Ana sayfa Edebiyat Kitap Önerisi: Ender’in Oyunu Serisi

Kitap Önerisi: Ender’in Oyunu Serisi

PAYLAŞ

Orson Scott Card Amerikalı yazar, eleştirmen. Birçok türde kitap yazmış olmasına rağmen en çok bilim-kurgu türünde verdiği eserlerle tanınmaktadır. 1985’te yayınladığı romanı Ender’s Game ve devamı niteliğindeki kitabı 1986’da yayınladığı Speaker for the Dead Hugo Ödülü kazanmıştır.

Çok fazla spoiler vermeden kısaca kitabın içeriğinden bahsedelim,

Çok uzak bir gelecekte insanlar, böcekler lakabını taktığı yabancı bir ırkla karşılaşmış ve onlarla sürekli bir savaş içine girmiştir. Mazer isimli muhteşem bir komutandan sonra, Dünya’nın liderleri, başka bir askeri dehaya daha ihtiyaç olduğu düşünmüş ve akıllı çocukları ufak yaşlarda ailelerinden, alıp askeri akademilere yerleştirmeye başlamıştır.

Wiggin ailesinin iki çocuğu vardır ve bu çocuklar dehalık konusunda potansiyellidir. Büyük çocuk olan Peter muhteşem dehasına rağmen merhamet ve vicdandan yoksun, ikinci çocuk Valentine ise aynı dehaya sahip olmakla birlikte, oldukça ılımlıdır. Bu çocuklar asker olarak yetiştirilmez. Hükümetin özel izni ile aileye o dönemin şartlarına göre normalin dışında bir ayrıcalık verilir. Bu ayrıcalık üçüncü çocuğa sahip olma hakkıdır. Hükemetin amacı dehasını vicdansızlık için kullanmayacak ancak gerekli yerlerde gerekli hamleleri yapmaktan çekinmeyecek bir askeri dehaya sahip çocuktur. İstediklerine ulaşacaklardır.

Küçük Ender, uzun zaman boyunca zalim abisi Peter’in ellerinden, Valentine’in korumak zorunda kalmıştır, uzun zaman sonra ikisi arasındaki dengeyi de bulur. Bu onun dehalığının bir örneği olmuştur. Kendisini çoğu zaman tehdit eden mahalle kabadayısı çocuklarıyla bir gün kavga eder ve kavgasında fark eder ki:

“Bir savaşı kazanmak için gerektiği kadar güç kullanırsınız!” 

Ender, kendisine düşmanlıkla dolu nefret duyguları taşıyan çocuğu, sokak kavgasında istemeden ölümcül şekilde yaralamıştır. Amacı tekrar rahatsız edilmemek olsa da bunu yaptığında Hükümet; Ender’in yeterli sertliğe sahip olduğu fark eder ve henüz o altı yaşındayken akademiye alır.

Akademi de Ender oldukça zorlanır. Diğerlerinden çok küçük olmasına rağmen, potansiyeli ilk günlerinden hemen kıskançlık konusu olmuştur ve bu kıskançlığın getirisiyle akademide bir çok düşman edinir. Akademide kaldığı süre boyunca güçlenir ve bir çok rekor kırar, çok erken yaşta mezun olur, yıldız kumandasına atanır. Kendisine burada sunulan simülasyonda, çalışır ve burada ki amacı Dünya filolarına komuta etme becerisine sahip olmaktır. Böylece simülasyonu başlar fakat beklediğinden oldukça farklı sonuçlar onu bekliyordur.

Ender serisi 6 kitaptan oluşmaktadır bunlar:

Ender Serisi 1. Kitap : Ender’in Oyunu
Ender Serisi 2. Kitap : Ölülerin Sözcüsü 
Ender Serisi 3. Kitap : Soykırım 
Ender Serisi 4. Kitap : Aklın Çocukları 
Ender Serisi 5. Kitap : Savaş Okulunda Yılbaşı 
Ender Serisi 6. Kitap : Ender Sürgünde