Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Kıta’nın Irkları: Elfler

Kıta’nın Irkları: Elfler

PAYLAŞ

İnsanlarla ilgili olan yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca başlamadan önce belirteyim, bu yazı kitaplardan ve oyunlardan birkaç spoiler içermektedir.

İnsanlar gibi farklı bir dünyadan geldikleri düşünülen Aen Seidhe‘in, yine başka bir dünyadan olan ancak bir tufanla yok olan Aen Undod‘un soyundan gelen iki elf topluluğundan biri oldukları bilinir. Öbür topluluğun ismi ise Aen Elle‘dir.

Not: Aen Undod elflerinin konuştuğu çok eski ve neredeyse ölü bir dil olan Laith aen Undod, veya kabaca çevrilirse Tek Dil, zaman içinde iyice değişerek Hen Ilinge‘yi, veya Kadim Dil’i oluşturmuştur. Hatta Kadim Dil de kendi içinde çeşitlere ayrılmıştır; elfler, cüceler, Skelligeliler ve Nilfgaardlılar, Kadim Dil’in farklı versiyonlarını konuşuyorlar.

Fiziksel ve Biyolojik Özellikleri

Elfler genel olarak insanlardan çok daha uzun ömürlüdürler ve birçok kişi tarafından oldukça çekici olarak görülürler. İnsanlardan ayrılan tek özellikleri, sivri kulaklara sahip olmaları ve köpek dişlerinin olmamasıdır. Uzun ve ince göründüklerinden, aslında çok yaşlı olsalar bile genç zannedilebilirler. İnsanlar gibi elfler de kendi kültürlerine haz kıyafetler giyinirler ancak bir gerilla grubu olan Scoia’tael, tıpkı bir sincapmış gibi kürk ve deriden yapılma kıyafetler giyer.

Aen Seidhe elflerinin ortalama yaşam süresi 300-400 yıl iken, Aen Elle elflerinin kralı olan Auberon Muircetach 650 yıl yaşamıştır. Aen Elle, gerçek elf tarifine daha yakın oldukları için, uzunluk ve vücut yapısı olarak da Aen Sheidhe kuzenlerinden üstündürler. Elfler uzun yaşasalar da, insanlardan çok daha az doğurganlardır ve sadece genç olan elfler çocuk yapabilmektedir. Bir Aen Saevherne (büyüyle uğraşan elf bilgelerine denir) olan Avallac’h‘a göre elfler, 10-15 yılda bir çocuk yapabilmektedirler. Elfler, kendi ırkları dışında orman perileriyle ve nadiren de olsa insanlarla üreyebilmektedir. İnsan ve elfin birleşmesinden meydana gelen çocuklara yarı-elf veya quadroon -dörtte bir melez- denir. Şaşırtıcı bir şekilde bir elf, bir insanla birlikte olduğunda daha kolay üreyebilmektedir. Avallac’h bu olayın nedenini, elflerin genlerindeki gizli bir kromozomun uyanmasına veya iki farklı kromozomun birleşmesine bağlar.

Not: Elflerin insanları nadiren tercih etmesinin nedeni birçok şeye dayanabilir. En büyük nedeni savaş olsa da, bir diğer nedeni de dindir. Tanrıların onları yarattığını, insanları da evrimleştirdiğini düşündüğünden elfler, insanları ‘kılsız maymunlar’ olarak görürler ve doğanın tüm güzelliğine edilmiş bir hakaret olduklarını savunurlar. Zira insanlar da ne kadar elflerden nefret ettiklerini söylese de, güzelliklerinden dolayı iradelerine hakim olamazlar.

Elflerin Göçü

Eski dünyaları yok olduktan sonra elfler (Aen Seidhe ve Aen Elle), Kıta’ya ‘beyaz gemileriyle’ ulaşırlar ve burada kendilerinden önce bulunan cüceler ve öbür ırklar ile bölgesel çatışmalara girerler. Elflerin iddiasına göre bu düşmanlıkların hiçbirisi insanlar ile yaşadıkları kadar yıkıcı ve soykırıma yönelik olmamıştır. Lakin bazı ‘elf şehirleri’, kendilerinden önce Kıta’da yaşamış, büyük bir uygarlığa ve büyü teknolojisine sahip olan Vran ırkının yarattığı şehirler üzerine kuruludur. Bu konuya dair merakınızı Vran ırkına dair yazacağım yazıda dindireceğim.

Not: Aen Elle elfleri, Kürelerin Birleşimi’nden önce şimdiki bulundukları dünyaya göçtüler. Büyünün witcher dünyasına çoğunlukla Kürelerin Birleşimi ile geldiği sanılır ancak bundan önce Vran ırkı tarafından kullanıldığının izleri var. Elf büyücüler de bilgilerini muhtemelen Vran ırkından almıştır, çünkü 2. oyunda Loc Muinne’de karşılaştığımız Operatör ve Muhafız adındaki iki Vran büyücü, açtıkları portallar ile canavarlar çağırabilmektedirler. Bu da onların dünyalar arası yolculuk yapabildiklerini gösterir. Fakat Kürelerin Birleşimi, insanlara büyü yeteneğini bahşetse de, Aen Elle’in dünyalar arası yolculuk yeteneğini oldukça kısıtlamıştır. Yeteneklerini geri kazanmak için de sonraki yıllarında çaresizce Kadim Kan arayışına girişmişlerdir, ancak bu konuya başka bir yazımda değineceğim.

Elf-İnsan Savaşları

Elf kaynaklarına göre insanlar, Kıta’ya ilk vardığında elflerle karşılaşmış ve yaşanacak topraklar için yeni komşularıyla çatışmışlardır ancak elfler, savaşın büyümemesi için insanlara karşı koymamış, bir noktadan sonra elbet duracaklarını düşünerek geri çekilmişlerdir. Bunun ne kadar doğru olduğu bilinmez fakat elfler, estetiği bozacağından şehirlerini koruyacak surlar inşa etmezdi, bu yüzden açık bir savaş halinde insanların bu şehirleri alması zor olmayacaktı. İnsanlarla elfler yaşadıkları bu ilk savaştan sonra aralarında bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre batıdaki topraklar insanlara bırakılır ve elfler doğudaki topraklara çekilir (Kaedwen, Aedirn, Lyria ve Rivia). Bu savaştan sonra Pontar çevresinde ilk Kuzey Krallıkları ortaya çıkar.

Lakin bu anlaşma insanlar için önemini yitirdikten sonra bozulmuştur. Aedirn kralı Veygand‘ın elflere karşı yaptığı soykırımlar ve Redanyalı Milan Raupenneck‘in, o zamanlar genç büyücü adayların eğitildiği yer olan Loc Muinne’e beklenmedik bir saldırı düzenlemesi, Blood of Elves’ten 200 yıl önce gerçekleşen elfler ve insanlar arasındaki ikinci savaşı fitillemiştir.

İnsanlar bu sefer elflerden sayıca daha kalabalıktılar. Onları açık alanda yenemeyeceğini anlayan elflerin ileri gelenleri, gerilla taktiklerine başvurdu. İnsanların eline hiçbir şey bırakmak istemediklerinden, kendi şehirlerini yerle bir edip ormanlara ve dağlara çekildiler. Bunu yaparak, insanların bu yerlerde yaşamaya fazla dayanamayıp öleceklerini ve bu olduğunda şehirlerini tekrar inşa etmeyi planlıyorlardı.

Lakin savaştan kaçmak istemeyen bir elf vardı: Aelirenn. İnsanlar ve cüceler arasında Elirena olarak da bilinen bu dişi elf, yaşlıların rızası olmadan birçok genç elfi ölümlerine götürecek bir savaşa liderlik etmiştir. Bu savaştan sonra Aen Seidhe belini bir daha doğrultamamıştır ve birçok genç elf, Shaerrawedd için ölmüştür.

Not: Shaerrawedd, Kaedwen ormanları içinde bulunan bir elf yerleşkesiydi. Aelirenn’in ölümünden sonra elfler, öbür şehirlerine yaptıkları gibi burayı da yıkmışlardır.

Aelirenn bazı elfler arasında ırkının sonunu getiren bir deli olarak anılırken, Scoia’tael’e katılmış, insanlara düşmanlık besleyen elfler arasında bir özgürlük ve direniş figürü olmuştur. Günümüzde bile Scoia’tael komandoları Aelirenn adını bir savaş narası gibi kullanırlar.

Witcher ırkları hakkındaki bir sonraki yazımda cücelerden bahsedeceğim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Ayrıca oyunlar ile ilgili hoş sohbetlerin döndüğü; Fantazya Gaming grubuna sizleri de bekleriz.

Yorumlar