzere, kullanıcı yeteri kadar güçlüyse karşıdaki kişinin anılarına girebilir.
 • En çok bilinen yetenek ise, gördükleri hemen hemen bütün ninjutsuları, genjutsuları ve taijutsuları mükemmel bir şekilde kopyalayabiliyor olmasıdır. Ancak kullanıcı nasıl gerçekleştireceğini bilmediği teknikleri ve dolayısıyla kekkei genkai’leri kopyalayamaz.
 • Kullanıcı çakrayı görebilir ve bileşenleri ve kaynağını anlamak için onu renklendirebilir. Her ne kadar Byakugan derecesinde olmasa da bazı engellerin arkasındaki çakrayı görebilir ve genjutsu etkisinin yarattıkları gibi bir kişinin çakra akışındaki düzensizlikleri fark edebilirler.

– İllüzyon (Saimingan)

 • Çeşitli amaçlar doğrultusunda bir hedefe düşünce ve eylem önermek, onları bir hedef göstermeksizin potansiyel olarak bilgiyi açığa vurmaya veya belirli bir şekilde hareket etmeye zorlamaktadır.
 • Olağanüstü durumlarda kullanıcı, hedefinin bedenini kontrol altına alıp istediği gibi davranabilir.

 

6-Mangekyou Sharingan

Sharingan sahiplerinden pek azı bu tekniği uyandırabilmiştir. “Hiçbir engel olmadan yaradılışın gerçeğini gören gözler” anlamına gelir. Uyandırıldığı zaman tomoe olarak tanımladığımız mühür değişir. Kullanıcının çok değer verdiği birinin ölümüne tanık olmasıyla göz uyanır. Öldürmesi olarak sanılsa da Obito ve Itachi gibi kullanıcılar sayesinde bunun yanlış olduğunu görebiliyoruz.   Ancak bir çok Uchiha bu olayı nesillerdir “ölümünden sorumlu olmak” olarak görüyor ve bunun için en değerli insanlarını öldürüyorlardı.
Tarihi bakımdan MS, Uchiha’ların “Tarihi Tableti“ nin bir kısmını deşifre edebiliyor. Ancak hepsini değil. Göz ne kadar gelişirse o kadar deşifre edebiliyor.

Mangekyou, sıradan bir Sharingan’ın yapabileceği şeyleri yapabilir. Uchiha olmayan birine aktarılabilir. Buna ek olarak bazı karakteristik özellikleri de kazanır. Bu özellikler kullanıcıdan kullanıcıya değişse de benzer olabilir. (Itachi de Sasuke de Amaterasu kullanabiliyor, ancak bunu farklı özellik ve boyutlarda (enton gibi) uyguluyorlardı). İki gözün de –tek bedende- Mangekyou haline gelmesiyle Sussanoo isimli bir tekniğe sahip olurlar.
Ancak kullanıcıya olumsuz getirileri vardır: çakrayı çok hızlı tüketir ve en önemlisi ne kadar çok kullanırsa görüş o kadar kötüye gider. Kısacası gitgide körleşir. Görüş, kan bağının güçlü olduğu insanların, ki en iyisi kardeştir, Mangekyou’larını kendi gözlerine aktardıklarında yeni bir gözü ortaya çıkararak düzelir. Bu da bizim “Eternal Mangekyou Sharingan (Eien no Mangekyou Sharingan)” dediğimiz  göz oluyor.

Şimdi de Mangekyou Sharingan kullanıcılarını ve özelliklerini inceleyelim:

Ootsutsuki Hagoromo:
Animede,  Kaguya ile savaşırken Hamura yüzünden açmıştır. Ancak gözünün şeklini bilmiyoruz çünkü hemen Rinnegan’a evrilmiştir.

Ootsutsuki Indra:
Mangaya göre Mangekyou’sunu ilk uyandıran kişidir. En yakın dostlarını öldürerek kazanmıştır. Sussanoo hali de vardır.

 Uchiha Madara: Kendisine özgü teknikler çok bilinmiyor. Ancak Sussanoo’su dillere destan anlatılıyor seride. Klan savaşları döneminde gözlerini çok kullandığı için körleşmiştir. Ölüm döşeğindeki kardeşi Izuna, ona kendi gözlerini bırakmıştır. Bu ona Eternal Mangekyou Sharingan kazandırıp görme yeteneğini yenilemiştir. Sussanoo’sunu kendi  bedeniyle birleştirip delinmez bir savunma oluşturabilmiştir. Bijuu’lar ile karşılaştırılması boşuna değil tabii.

Uchiha Izuna: Madara’dan hemen sonra uyandırmıştır.  Kendisi isteyerek gözlerini Madara’ya bırakmış olsa da insanlar Madara’nın ondan zorla aldığına inanmıştır. Gözlerinin teknikleri bilinmiyor.

 Uchiha Itachi: En yakın arkadaşı Uchiha Shisui’nin intiharından sonra uyandırmıştır . Sol gözüyle güçlü bir genjutsu olan Tsukuyomi‘yi yani rakibinin zaman kavramını yerle  bir edip ona saniyeler içinde günlerce işkence yapmış gibi hissettirebilen tekniği; sağ gözüyleyse temas ettiği her şeyi, alevi bile yok etmeden durmayan siyah alevleri, yani Amatersu’yu kullanır. Bu gözün Itachi’ye kazandırdığı Sussanoo’suyla  Itachi herhangi birini mühürleyebilen Totsuka  Kılıcı’nı ve herhangi bir tekniğe karşı (ninjutsu ya da genjutsu farketmeden) bütün doğa dönüşümleriyle donatılmış olup tekniğe nötrü veya zıttıyla karşılık veren; rakibe hiç şans bırakmayan Yata Aynası’nı kullanabiliyordu. Böylelikle Itachi’nin Sussanoo’su neredeyse yenilmezdir diyebiliriz.

Uchiha  Shisui: Mangekyou Sharingan’ını  en iyi dostunun ve rakibinin ölmesine “İzin verdiği” için uyandırmıştır. Biz bu kısmı sadece Storm Revolution isimli oyunda gördük. Karakter, klanının tarihindeki en güçlü Genjutsu kullanıcısı olmasıyla anılır. Gözlerinde öylesine güçlü Genjutsu’lar vardır ki bazılarını sadece çok uzun aralar vererek kullanabilir.

Öncelikle, metrelerce, belki de kilometrelerce öteden, yani rakibinin gözlerine bakmasına gerek olmadan karşısındakileri Genjutsuya sokabilir. Savaş sırasında Sis Köyü’nden Ao’nun ekibi Genjutsu’ya girdiğinde Ao kontrol etmiş ve Byakuganın gri tonlu dünyasında yeşil yeşil parlayan gözler görmüştür.“Uchiha Shisui’ye denk olamayız” diyerek geri çekilmişlerdir. Danzo’nun foyası da aynı teknikle ortaya çıkmıştır.

Aktifken Byakugan’da böyle görülür.

Şimdi en güçlü tekniğine bakalım. Akatsuki’nin lideri de dahil olmak üzere karanlık işler yapanlar bu tekniği fena arzulamıştır. Kotoamatsukami adlı bu teknik, rakibin zihninde ona fark ettirmeden sahte anılar, düşünceler yaratır; onun seçimlerini yönlendirir ve bunu tamamen özgür iradesiyle yaptığına inandırır. Danzo, bu tekniğin Uchihaların darbe planını engellemek için kullanılacağını bildiği halde 1 gözünü Shisui’den zorla almıştır. Shisui ise diğer gözünde de aynı teknik bulunduğundan yanlış  ellere düşmemesi için onu dostu Itachi’ye vermiştir. Danzo ölürken Tobi’nin bu gözü istediğini bildiği için yok etmiş; Edo-Itachi ise kendi üzerinde kullanıp kendisini Kabuto’un tekniğinden kurtarmış ve gözü yok etmiştir. Böyle bir gücün nelere yol açabileceğini bir düşünsenize…

Uchiha Fugaku:
3. Shinobi Savaşı sırasında dostunun fedakarlığıyla açmıştır bu gözü. Bu gözün yeteneklerini bilmiyoruz ancak kendisi gözünün Kyuubi’yi kontrol edebileceğine inanıyordu. Normal Sharingan’ıyla ise Genjutsu konusunda yetenekli olduğunu biliyoruz.

Uchiha Obito:

Gözünü 3. Shinobi Savaşı sırasında Nohara Rin’in ölümünü görmesiyle uyandırmıştır.O an kendisinde sadece sağ gözü vardı, sol gözü ise Kakashi’de yine aynı anda uyandı. İki göz de Kamui isimli tekniği kullanabilmekte. Kamui, kendisine özgü uzay-zaman mekanına maddeleri ışınlamayı sağlayan bir teknik olarak tanıtılmıştır. Ancak sol ve sağ gözün işleyişi birbirlerinden biraz farklıdır. Sağ gözün Kamui’si daha kısa menzillidir ve kontakt kurduğu maddelerin tümünü  veya bir kısmını Kamui evrenine ışınlar. Buna insan bedeni de dahil. Kendi vücudunun bazı yerlerini ışınlayarak maddelerin içinden geçebilmektedir. Sol göz ise uzun menzillidir ve maddeleri ışınlayan bariyerler kullanır. Kendisini de bu bariyerlere ışınlayabilir. İki göz de başkasınınkini engelleyemez. Ayrıca iki farklı kişi kullandığı için gözler daha yavaş kör olur.

Sussanoo ise sadece Kakashi’de, Obito’nun ona sağ gözünü vermesiyle Kaguya ile savaş sırasında ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla orijinal sahibi Sussano kullanmamıştır.

Uchiha Shin: 

Bir çok klonu olan bu karakter, klonlarıyla aynı ve bağlantılı tek bir mangekyou kullanır. Sol elindeki bir mühürle işaretlediği aletleri telekinetik olarak hareket ettirebilir. Her durumda kullanabilmesi için aynı anda birden fazla aleti sorunsuz kullanabilir. Animede bunu telekinetik özelliğini çok güçlü kullanabildiğini gördük. Öyle ki devasa yapıları bile hareket ettirmekte sorun yaşamıyordu.

7-Rinnegan
 Üç büyük Doujutsu arasında en yücesi Rinnegan olarak kabul edilir. Animede en çok merak ettiğim gözdü açıkçası. Felaket döneminde Rinnegan’ı ele geçiren kişinin, ya dünyayı sakinleştirecek bir “Yaradılış Tanrısı” ya da her şeyi hiçliğe indirgeyecek bir “Yıkım Tanrısı” haline getirmek için göklerden indirildiği söylenir. İlk Rinnegan 6 Yolun Sennin’i Ootsutsuki Hagoromo’nun annesinden türettiği gözdür. Bununla Juubi’yi bölmüş, ninjutsunun atası ninshu’yu yaratmıştır. Rinnegan, Hagoromo’nun çakrasını kazanarak: Hagoromo’nun oğulları Indra ve Ashura’nın çakralarını karıştırarak ya da Hagoromo’nun kendisinden doğrudan çakra alarak üretilip uyandırılır. Indra’nın reenkarnasyonu olan Uchiha Madara, kendisine Ashura’nın reenkarnasyonu olan Senju Hashirama’nın DNA’sını kendisine enjekte ederek onyıllar içerisinde Rinneganı uyandırıp Izanagi’den dolayı hasarlı gözlerini onarmıştır. Hagoromo Ootsutsuki’nin çakrasının yarısını aldıktan sonra, Sasuke’nin sol Eternal Mangekyō Sharingan’ı Rinnegan’a dönüştü ve gözün en içteki iki çemberinin her birinde üçer tane olmak üzere altı tomoe olarak görünmeye devam etti.

Rinnegan
Sasuke’nin sol gözü

Şimdi sizlere 6 Yol’u açıklamak istiyorum. Nagato bunu 6 ayrı Pain olarak kullanmıştı. Tam 6 cesede “Pain’in Altı Yolu” olarak anılacakları özellikleri aktarmıştı ve canlı birer kukla haline getirmişti. Her biri birbirlerinden farklı özellikte jutsular kullanıyorlardı. Bakalım bunlar nelermiş.

ShuradouKullanıcıya birden fazla mekanik uzuv kazandırır. Bu uzuvlar ise çeşitli çeşitli silahlarla donatılmıştır. Füze bile atabilmektedir. Kullanıcı kollarını uzun menzilli mermiler olarak ateşleyebilir. Bir dizi esnek bıçak ve matkapla beraber kollarından bir dizi mekanik şerit çıkarabilir ve ayrıca ayaklarındaki deliklerden çakra patlaması yayarak hızla ilerleyebilir.Belinde ise güçlü bir bıçak vardır. Kullanıcı aynı zamanda, çok sayıda binayı bile yok edebilen toplara sahiptir.

-Chikushoudou: Karşılaşmada savaştırmak için farklı türlerde hayvanlar çağırır. Bu hayvanları savaş sırasında öldürülse bile sonrasında tekrar tekrar çağırılabildiklerinden ölümsüz olarak nitelendirebiliriz. Ayrıca bu çağırma kan kurban etmeyi gerektirmez.

Ningendou: Hedefin ruhunu çekerek aklını okur. Tabii bu iyi bir zihin okuma yöntemi gibi dursa da Yamanaka’ların zihin okumalarının aksine bu yöntem hedefi öldürür.

Gakidou: Her türlü fiziksel çakra dönüşümünü yutar.Bu kabiliyet, esas olarak fiziksel temasla bir kişiden çakra emebilme özelliğiyle doğal olarak savunma tekniğidir.Bütün ninjutsuları etkisiz hale getirebilir. İlgimi çeken bir ayrıntıyı daha paylaşmak isterim ki: Nagato, 4. Shinobi Savaşında bunu kabiliyetin bir tekniği ile Killer Bee’nin çakrasını emmişti ve beyaz saçlı ceset gibi olan bedenini yaşam enerjisiyle yenilemiş; saçları yine Uzumaki’lere özgü kızıl halini almıştı.

Jigokudou: Rinnegan’a özgü ilginç bir özellik olan “Cehennemin Kralı”nı kullanmasıyla genel olarak iki kategoride yeteneklerini gördük: yenileme ve sorgulama.

Sorgulamak için, Jigokudou’nun sadece bir kişiyi yakalamasına ihtiyacı vardır ve Cehennem Kralı onların önünde beliriverir. Kurbanı sardığında ve kurban tekniğin altına girdiğinde, onları sorgulamaya başlar. Cevaplar verildikten sonra, Cehennem Kralı, solucan benzeri kollarını serbest bırakmak için ağzını açacak ve kurbanın yaşam enerjisini genişlemiş bir dil biçiminde ortaya çıkarır. Daha sonra ise yargılama başlar.  Eğer kişi yalan söylemiş ya da  cevaplamayı reddettmişse, Cehennemin Kralı dillerini çıkarır ve kül eder, kısacası onları öldürür. Ancak, gerçeği söylediyse, aşırı derecede bitkin ve tükenmiş olarak kurtulurlar.

Jigokudou’nun sahip olduğu ikinci yetenek, yenileme, herhangi bir hasarı onarabilme yeteneğidir. Hasarlı bedeni yine şu solucansı kollarla kavrayıp ağzının içine götürür. Ve bir süre sonra beden yenilenmiş bir biçimde tekrar ortaya çıkar.

Bütün bunlara bakılınca Jigokudou’nun, Rinnegan’ın en değerli tekniği olduğu iddia edilir . Savaş dizilimi sırasında Nagato, Pain Tendou’nun yanına Pain Jigokudou’yu koyar ve diğer 4 kişiyi ön bölgelere yerleştirir.
Kabuto, Nagato’nun Pain özelliklerini cesetlere Cehennemin Kralı’nı kullanarak yerleştirdiğini mangada belirtmişti.

Cehennemin Kralı’nı salmış Jigokudou

-Tendou: Nagato, yukarıdaki Pain’lerin biri hariç hepsini anlamlı seçmiştir, evet. Ancak Tendou en özelidir, Nagato’nun biricik dostu Yahiko’nun bedenidir. Nagato asıl lideri o olarak görmüştü her zaman. Ve onun ölümüyle değişmişti bütün yolu… Özlüyoruz seni Yahiko.

Tendou, nesnelere ve insanlara itici ve çekici kuvvetler uygular. Tıpkı mıknatıs gibi. Bununla birlikte, bu çekim manipülasyon teknikleri, hızlı bir şekilde arka arkaya gerçekleştirilemez. Kullanımdan sonra yeniden kullanmak için gereken süre, kullanılan tekniğin ölçeğine göre değişir, beş saniye minimumdur. Bizim duyduğumuzda titrediğimiz “Chibaku Tensei” ve “Shinra Tensei” teknikleri Tendou’nun sağladığı tekniklerdir. Shinra Tensei, güç seviyeleri olan bir tekniktir. Konohayı yerle bir de etmişti, Naruto’ya takla da attırmıştı. Hafife kesinlikle alınamaz. Chibaku Tense kullanırken Nagato; yeryüzünde çekimin merkezi olarak hareket eden, muazzam bir uydu yaratmak için etrafındaki her şeyi çeken siyah bir küre salar. Öylesine güçlü bir tekniktir ki Naruto’nun 8 Kuyruklu Bijuu haline karşı koymuştur.

Ve elbette 7. bir yol’umuz  var. 

Gedou: Bu yolla kullanıcı ölüleri diriltebilir. Aldığı ruhları ve çakraları insanlara geri verebilir. Gedou kullanıcısının ölüm ve yaşam alanlarının dışında olduğu söylenir. Gedou : Rinne Tensei no Jutsu ile Naruto ile konuşmasından sonra Nagato, Konoha’da öldürdüğü insanları geri diriltmiştir. Bununla birlikte, bu teknik ancak gerçek hayatta yaşayan kullanıcılarla kullanılabilir, çünkü reenkarne durumdaki Madara onu yeniden canlandırması için başka bir yaşayan Rinnegan kullanıcısına ihtiyaç duydu ve sadece gerçek bir Rinnegan kullanıcısı Gedou Mazou heykelini çağırabilir. Gedo, Pain bedenlerindeki alıcıların kontrolünü sağlayan şeydir diyebiliriz. 4. Shinobi Savaşı sırasında Ootsutsuki Hagoromo, Saf Topraklar’dan mühürlemeye yardımcı olmaları için önceki Kage’leri çağırmıştı. Bu şekilde çağrıldıklarında, ölen kişilerin gerçek bir bedeni yoktur, fakat kişiliklerine ve hatıralarına tam olarak sahip olan bir varlık olarak görünürler. Kullanıcı tekniği sonlandırdığında, çağrılan ruhlar solmaya başlar ve sonunda tamamen yok olurlar.

 

Örneklerin çoğunu Nagato üzerinden vermemin sebebi Rinnegan’ı en detaylı kullanan kişi olduğundan dolayıdır. Aşağıda kullanıcılara özgü olan yetenekleri de vereceğim. Diğer yeteneklerine gelirsek:

 • Rinnegan çakra akışını, tenketsu’ları görebilir ancak görüşü Byakugan’dan farklı olarak sis bombalarının içlerini veya katı maddelerin içlerini kapsamaz.
 • Hagoromo’nun tabletini tam anlamıyla okuyabilirler.
 • Siyah Alıcılar Rinnegan ile oluşturulmuştur.
 • Gedo Mazo isimli heykele hükmedebilip, Bijuuları bağlayabilen çakra zincirlerini kontrol edebilir.
 • 5 elementi de kullanabilir.

Kişilere özgü yeteneklere gelirsek:
-Madara, Limbo dünyasından sadece Rinnegan ile görülebilen maddesel gölgeler yaratabiliyordu.

-Sasuke’nin Rinnegan’ının çeşitli becerileri vardır. Belirli bir menzil içerisinde kendi yerini nesnelerle değiştirebilir ve diğer boyutlara portallar oluşturabilir. Ayrıca bir özelliği de desen analizidir. Kodların içindeki desenleri analiz edebilir ve benzer desenlerle karşılaştırabilir, yazılan şeyi deşifre eder. Boruto okumadığım/izlemediğim için buralardan bihaberdim.

-Momoshiki, sağdaki Rinnegan’ıyla herhangi bir ninjutsuyu emebiliyor ve daha sonra onu solundan serbest bırakabiliyordu.

BONUS:
KEKKEI TOUTA: 
Kekkei Genkai’ler iki elementin birleşimi olarak nitelendirilseler de üç elementin birleşimi olan Kekkei Touta’lar vardır. “Lar” desem de bilinen tek Kekkei Touta 2 ve 3. Tsuchikage’lere ait “Jinton” dur. Jinton; Katon, Doton ve Fuuton elementlerinden oluşan bir jutsudur. Ufacık bir toz molekülü olana kadar rakibi öğütür. 3 Boyutlu formun sınırları içinde istediği şeyi moleküllerine ayırabilir. Tsunade, Ohnoki, Mu ve A’ya göre, Jinton, kullanıcı için bir tehdit oluşturmaya yetecek kadar güçlü bir kimse olmadığı sürece, herhangi bir sayıdaki düşmanla mücadele etmeyi mümkün kılabilir. Bu da bir Jinton kullanıcısı ile savaşmanın tek yolunun üst düzey beceri (tercihen başka bir Jinton kullanıcısı) olması gerektiği anlamına gelir, sayı fazlalığının değil.

Bununla birlikte bu tekniğin ciddi miktarda çakra gerektirdiği bilinmektedir. Teknik kullanılırken kullanıcı elinde küp, koni veya silindir gibi 3 boyutlu bir “nesne” hazırlar. Bunun hazırlanması biraz zaman alır ve bu arada durdurulabilir ancak ateşlenmesi şaşırtıcı bir biçimde hızlıdır. Eller önemli rol oynar. Kullanıcının ellerine müdahale edilerek teknik engellenebilir.

2. Tsuchikage Mu
3. Tsuchikage Ohnoki

 

Yorumlar