Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Kirletici Azog Kimdir?

Kirletici Azog Kimdir?

PAYLAŞ

Azog bir Moria orkudur. Bu bölgeye ait olan orklar diğer türlerine göre daha güçlü ve çeviktir. Aynı zamanda kirli bir geçmişi vardır. Azog, cüce kral Thror’un ve Nain’in katilidir.

Smaug’un saldırısıyla evlerinden zorla kovulan halk ve krallığını kaybeden cüce kral Thror zamanın acımasızlığına karşı duramamış ve yaşlanmıştı. Sorun sadece yaşlılıkta değildi. Fakirlik ve çevredeki alaylar dayanılmaz seviyede olmuştu. Hayatının büyük bir kısmını zenginlikle geçirmiş bir kralın halinin bu noktaya gelmesi onun için kabul edilemezdi. Elinde tutabildiği son hazinesini ise oğlu Thrain’e vermişti.

Thror kadim dostu ile birlikte Moria’ya doğru uzun bir yolculuğa çıktı. Moria’ya vardıklarında büyük kapıların ardına kadar açık olduğunu fark ettiler. Kadim dostu ona dikkatli olmasını söyleyip duruyordu fakat kim bunca eziyeti yaşamış cüce kralı Thror’un o kapılardan geçmesine engel olabilirdi ki? Thror ardına bakmadan büyük bir kibir ile kapılardan geçti. Kadim dostu ise bunun iyi bir alamet olduğunu düşünmeyerek geride saklanarak bekliyordu.

Aradan günler geçti ve bir gün boru sesleri ve büyük bir gürültü eşliğinde kapıdan dışarıya kafası bedeninden ayrılmış olan bir ceset atıldı. Thror’un kadim dostu bedene yaklaştı ve korktuğu kişi olduğunu gördü. Bu beden Thror’a aitti. Hüzünle eğildi tam o sırada büyük bir kahkaha koptu ve kalın, korkutucu bir ses ona seslendi:

Eğer dilenciler kapıda beklemeden içeri bir hırsız gibi girerse işte bu! Onlara aynen böyle yaparız. Eğer senin ırkından biri sakalını kapılarımızdan içeri uzatırsa aynen bu başına gelir. Git ve onlara söyle! Eğer ailesi burada Kral’ın kim olduğunu öğrenmek istiyorsa onun kafasında yazılı. Ben yaptım bunu. Onu ben öldürdüm. Ben bir efendiyim.

Bu sözler Azog’un sözleriydi ve bu sözler aynı zamanda cüceler ve onun arasında ki savaşı başlatacaktı. Thror’un kadim dostu Thror’un kafasını almak istedi fakat Azog buna izin vermedi önüne bir kese altın fırlatarak “Onu bırakacaksın! Defol seni sakallı dilenci!” diye haykırdı. Thror’un kadim dostu hızla uzaklaşırken son kez arkasına baktığında gördüğü şey onu öfkelendiriyor ve gözyaşlarına boğuyordu. Orklar kapılardan çıkmış ve Thror’un cesedini parçalıyorlardı. Thror’un kadim dostu Thrain’in yanına döndüğünde tüm olanları ona anlattı ve 7 gün boyunca konuşmadan oturdu. 7. gün “Bu kabul edilemez!” diye haykırarak ayaklandı.

Thrain’in yolladığı elçiler sonrasında Durin soyunun cüceleri, üç yıl sonra, büyük bir ordu toplayarak intikam alabilmek için Moria’ya kadar ulaştılar. Cüce ve orkların son karşılaşması olarak sayılan bu savaş Azanulbizar olarak anılmıştı. Savaşın sonlarına doğru Demir Tepeler’in Kralı olan Nain ordusu ile birlikte savaşa dahil oldu fakat Nain’in öfkesi onun zayıf noktasıydı ve Azog bunu kullanabilecek kadar zekiydi. Bunu kullanarak Nain’in boynunu kırıp öldürdü. O sıra da Nain’in oğlu Dain babasının katledildiğine şahit olmuştu. Savaş tecrübesi diğer cücelere kıyasla daha zayıf olsa da genç veliaht babasının intikamını almak için cesurca öne atıldı ve korkusuzca Azog’a meydan okudu. Uzun bir çatışmanın ardından Dain sonunda Azog’un kafasını gövdesinden ayırarak onu öldürüp, savaşı kazandı.

Savaş sonrasında Azog’un yerini oğlu Bolg aldı.

Yorumlar