Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Kış Kralı: Mimar Brandon Stark

Kış Kralı: Mimar Brandon Stark

PAYLAŞ

Kimse Mimar Brandon’ın gerçekten yaşadığını kesin bir şekilde söyleyemez. Nuh ve Gılgamış kendi çağımıza her ne kadar uzaksa işte o da romanlardaki çağa o kadar uzak. – George R. R. Martin

Kuzey kralı olarak anılan ilk Stark, Sur ’un, Kışyarı’nın ve Fırtına Burnu’nun muhteşem mimarı, Kışyarı Lordu, Kuzey’in savunucusu, Kış Kralı, Mimar Brandon Stark.

Kahramanlar Çağı’nda yaşamış Stark Hanesinin üyesi (kurucusu) Sur, Fırtına Burnu ve Kışyarı’nı inşa etti. Bazı efsanelerde Suru inşa etmek için onun Devlerden yardım aldığı söylenir. Diğer ünlü yapımlarıyla da itibarının devamlılığını sağlamıştır, Kuzeyin ilk kralı olarak kabul edilir.

Mimar Brandon, Garth Yeşilel, Zeki Lann ve Durran Tanrı Kederi o hikayelerde bizi büyüleyip etkileyen isimlerden birkaç tanesi. Ancak gerçekte onların efsanelerinin çok sonraları üstatlar tarafından üretilmiş hikayeler olması daha olası bir durum.

Sadece büyüden ve devlerden yardım alması efsanesi bir yana Mimar Brandon’ ın kendisi başlı başına bir efsane görülmüştür. Haksız sayılmazlar değil mi?

 

Brandon Stark’ın ağır başlı ve onurlu olduğu söylenir. Emri altına giren toprak sahiplerini iyi tanır, onlara karşı anlayışlı bir tutum takınırdı. Fakat verdiği kararlarda her zaman kesin ve net olmuştur. Dizi ve kitapta neredeyse çoğu zaman şahit olduğumuz onur, sadakat vs. çoğu özellikler onlara ilk Stark olan Brandon dan mirastır.

Kuzey Kralının tacı, uzun kılıç sembolleri ve ortasında ulu kurt başı olan bir taçtır. Brandon, koyu kahve ve uzun saçlara aynı şekilde sakallara, kahverengi keskin gözlere, oldukça yapılı ve kaslı bir vücuda sahipti. Mimar Brandon’ nın yaptığı düşünülen yapıtlara göz gezdirelim.

SUR

8 bin yıl önce yapıldı. 245 metre ve 483 kilometre olduğu varsayılır. Yapımında buzdan başka bir şey kullanılıp kullanılmadığı net olarak belli olmasa da böyle muazzam bir yapının temelinde güçlü bir büyü olduğu bariz ortada.

KIŞYARI

Duvarların kaynak noktalarında gezinen sıcak su sayesinde kalenin içi hep sıcaktır. Kuleler stratejik yerlere inşa edildiğinden kontrol altına alınması oldukça zordur.

FIRTINA BURNU

Kaynaklarda resmi mimarı Durran Godsgrief olarak geçebilir. Bu kale altı kez büyük fırtınaların getirdiği dalgalar tarafından yıkıcı hasar almıştır. Yedinci kez inşa edilirken Durran, Brandon’ı inşa için görevlendirir. Onca inşa ve sağlamlaştırmaya rağmen kalenin son hali aralarında en sağlam hali olmuştur.

YÜKSEK KULE

Eski Şehirin tam merkezindedir. Sur’dan daha büyük bir yüksekliğe sahiptir. Kulenin tepesinde hiç sönmeyen ateş uzaktan devasa bir meşaleye benzer. 

Yorumlar