Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Kıta’nın Irkları: İnsanlar

Kıta’nın Irkları: İnsanlar

PAYLAŞ

Witcher evreninin isimsiz Kıta’sında binlerce yıldır barınmış ırklardan en önemlilerinden olan insanlar hakkında detaylı bir inceleme yapmaya çalıştım.

İnsanlar, Kadim Dil’de dh’oine, basitçe özetlemek gerekirse Kıta’daki en dominant ırktır. Bilinen dünya üzerindeki neredeyse tüm medeniyetler insanların elindedir. Bu medeniyetlerde onlarla birlikte yaşayan elfler, cüceler, buçukluklar ve diğer ikincil ırklar, insanların baskınlığı gereği ‘gayriinsan‘ olarak adlandırılır. Ancak bu ırklar kendilerini ‘Kadim Irklar‘ olarak görmektedir.

İnsanların Witcher dünyasına varışı, elf ve cüce efsanelerine göre Kürelerin Birleşimi ile gerçekleşmiştir. Elde aksini kanıtlayan başka bir eser olmadığı için bazı bilim adamlarınca da kabul görülmüştür ama bu teori çoğu insan tarafından kabul edilmez. Hatta din adamlarınca bu söylemlerin bir gayriinsan propagandası olduğu, dünyayı ‘hakkıyla alanlardan’ çalmak istedikleri dile getirilir. Bunun doğru olup olmadığı bilinmez, ancak elflerle karşılaşan Wozgor ve Dauk adındaki ilk insan topluluklarından önce Kıta’da insan yaşamışsa da, arkalarında hiçbir iz bırakmamışlar. Bu iki topluluk hakkında bile fazla bir bilgi yoktur. Geçmişten günümüze arkalarında sadece kültürleri hakkında bilgiler veren dikit anıtlar ve mezar taşları kalmıştır. Bu anıtları çözenlerden biri olan büyücü Eltibald, bazılarınca Deli Eltibald olarak bilinir, ilk insanların öngördüğü, dünyadaki tüm insan varlığını yok edecek kişinin alameti olan Kara Güneş Tutulması’nı gün yüzüne çıkarmıştır.

Not: Kara Güneş Tutulması veya Laneti, Wozgor ve Dauk medeniyetleri tarafından öngörülmüş ve Eltibalt tarafından deşifre edilmiş, bir tutulma esnasında veya sonrasında dünyaya gelecek, iblisler tarafından ele geçirilmiş 60 kızdan birinin elinden olacağı söylenen bir kehanettir. Bu 60 kızın, doğudaki topraklarda hâlâ Niya adıyla anılan ve ibadet edilen, Lilit ismindeki kötü bir tanrıçanın geri dönüşünü hazırlayacak olanlar olduğu söylenir.

Wozgor ve Dauk medeniyetleri, Ejderha Dağları ve Praxeada Körfezi arasındaki topraklara yerleşmişti. Bu topraklar da günümüzdeki Kovir & Poviss (spesifik olarak Narok, Velhad ve Talgar düklükleri) toprakları, Hengfors İttifakı‘na bağlı prenslikler (Caingorn, Malleore, Creyden ve Woefield) ve Redanya‘nın kuzeyidir (Gelibol bölgesi ve Nimnar Vadisi). Bu medeniyetler günümüzden 1500 yıl önce ilk kez görülmüştü, o yüzden sanılanın aksine, Kuzey Krallıkları‘nın kurucuları bunlar değil, bunlardan 1000 yıl sonra gelmiş olan kuzeylilerdir (nordlings). Nedeni bilinmese de bazı kaynaklarda ‘Sürgünler’ olarak geçerler, bu yüzden Kıta’da ilk görüldükleri olaya ‘Sürgünlerin Karaya Çıkışı‘ denir. Bu olayın ardından ilk kuzeyli krallıkları olan Temerya ve Redanya kurulur. Bu krallıklar, Wozgor ve Dauk topluluklarından, onların topraklarıyla birlikte, kadim ırklara olan düşmanlıklarını da miras almışlardır.

Kuzey Krallıkları’nı kuranlar onlar olmasa da, Wozgor ve Dauklar’ın kuzey krallıklarının kurulmasına yardımcı oldukları söylenebilir. Çünkü fethettikleri yerlerdeki ırkları -özellikle elfleri- doğuya iterek Kuzey Krallıkları’nın oluşacakları topraklar için yer açmışlardı. İnsanlar ve elfler arasındaki çok eskiye dayanan bu savaşlardan ötürü, birçok kuzey krallığının içinde elfler ve öbür ikincil ırklar soykırımlara maruz kalmıştır. En iyi oldukları dönemlerde bile bu ırklar sadece gayriinsan oldukları için ekstra vergiler ödemeye zorunlu tutuluyorlardı.

İnsanlar, fethettikleri elf harabelerinin üstüne kendi şehirlerini dikmiştir. Bu şehirler sonradan Kuzey Krallıkları için önemli ticaret ve güç kaynağı olmuştur. Bu şehirler arasında Vizima, Novigrad, Oxenfurt ve Cintra gibi önemli şehirler vardı.

Uzak Güney’e yerleşen insan topluluklarının, Kuzey’deki medeniyetler ile bir alakası var mıydı yoksa tamamen ayrı medeniyetler miydi bilinmez. Buradaki medeniyetlerin ise başka bir medeniyetten olan Nilfgaardlılar tarafından yavaşça fethedilip, büyük bir imparatorluğun bir parçası haline geldiğini biliyoruz.

Irklar ile ilgili bir sonraki yazımda Elf ırkına değineceğim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar