Ana sayfa Oyunlar Kıta’nın Irkları: Cüceler

Kıta’nın Irkları: Cüceler

PAYLAŞ

İnsanlarla ilgili olan yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Elflerle ilgili olan yazıma ise buradan ulaşabilirsiniz.

Cüceler, elfler gibi Kadim Irklar’ın bir parçasıdır ve Kuzey Krallıkları’nda ikinci sınıf vatandaşlar olarak yaşarlar. Birçoğu insan şehirlerinde yaşasa da anavatanları Mahakam Dağları‘dır. Elfler kadar olmasa da cüceler de Kuzeyliler tarafından zulüm görmüştür. Bu yüzden bazı genç cüceler Scoia’tael birliklerine katılmıştır.

Genel Özellikleri

Cücelerin ömrü ortalama 200 yıldır. Yetişkin bir cüce, bir insanın göğsüne yetişecek kadar uzayabilir. Genellikle uzun sakallı olurlar. Kısa olmalarına rağmen oldukça güçlü ve zor işe alışkın bir halktırlar. Madencilikle uğraştıkları için askerliğin yanında demircilik, tüccarlık ve bankacılıkla da ilgilidirler.

Cüceler güvenilirlikleri ve dürüstlükleriyle tanınırlar, fakat aynı zamanda paraları ve akrabaları dışında hiçbir şeyi umursamayan, durmaksızın homurdanan aksi kişiler olarak da görülürler. Özellikle altına olan düşkünlükleri dolayısıyla ejderhalarla kıyaslanırlar.

Meşhur oldukları bir diğer konu da, kadınları konusundaki kıskançlıklarıdır. Cüce erkekler, herkesin onları cezbetmek için fırsat kolladıklarını düşündüklerinden kadınlarını saklamaktadırlar. Pek az kişi bu düşüncelerinin yanlış olduğunu açıklamaya cesaret edebilmiştir.

Yerleşkeleri

Mahakam Bayrağı

Elfler, insanların varışından itibaren zamanla şehirlerini terkedip dağlara ve ormanlara çekilmişti. Cüceler de insanların sınırlarının genişlemesiyle kendilerini Mahakam Dağları gibi limitli bir alana kapatmışlardı. Fakat vahşi hayat, cüceleri, elfleri etkilediği kadar etkilememiştir; taş ve kayalardan oydukları evlerden oluşan şehirleriyle cüceler, anavatanlarında gelenekleri ve yaşam tarzlarına bağlı kalarak yaşamaya devam ettiler. Mahakam Dağları; batıda Temerya‘ya, doğuda da Aedirn ile Lirya ve Rivya krallıklarına komşudur. Dünyadaki en iyi çeliğin -ve doğal olarak en iyi silahların- çıktığı bu dağlarda birçok atölye, imalathane, ve demirhane bulunmakta.

Mahakam Vekilharcı Brouver Hoog

Temerya kralları ünvan olarak Mahakam’ın efendisi olsalar da, bölge genel olarak özerktir. Yönetim yerel cüce klanlarının seçtiği, Temerya kralının onayladığı Elder’ın elindedir. Elder ünvanını taşıyan kişi bir bakıma vekilharçtır ve Mahakam’daki cücelerin, gnomların ve öbür ırkların tartışmasız lideridir. Şuan Elder ünvanı, geleneklere bağlılığıyla ve geleneği korumayla ilgili verdiği tartışma yaratmış kararlarıyla tanınan Brouver Hoog‘tur.

Kuzey Savaşları sırasında Mahakam’ın cüceleri, Temerya Krallığı’na bağlılıklarından dolayı Kuzey Krallıkları’nı desteklemişlerdi. Elder Hoog, gençlere Scoia’tael’e katılmayı yasaklamıştı ve Kuzeyli koalisyonuna silah yardımı yapmıştı. Temerya ordusunda gönüllü cücelerden oluşmuş bir birlik bile vardı. Mahakam Gönüllü Ordusu, Brenna Savaşı’nda Nilfgaard’ın Ard Feainn süvari bölüğüne karşı kahramanca savaşmıştır ve sonralarda Mayena ve Maribor savaşlarında mücadele etmişlerdir. Buna rağmen birlik, birçok tarihçi tarafından ihmal edilmiş, savaşın tüm şan ve şöhretini koalisyon orduları kazanmıştır. Gönüllü Ordusu’nun savaşta yaptıkları fedakarlıklardan ötürü Novigrad’ta geçit töreni yapılsa da, bu olay da çoğu tarihçi tarafından göz ardı edilmiştir.

Vergen Şehri, Mahakam Kapısı

Cücelerin bilinen bir diğer ünlü yerleşkesi de Aedirn ve Kaedwen sınırında bulunan Vergen şehridir. Şehir önemli bir ticaret yolunun üstündedir ve konumundan dolayı önemli maden yataklarına sahiptir. Kuzeyindeki Mahakam Kapısı Kaedwen’e, güneyindeki Metalurji Kapısı ise Aedirn’e açılır. Şehirde sadece tek bir han vardır; ünlü şövalye Guletli Seltkirk‘in hayatının son gecesini bu handa geçirdiği bilinir. Vergen, Assassins of Kings‘te Henselt ve Saskia’nın güçleri arasında 2. Pontar Vadisi Savaşı‘nın patlak verdiği mekandır. Savaşın sonucu oyundaki seçiminize göre değişecektir. Bu savaş bu yazımda değinemeyeceğim kadar uzun olduğu için bunun hakkında ayrı bir yazı yazacağım. Şimdi anlatacağım savaş, Mahakam’ın Temerya’nın boyundurluğu altına nasıl girdiği sorusunu cevaplayacak.

Kıtlık Savaşı

Kıtlık Savaşı (Famine War), o zamanlar bağımsızlığını yitirmemiş Mahakam Anklavlığı ve Temerya Krallığı arasında gerçekleşen 11 yıllık bir savaştır. Savaşın tarihi bilinmese de Hançerler Savaşı‘ndan kısa bir süre sonra gerçekleştiği bilinmektedir.

Mahakam’ın cüceleri zor bir kış geçiriyordu ve yiyecek oldukça kısıtlıydı. O zamanın Temerya kralı Geddes‘in de paraya ihtiyacı vardı, bu yüzden Mahakam’ın madencilikten ve silah ticaretinden elde ettiği gelire göz koymuştu.

Temerya’da tarım ve hayvancılık gelişmiş olduğundan, Mahakamlı cüceler yiyeceklerini bu krallıktan ithal etmek istediler. Lakin Kral Geddes, bunun karşılığında erzakların normal ücreti yerine, cücelerin yaptığı silah ticareti gelirinden pay istedi ve bu teklifi reddedildi. Temerya’nın buna cevabı, Karbon Dağı‘nı bloke ederek Mahakam’daki tüm cüceleri açlıktan kırmaktı. Açlıktan kırılmış cüceler sonunda teslim oldu ve Temerya’nın şartlarını kabul etti.

Savaşın Sonuçları

Temerya kralları Mahakam’ın hükümdarları haline geldi.
Mahakam’ın ticari gelirinin hatrı sayılır bir payı Temerya’ya verildi.
Mahakam, Temerya’nın vasal devleti haline geldi.
Mahakam, yerel cüce klanları tarafından seçilen ve sonrasında Temerya kralınca onaylanan bir vekilharç tarafından yönetilmeye devam etti.

Mahakam Bira Festivali

Mahakam Bira Festivali, her 25 yılda bir gerçekleşen, isteyen herkesin katılıp istediği kadar içebileceği barışçıl bir Mahakam geleneğidir. Barışçıl dense de, Skelligeliler ve cüceler kimin daha çok içeceği konusunda sürekli rekabet içinde olduğu için, gecenin sonlarında bu rekabet yumruklu kavgaya dönüşebilirdi. Son yapılan festivalde Brouver Hoog, cüceleri ile Kral Bran’ın Skelligelilerine karşı yarışmıştı. Rekabet sonuçlanmadan önce ünlü Skelligeli ozan Draig Bon-Dhu, Dandelion’a Vicovaro’nun Bakireleri’ni kimin daha güzel çalacağı konusunda meydan okuduğu için, içki rekabeti sonuçlanamamıştı.

Gecenin sonlarında ise beklenmedik bir olay yaşanır. 3 kaya trolü, davet edilmedikleri için eğlenceyi basar ve ortalığı karıştırırlar. Herkes körkütük sarhoş olduğu için pek bir direnişle karşılaşmazlar fakat, 2. oyunda karşılaştığımız Kaedwenli bir subay olan Odrin, trollere karşı ayakta durmayı başarabilmiştir.

Witcher ırkları hakkındaki bir sonraki yazımda orman perilerinden bahsedeceğim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar