Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Kilgrave Neden Marvel’in En Korkutucu Kötüsü ?

Kilgrave Neden Marvel’in En Korkutucu Kötüsü ?

PAYLAŞ

Kilgrave Neden Marvel’in En Korkutucu Kötüsü ?

Dizinin birinci sezonuyla alakalı ağır SPOILER içerir dikkat!

1-) Herkes ve Her Şey Onun Ajanı Olabilirdi!

1

Jessica Jones oldukça fazla oyun döndüren anlara sahip ama bunun en büyüklerinden biri Jessica’nın, Kilgrave’in onu haftalardır gözetlediğini farkettiği andı. İster bir polis memuru, ister bir zararsız komşu veya küçük bir kız olsun, Kilgrave’in istediklerini yaptırmak için kimi etkilediğini hiçbir zaman bilemezsiniz.

2-) Sadece Bir Noktayı Kanıtlamak İçin Seni Ebeveynlerini Öldürmene Zorlayabilir

2

İşte burada Jessica Jones başlıyor.Pilot bölümünde özel dedektifimiz Hope Shlottman’ı ailesiyle kavuşturduğunda mutlu bir son bekliyoruz. Ama Hope’un ailesini Jessica’nın asansöründe vurduğunda Kilgrave’in zalimliğinin boyutu açığa çıkıyor.

3-) Annesini Kendini Öldürmeye Zorladı

3

Kilgrave birinci sezon boyunca oldukça iğrenç cinayetler işlemişti, ama belki de en iğrenci annesini kendini bir makasla öldürmeye zorlamasıydı.. hem de kendi gözleri önünde.

4-)Güçleri Aslında Onun Kuvvetiyle Artıyor

4

Diğer birçok Marvel kötüsünün aksine, Kilgrave güçlenmek için yeni bir silaha veya alete ihtiyaç duymuyor. Birinci sezon ilerledikçe yetenekleri daha güçlü hale geliyor. (En azından çoğu insan üzerinde) Sezonun final bölümlerine doğru zihinler üzerindeki kontrolü daha da güçlü hale geliyor tam da damarları mora dönmeden önce.

5-)Sözlerini Esirgemiyor

5


Reva Cage’i öldürmesiyle birlikte Kilgrave’in Jessica’yı tutan son bağı da kopuyor ama aynı zamanda elini kana bulamasını sağlıyor.Daha da kötüsü, cinayet hakkında bir sorumluluk almıyor, sözlerinin suç ortaklığından onu kurtarması için dikkatlice seçtiğini söylüyor ve Jessica’yı emrini yorumlamasıyla suçluyor. Duvara şarap şişesini attığında onu suçlamak oldukça zor

6-) 11 Yaşındaki Bir Çocuğun Anlayışına Sahip

6

Dizi Kilgrave’in psikolojisine bakış atmamızı sağladığında, onu, problemleri için başkalarını suçlamayı bırakmayan bencil, küstah 11 yaşındaki bir çocuk olarak gördük. Annesini kendi yüzüne ütü yapıştırmaya zorlaması ve buna normal bir çocukluk siniri demesi yeteneklerinin nasıl da çocukça, zalimce olduğunun sadece tek bir örneği. Yeteneklerinin ve duygusal açıdan çocuksuluğunun birleşimi gerçekten korkutucu.

7-)İşkenceyi Bir Sevgi Çeşidi Olarak Düşünüyor

sees-torture-as-a-form-of-love-photo-u1

Jessica’yı Kilgrave ile zar zor görsek de(ki bu hepimiz için en iyisi), “ilişkilerinde” gördüğümüz bir bölümde Jessica onu dinlemediği için neredeyse kulağını kesmesine zorladığı bir bölüm görüyoruz.İşler daha da sarpa sarıyor: Çarpık rüyasında o bu anı sadece bir öpücük olarak hatırlıyor.

8-)Teselli Ödülü Olarak Arkadaşını Alır

8

Jessica ve Mor Adam’ın son hesaplaşması sezon boyuncaki en gergin anlardan biriydi, ve Kilgrave, Trish Walker’ı yani Jessica’nın en iyi arkadaşını ondan almakla tehdit ettiğinde endişelenmemek gerçekten zordu.İşte tipik Kilgrave buydu. Eğer Jessica onu sevemiyorsa o zaman o da onun en çok sevdiği kişiyi yok edecekti.,

9-)Seni Elde Edemiyorsa Hiç Kimse Edemez

9

Luke Cage ve Jessica’nın ilişkisi geneli karanlık geçen birinci sezonun en tatlı hikayelerinden biriydi.Ama bu Kilgrave’in bunu öğrenmesiyle ve ardından eşşiz stili ile Luke’a Jessica’yı öldürmesini tavsiye edene kadar sürdü. Reddedilmiş bir Mor Aşık’ın öfkesi gibi bir öfke gelmedi şu dünyaya.

10-)Asıl Kahramanın Kendisi Olduğunu Düşünüyor

10

Kilgrave’in Jessica Jones’daki yaptığı her şeyin içinde belki de en çılgıncası basitçe haklı olduğuna inanmasıydı.Kendi zihninde hiç te kötü bir adam değildi. En iyi kötüler kendilerini kahraman olarak görenlerdi, ve bu sanat eseri Jessica’nın kurbanı olduğunu düşünüyordu.Mor Adam’ın bütün bu yaptığı sapık şeylerin aşık bir adamın çabası olduğu ortaya çıkınca gerçekten sinirlendiğine neler yapabileceğinden endişelenmek gayet doğal.

11-)Berbat Bir Çocuk Bakıcısı

11

Kilgrave’in güçlerinin ilk defa gösterildiği zaman korkutucuydu, kendini masum bir ailenin evine davet etmişti.Ebeveynlere kendisi için yemek pişirmelerini emretmenin yanı sıra aynı zamanda iki tatlı çocuğuna bir dolaba girmelerini emretmiş ve tuvalet molasına bile izin vermemiştir.Zihin kontrolü yapan bir psikopat olmak başka, sürekli çocukları travmatize eden zihin kontrolü yapan bir psikopat başka bir şey.

12-)Hayatını Daha Az Havalı Bir Şekilde de Mahvedebilir

12

Jessica Jones’dan uzaklaşırken Jessica’nın koca yürekli komşusu Malcolm’a üzülmemek zor. Toplum hizmetinde bir terfi alma yolundaki iyi bir adam olan Malcolm’un hayatı Kilgrave onu uyuşturucu bağımlısı olmaya manipüle edince rayından çıkıyor.Günlük dozunu almak için Jessica’yı gözetlemesini istemesiyle de yarasına tuz basıyor.

13-)Seni Şu Kadarcık Bile Umursamıyor

13

Kilgrave’i bu kadar tahmin edilemez yapan şey zihin kontrol güçlerini umarsızca kullanmasıydı. Onu daha da kötü yapan başka bir şey ise yapmasını emrettiği şeyleri bazen hatırlamamasıydı.Sadece umarsız değil aslında uçarıydı da. Masum bir adamı sonsuza kadar çitlere bakmaya zorlamak bir şey, yaptığı şeyin boyutunu farketmemek ve bunu ikinci bir sefer düşünmemek tamamen başka bir şey.

14-)Sözünün Eri Bir İnsan Değil

14

Yardımcı karakterler kötü adamlara güvenmemeyi ne zaman öğrenecek acaba ? Hogarth’ın Kilgrave’i kurtardığı sahne belki de ilk sezonun en sinir bozucu hareketlerinden biriydi ve maalesef Kilgrave anlaşmalarının sonunu bile getirmedi.Aksine Jeryn’in planlarını altüst ederek eski karısını onu öldürmeye yolluyor.

15-)Babasını Dünya Yüzünden Silmeye Çalışıyor

15

Ebeveynlerinden sapıkça öç alma yolunda Kilgrave, babası Albert’i onu dünyadan silmesine yardım etmeye zorluyor. Lavabonuzun çöp öğütücüsüne bir daha asla aynı gözle bakamayacaksınız.

Dipçe: Yazımı hazırlarken bana yardımcı olan Earendil‘e sonsuz teşekkürler.

Yorumlar