Ana sayfa Animeler Kekkei Genkai Özellikleri ve Kullanıcıları

Kekkei Genkai Özellikleri ve Kullanıcıları

PAYLAŞ

Kekkei Genkai'ler Naruto evreninde sıkça karşılaştığımız tekniklerdir. Bunları açıklamak istedim ve böyle bir yazı sunuyorum. 

Genellikle kan bağıyla aktarılan, kopyalanamayan, öğretilemeyen, klanlara özgü yeteneklere Kekkei Genkai denir. Ninjutsu olarak kullanılan Kekkei Genkai'ler  genellikle iki farklı elementin çakrasının karışımıyla elde edilen başka elementlerdir. Dediğim gibi bunlar normal şartlarda kopyalanamaz ya da öğretilemez. Bir de özel gözler aracılığıyla kullanılanlar vardır. Bunlara doujutsu denilir. Bir çoğu sık sık karşımıza çıkan gözlerdir. Sharingan, Byakugan, Rinnegan gibi. Ancak bunlar başkasından alınıp nakledilebilir.(Obito'nun Kakashi'ye gözünü vermesi vs).  Bir sonraki yazımda bu Doujutsulara değineceğim. Bir de pek normal şartlar sağlamayan sayko bilim insanımız Orochimaru'nun yaptığı deneylerle aktarılabilen kekkei genkailer ve Bazı Bijuuların da Kekkei Genkaileri vardır. Bunları da aşağıda sıraladık.

Kekkei Genkai'lerin Listesi:

1- Shikotsumyaku  (Ölü Kemik Vuruşu)

Kaguya Klanına ait bir jutsudur. Bu Kekkei Genkai, kullanıcının kendi iskelet yapısını bir savaş aracı olarak kullanmasını sağlar. Kişi kendi kemiklerini yerinden çıkarabilir, onları kurşun, kılıç gibi kullanabilir. Çünkü kemikleri sıradan protein yapılı değil, çelik gibidir. Bu tekniği Sasuke'yi Orochimaru'ya götürmekle görevli Ses Beşlisi'nin lideri Kimimaro'da; Naruto, Lee ve Gaara ile savaştığı  sırada görmüştük. Kullanıcıları Kimimaro ile beraber Orochimaru ve Kabuto'dur.

2-Hyouton (Buz Tekniği)

Yuki klanına özel bu Kekkei Genkai, Takım 7'nin karşılaştığı ilk rakip olan Haku ve Zabuza ikilisinden Haku'ya aittir. Fuuton ve Suiton elementlerinin çakraları karışımıyla oluşur. Kişi Hyouton çakrasını saldığında savaştığı çevredeki havayı da soğutur. Hyoutonla oluşturulan buzlar genel olarak ateşe dayanıklı olsa da Katon saldırılarında becerikli kişiler (Uchiha klanı gibi) karşısında az da olsa eriyebilmektedir. Ek olarak, yakınlardaki herhangi bir su bir avantajdır çünkü kullanıcı buz oluşturabilmek için suyu dondurabilir. Biz o tekniği ayna olarak da gördük. Animede geçen tek kullanıcısı Haku'dur.

3-Jiton (Mıknatıs Tekniği)

Fuuton ve Doton element çakralarının birleşiminden elde edilir. Bir çok Kekkei Genkaiye kıyasla kan bağı olmayan bir çok farklı kişi tarafından kullanılmıştır. Bu teknik, genellikle doğrudan saldırı için kullanılmayan tek tekniktir. Bu teknik daha çok silahları manipüle etmekte kullanılır. 4.ve 5. Kazekagelerin gözlerinin etrafındaki halkalar altın ve kum gibi doğal manyetik olmayan maddeleri mıknatıslayan bir Jiton'un kullanımının vücutlarına etkisidir. (Başlangıçta 5. Kazekage Gaara'nın gözleri Shukaku'nun laneti olan uykusuzluğuna atfedildiği halde asıl sebebi bir jiton olan Mutlak Savunma (Zettai Bougyo)'nun sürekliliğidir.) Kullanıcıları epey fazladır. İchibi Shukaku bu tekniği vücudundaki lanetli sembollerle kullanır.

Uzumaki Naruto, Shukaku'dan aldığı bu çakrayı Rasenganıyla birleştirmiştir.  En güçlü Kazekage olan 3. Kazekage, Shukaku'nun Jinchuuriki'lerinden birini inceleyip Demir Tozu'nu manyetize etmiştir. O hem silahlarda hem de direk saldırılarda kullanmıştır. Onun bir değişiğini de 4. Kazekage Altın Tozu olarak kullanmıştır. Gaara'nın kumuyla kullanabildiğini yukarıda da belirttik. 4. Shinobi Savaşı'nda Toroi isimli bir Shinobi, Birleşik Shinobi Güçleri'ne karşı Kabuto tarafından Edo Tensei ile diriltilmiştir. Ek olarak Gaara'nın evlatlık oğlu Shinki'nin de bu tekniği kullanabildiğini filmde görmüştük.

4- Shakuton (Kavurma Tekniği)

Bu teknik, düşmanın vücudundaki sıvılar buharlaşana kadar ısıtma yeteneğidir. Fuuton ve Katon çakralarının birleşimiyle oluşur. Bu teknik birine uygulandığında geride kurumuş bir cesetten başka hiçbir şey kalmaz.

Bu jutsunun Suiton çakrasına karşı zayıf olduğu bilinmektedir. 4. Shinobi Savaşı'nda Naruto ve Sasuke, Juubiye saldırırlarken Fuuton ve  Katon çakralarını karıştırmışlardı ve Yondaime Hokage onu da Shakuton diye adlandırmıştı. Ancak tek doğal kullanıcısı savaşta Edo Tensei ile diriltilen Pakura'dır. 

5-Kouton ( Çelik Tekniği)

Bu Kekkei Genkai'nin hangi elementleri gerektirdiği bilinmiyor. Gaara Hiden'de Metoro Konjiki tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca Naruto Shippuden Movie: The Will Of Fire'da bu tekniği bilinmeyen bir Shinobiden çalan Hiruko, bedenini çelik haline getirerek neredeyse yok edilemez hale getirmiştir.

6- Mokuton (Odun Tekniği)

Senju klanına ait bir Kekkei Genkai'dir. Doton ve Suiton çakralarının karışımından elde edilir. Basit bir tohumdan çiçekli ağaçlara kadar dönüştürebilir. Ahşap ve bitkiler, kullanıcının çakrası kelimenin tam anlamıyla bir yaşam kaynağı haline dönüştürüldüğü için kullanıcının vücudu dahil herhangi bir yüzeyden üretilebilir. Bazı klanların (:DDD) can almak için kullandığı Kekkei Genkai'lerin aksine hayat veren bir tekniktir. Klana ait olmasına rağmen tek doğal kullanıcısı Senju Hashirama'dır. Diğer herkes onun dnasından elde etmiştir. Buna rağmen Hashirama kadar iyi kullanamamaktadırlar.

Hashirama bu teknikle Konohagakure'nin temelini atmıştır. Tobi'nin de dediği gibi bu teknik, canlı Hashirama hücreleri gerektirdiği için kontrol etmesi çok zordur. Bu hücrelerin potansiyel olarak bulaştığı herkesi bertaraf edebileceği; Danzo Shimura'nın çakrası tükendiğinde, ağaca dönüşmesini önlemek için sağ kolunu kesmeye zorladığı belirtilmişti. Mokuton, aynı zamanda bijuu ve jinchuurikileri kontrol altına alabilen efsane bir tekniktir. Öyle ki çoğu kişi bu yüzden tekniği almaya çalışmıştır.

Bilhassa Orochimaru. Bu teknik için çocukları denek olarak kullandığı bir laboratuvar kurmuş, &zlerce çocuk bu uğurda ölmüştür. O çocuklardan biri olan Yamato ise bu tekniği özümseyerek kurtulmuş ve Bijuusuyla problem yaşamaması için Naruto'ya yardımcı olmuştur. Ancak dış kuvvetle Hashiramanın tekniğini kendisine yükleyen ilk kişi rakibi Madara'dır. Oldukça zeki olan bu Uchiha, Hashirama ile olan son savaşında ondan bir parça et almış ve göğsüne eklemiştir. Bu şekilde aynı zamanda özel bir doujutsu da uyandırmıştır. Bunu bir sonraki yazımda detaylıca anlatacağım.

7- Ranton (Fırtına Tekniği)

Düşmana doğru yönlendirilen enerji ışınları oluşturur. Raiton ve Suiton çakralarının karışımıyla oluşur. Bu Kekkei Genkai adına rağmen fırtınaları yönlendiremez. Bunun yerine adeta su gibi akan elektrik kirişleri yaratır. Ad daha semboliktir ve bu tekniği yaratmak için kullanılan doğanın adlarını temsil eder. Naruto Shippuden Movie: The Will Of Fire'da Hiruko isimli shinobi yıldırım yüklü fırtına bulutlarını manipüle ettiği için onun Ranton'u daha gerçekçidir. En önemlisi Darui olmakla beraber Kumogakure'den birkaç shinobi ve Uchiha Madara bu tekniği doğal olarak kullanır.

7- Futton ( Buhar Tekniği)

Farklı özellikteki gazlar yaratmak için Katon ve Suiton çakralarının karışımıyla oluşur. Godaime Mizukage Terumi Mei, maddeleri çözebilen güçlü bir buhar salar. Buharın asitlik derecesini ve aşındırma gücünü kontrol edebilir. Mei'in jutsusuna ne kadar yakın olduğunuz önemli değildir. Jutsusu kısa süre içerisinde kocaman bir alanı kaplayabilir. Bir kere saldıktan sonra tekrar yapmasına gerek yoktur. Başka teknikler kullanırken saldığı o buhar havada kalır ve düşmana zarar vermeye devam eder.

Futton'un bu örneği Futton: Koumu no Jutsu'dur ve Gaara'nın mutlak savunmasından daha güçlü olduğu belirtilen Sussanoo'yu eritmiştir.  Bijuu Kokuo ve Jinchuuriki Han, çakranın sıcaklığını kaynama noktasına yükselterek Futton kullanır. Bu şekilde buhar salınır; bir taijutsu tekniğinin güç ve hızını arttıran bir tahrik modu olarak kullanılabilir ya da ani olarak vücudundan yayarak yüksek sıcaklıklarından ötürü çevresindekileri yakabilir veya eritebilir. Sasuke Shinden'de  rastgele bir dövüşcü olan Futsu da bu tekniği kullanabilmektedir. Katon ve Suitonu öyle kullanır ki etrafında her şeyi yakma özelliğine sahip korozif bir sis oluşturur.

8- Shouton (Kristal Tekniği)

Sadece Animede yer alır. Doton çakrasınının başka bir tür diziliminden oluştuğu tahmin edilir. Bu Kekkei Genkai'nin kullanıcıları herhangi bir maddeyi kristalleştirebilir; havadaki nemi bile. Doton, Suiton hatta Mokuton gibi özel teknikler bile buna karşı koyamaz. Canlılar üzerinde kullanıldığında ise son hücresine kadar kristalleştirebilir ve hapseder. Öyle ki kristal kırılırsa içindeki canlı da parçalanıp ölür. Shouton saf enerji veya çakrayı kristalize edemez çünkü onların kristalize edilebilecek bir fiziksel kütlesi yoktur, bu da çakra uzerinde kontrolü iyi olanların veya yıldırım veya ateş kullananlariın ona karşı gelebilmesini sağlar. Tek kullanıcısı bir filler karakteri olan Guren'dir 

9- Youton (Volkanizma Tekniği):
   Katon ve Doton çakralarının karışımıyla volkanik farklı özelliklerde ve kullanımlarda lav veya kauçuk gibi volkanik malzemeler oluşturmak için kullanılır. Godaime Mizukage Terumi Mei, hem saldırı hem savunma aracı olarak asidik bir çamur şeklinde bir youton kullanmıştı. Yonbi Son Goku ve Jinchuuriki'si Roshi, sonradan Uzumaki Naruto'ya aktardıkları, daha çok erimiş kaya gibi görünen bir Youton kullanıyorlardı. Amegakureden Kyuosuke isimli bir Shinobi ve Iwagakure'den birkaç Shinobi, aşındırıcı bir madde olan sönmemiş kireç şeklinde bir Youton kullanır. Karyuu ve bazı Kumogakure liderleri Youton'u Raiton'a karşı güçlü olan volkanize kauçuk biçiminde kullanır. Sonradan Yondaime Tsuchikage olmuş Kurotsuchi ise bu tekniği Sönmemiş kireç ve volkanik kül olarak kullanır.

10- Deiton (Çamur Tekniği) :

Suiton ve Doton elementlerinin birleşimiyle oluşmuştur. Mokuton ile aynı elementleri gerektirdiği ve Mokuton'un çok ünlü bir teknik olmasından dolayı pek az insan Deitonu duymuştur, o kadar ki Hidan varlığının yalan olduğuna inanır. Birçok Kekkei Genkai kullanıcısının yaşadığı zulmün yanı sıra Deiton kullanıcıları kirli olma damgasını taşırlar. Çünkü bu yetenekleri, ellerini her daim çamur içinde tutar. Tek kullanıcısı Novel karakteri olan Ameyuki'dir ve Novel karakteri olduğu için tekniğin temsili fotoğraf koyamıyoruz.

11- Meiton (Karanlık Teknik)
 Rakibin çakrasını emmek, manipüle etmek veya çakranın salınımını kontrol etmeye yarar. Hiruko bu tekniği elindeki bir sembolle kullanıyordu. Hangi elementleri gerektirdiği bilinmiyor. Yukarıda bir defa sözünü ettiğim, Kimera Tekniğiyle insanlardan kekkei genkai çalan Hiruko, bu tekniği kullanır.

12- Bakuton (Patlama Tekniği)
 Doton ve Raiton çakralarının karışımıyla patlayıcı bir çakra oluşur. Deidara bunu patlayıcı bir kil aracılığıyla kullanıyor. Bu kili patlayıcı çakrasından yedirerek, boyutunu istediği gibi değiştirerek kullanıyor. 4. Shinobi Dünya Savaşında kendisini Edo Tensei olarak gördüğümüz Gari isimli İwagakure shinobisi, bu tekniği taijutsusuna ek olarak kullanır. Patlayan yumruklar ve tekmeler gibi. Ek olarak kendi jutsusunun buharını da patlayıcı olarak kullanabilir.

13- Iburi Klanının Kekkei Genkai'si
  Ateş Ülkesinin sınırları içerisinde yaşayan gizli bir klan olan İburi Klanının Kekkei Genkaisi, vücutlarının tamamını veya bir kısmını duman hale getirmelerine yaramaktadır. Birdenbire vücutlarını duman haline getirip dış dünyayla bağlarını koruyabilirler. Savaşırken de silahların onlara temas etmeden geçmelerini sağlayabilirler. Bununla birlikte, gerekirse, yine de fiziksel nesnelerle etkileşime geçebilirler. Duman biçiminde, aynı zamanda bir kişinin bedenine girme, bunlara etkili biçimde sahip olma yetenekleri de vardır. Birini terk ederken, fiziksel eylemlerini kontrol etme ve yediği gıdaları tatma gibi tüm duyularını deneyimleme yeteneğine sahipler. Ayrıca yetenek aynı zamanda rakibin vücuduna girerek onları hücreden oksitlemek için de kullanılabilir. Yukimi'ye göre bu teknik, klan üyesi daha genç olduğunda daha da belirginleşiyor.

Bu kekkei genkai'ye sahip olmayan bir kişi, genç bir klan üyesinin kanını aynı şekilde kan yoluyla alarak geçici olarak dumana dönüşme yeteneğini kazanabilir. Ancak tamamen izole edilmiş bir ortam olmalıdır. Çünkü teknikleri rüzgara karşı savunmasızdır, dumanı dağılırsa kişi ölür. Bu yüzden klan üyeleri fazla uzun ömürlü değildir ve mağaralar gibi rüzgarın pratik olarak var olmadığı yerlerde yaşarlar.Başlangıçta onlar bu yeteneği kontrol edemediler ve istemsizce dumana dönüştüler ya da dönüşüp de geri dönemediler. Sonralarda lanetli mühürle onları kontrol etmeyi amaçlayan psikopat bilim insanı Orochimaru tarafından bulunmuşlardır. Orochimaru'nun lanetli mührü onları az da olsa stabilize etmiştir, ancak rüzgar, onların duman hallerine karşı hala bir tehdittir.

14- Juugo Klanının Kekkei Genkai'si
  Bu klanın yeteneği, Senjutsu konusunda hiç eğitim almamalarına rağmen kolayca doğa enerjisini emip kullanabilmeleridir. Ancak sürekli olarak doğa enerjisi alındığı için zihinsel istikrarsızlık ve aniden hayvani bir vahşilikle öldürme içgüdüsü de karaktere eklenir. Kullanıcıdan kullanıcıya farklı olmak üzere, cildin jutsudan etkilendiği kısımlar renk değiştirir. Ten rengi, göz rengi, saç rengi… Senjutsu bu kabiliyete sahip kişiler tarafından geçici olarak dengelenebiir; kişi biriken çakrayı da güvenle başka bir kişiye aktarabilir. Kabuto kendi DNA'sını bu tekniği kullanabilmek için değiştirmiş ve bu Senjutsu tekniğini diğer klan üyelerinin aksine herhangi bir yan etki göstermeden kullanabilmiştir.

15- Ryuzetsu'nun Kekkei Genkai'si

Bir çeşit reenkarnasyon tekniğidir. Naruto Shippuden: Blood Prison isimli filmde Ejderha Hayatı Tekniği ile görmüştük. Ne yazık ki bu tekniğin nereden geldiği, Ejderha Hayatı Tekniği haricinde başka neler yapabildiği bilinmiyor. 


16- Sakon & Ukon Kekkei Genkai'si
  
Sakon ve Ukon'un isimsiz kekkei genkaisi onlara kendi vücutlarını moleküler seviyeye kadar ayırabilme gibi eşsiz bir yetenek verir. İki kardeş bu tekniği genellikle tek vücutta ikamet etmek için kullanır. Ama aynı zamanda bu tekniği rakibin bedenine girip rakibin hücrelerini içeriden yok etmek için de kullanırlar. Gerektiği zamansa birbirlerinin kolları veya bacakları bile olabilirler ve yine gerekirse Ukon, Sakon'un bedeninden ayrılır ve iki beden haline gelebilirler. Her ne kadar rakibin karşısında iki kişi olmak etkili bir saldırı biçmi olsa da Ukon, Sakon'un bedeninden ayrı olmaya alışkın değildir ve kısa sürede güçsüzleşir.

Başkasının vücudundayken, her nasılsa, vücut sahibinin başına gelen her sakatlığa karşı savunmasız kalırlar ve teoride ev sahibinin intihar etmesine izin vermek iki kardeşi de öldürür. Ayrılmadan sonra kardeşlerden herhangi birine zarar gelmesi durumunda iyileşmek için tekrar birleşirler. Bu şekilde normal bir insanın iyileşme gücünden kat kat hızlı bir şekilde iyileşirler ancak çok yüksek miktarda çakra harcarlar. Ancak iyileşmek için uyuyan kişi Sakon olacaksa, pasif kardeş olan Ukon'un vücudun yönetimini alması gerekir ve buna alışkın olmadığı için epey problem yaşayabilir.
İkilinin DNA'sını kendisine etmiş Kabuto ve onunla beraber Orochimaru da bu tekniği kullanabilir.

17- Rinha Klanı'nın Kekkei Genkai'si

  Bu teknik sadece Naruto Shippuden 3D: The New Era isimli oyunda Malice isimli karakterde mevcuttur. Daha önce sadece animede veya sadece movielerde geçen Kekkei Genkailerden bahsetmiştik, bu ise sadece oyunda geçen tek kekkei genkai. Bu kekkei genkai'nin özelliği ise kişinin çakrasını, görüntüsünü ve anılarını birebir kopyalayabilmektir. 

18-Kurama Klanı'nın Kekkei Genkai'si

  Birkaç jenerasyonda bir, Kurama Klanı'nın  bir üyesi benzersiz Genjutsu yeteneğiyle doğar. Genjutsu öyle güçlüdür ki beynin, genjutsunun vücuda gerçekten zarar verdiği noktaya kadar gerçek olduğunu sanmasına sebep olur. Yani bu teknik, rakibi genjutsuyla öldürebilir. Ancak dezavantajları da yok değildir. Aşırı güçlü bir teknik olduğu için, kullanıcı bu tekniğe tam anlamıyla söz geçiremez ve gücün, bilinçaltına yayılıp ikinci bir kişilik yaratmasına sebep olur. Bu kişilik orijinal kişiliği geçip etraftaki herkes için bir tehlike haline gelir. Bir filler karakteri olan Yakumo bilinen tek kullanıcısıdır.

Yorumlar