Ana sayfa yedekler Kitaplardan Sinematik Evrene Taşınan Fantastik Filmler

Kitaplardan Sinematik Evrene Taşınan Fantastik Filmler

PAYLAŞ

Son zamanlarda çizgi romanlardan olsun, oyunlardan olsun, kitaplardan olsun bir çok hikaye ve kurgu beyaz perdede yerini almayı devam ettiriyor. Bunun en güzellerinden biri olduğunu düşündüğüm, kitaplardan derleme filmlerin kısaca toplanmış olduğu listeye hoşgeldiniz! Belirtmek isterim ki, listede bu derlemelerde bilim-kurgu, fantastik türüne yoğunlaştım.

1- Yüzüklerin Efendisi Serisi

LOTR

 

Başlık okunduğu zaman herkesin aklına yer eden o seriyi ilk sıraya koymazsam olmazdı. Yüzüklerin Efendisi yazarı John Ronald Reuel Tolkien, yönetmeni Peter Jackson olan fantastik dünyanın tepesinde yer etmiş bir efsane diyebiliriz. Tabii bu izleyenlerin genel düşüncesi. Tehlikeli dir dünya, daha önce görmediğiniz türden yaratık, ork ve ırklar, insanı büyüleyen ve aynı zamanda ürkütebilen mekanlar, büyük bir güç savaşı.. Tolkien’ın yarattığı muazzam evreni çok güzel bir şekilde beyaz perdeye taşıyan Peter Jackson’ın bu eserini izlememişseniz mutlaka ama mutlaka bakmalısınız.

2-Hobbit Serisi

jZvvhe2

 

Evet yine o muhteşem ikili; J.R.R. Tolkien ve Peter Jackson. Yine harika bir macera, yine nefes kesen sahneler.. Fantastik evrende kendine mutlak yer edinmiş bir seri. Fakat Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi hakkında kendi fikrimce şunu söylemem gerek; edebi yönü fantastik yönüne ağır basan iki seri. Ki bu seriler sürekli bahsettiğim gibi fantastik evrende büyük bir yere sahipler. O yüzden filmleri izlerken veya kitapları okurken Tolkien’ın yarattığı o kusursuz edebiyatı da kaçırmamanızı öneririm.

3- Harry Potter

Hp-harry-potter-34907716-1280-800

 

Hemen hemen hepimiz çocukluğunu/gençliğini etkilemiş, hafızalarımızda hep bir yeri olsa da sürekli kendini baştan izleten bir seri. Harry Potter büyüyü bize her geçen filmde daha güzel anlatan, J.K Rowling’in yazıp 4 farklı yönetmenin beyaz perdeye aktardığı bir seri. Fakat onu insanlara asıl sevdiren şeyin, bizimle birlikte büyümüş olması diyebiliriz. Oyuncularının çocukluk halleriyle ilk kez sinemaya yansıyan seri her filmi ile bu oyuncularının büyüyüşünü, olgunlaşmasını ve artan sorumluluklarıyla acılarını bizlere gösteriyor. İzleyenleri ile birlikte büyümüş olan bu büyülü fantastik evreni eğer bilmiyorsanız, hemen tanımalısınız.

4- Percy Jackson Serisi

percy-jackson-y-el-mar-de-los-monstruos-lanza-primer-trailer

 

İnsanlar, Tanrılar ve Yarı Tanrılar.. Kim bir Yarı Tanrı’nın bir Tanrı’dan üstün gelebileceğini düşünürdü ki? Evet evet tamam God of War değil burada konu.. Percy Jackson adında Yarı Tanrı olduğunu pek de uygun bir zamanda öğrenmeyen gencimizin asıl dünyasına hızlı ve aksiyonlu girişini anlatarak başlayan serinin fantastik dünyada çok da büyük bir yer kapladığı söylenemez. Fakat siz yine de bu Yarı Tanrı’nın sizi içinde sürükleyecek hayatını anlatan seriyi kaçırmayın derim.

5- Narnia Günlükleri Serisi

narnia-gunlukleri-aslan-cadi-ve-dolap-1080p-turkce-dublaj-izle-994

 

Ormanlar kralı olarak bildiğimiz Aslan, bu fantastik seri de yalnızca ormanlarla kısıtlı kalmıyor ve içinde çok geniş mekanları, bir çok ırkı barındıran Narnia’nın kralı olarak karşımıza çıkıyor. Clive Staples Lewis’in kaleminden çıkıp Andrew Adamson’ın kamerasına yansıyan film daha çok harika görselleri, iç rahatlatan mekanları, çok az da görsek öğütleriyle aklımızda kalan Aslan ile hafızalarımızda yer ediyor. Ayrıca Narnia denilen bu dünyaya da çok farklı girişler yapabilmektesiniz. Her filmde farklı bir girişe sahip olan seri, bu kapılarını da herkese açmamakta. Yol geçen hanı değil ya, koskoca Narnia yahu. Savaşları, iç kuruntuları, düşünce ayrılıklarını daha çok kardeş dayanışması ile çözmüş olan evrene de bir uğramadan geçmeyin derim.

6- Açlık Oyunları

the-hunger-games-catching-fire

 

Yönetmen koltuğunda Debra Zane, Suzanne Collins’in kaleminde çıkan Açlık Oyunları serisini bizlere sunuyor. Açlık Oyunları’ın fantastik evrende öyle de çok yerinin olduğunu söyleyemem fakat maddi açıdan ciddi başarıları bulunuyor. Uzun yıllar hüküm sürmüş bir sistem ve sistemi mutluluğundan ve rahatından, hatta her yıl düzenlenen oyunları ile eğlencesinden, sorumlu mıntıkalar. 74 yıl boyunca hiç bir aksaklık yaşanmadan devam eden bu sadece almadan oluşan ticaret, 74. Açlık Oyunları’na Katniss Everdeen’in katılması ile sarsılıyor ve koptuğu yerden sökülmeyr başlıyor. Kıyafetleri, saç şekilleri, yani daha çok yarattığı tarz ile insanların aklında kalan bu seriyi de size önerebilirim.

7- Eragon

Eragon_poster_(big)2

 

Christopher Paolini kaleminden Stefen Fangmeier kamerasına geçiyoruz şimdi de. Maddi manada pek de güçlü olmayan birinin yeğenisiniz. Fakat o da ne? Ormanda parlak mavi bir taş! Ne ki o? Siz bunla ailenize iyi bir maddi yardım yapabileceğinizi düşünebilirsiniz ki ana kahramanımız Eragon da böyle düşünüyor. Fakat tabii o işler öyle kolay değil Eragon, ailesine geçmiş dünyadan miras taşıyan bu taş, pek de Eragon’un düşünmediği şeylere yol açacak gibi.

8- Ender’in Oyunu

endersgame

 

Orson Scott Card’ın yazmış olduğu Gavin Hood’un yönetmenliğini yaptığı, yazarına çok ama çok büyük ödüller kazandıran, uzun zaman boyunca Bestseller reyonlarındaki yerini koruyarak  tüm zamanların en çok satan kitabı konumuna oturtulmuş bir seri diyecek olursam, büyük ihtimal çoğunuzun içinde bir merak oluşur. Yazarına büyük başarılar getiren bu seriyi mutlaka okuyup izlemelisiniz.

9- Otostopçunun Galaksi Rehberi

The-Hitchhikers-Guide-To-The-Galaxy-film-otostopcunun-galaksi-rehberi

 

Bu seferde Duoglas Adams ve Garth Jennings ikilisinin eserinden bahsedeceğim. Yazar Adams, yönetmenimiz ise Jennings. Evet dünyamız artık bizden habersiz bir şekilde mahvoluyor, fakat bu konumuz değil. Baş karakter Arthur normal,sıradan ve artık sıkıldığı hayatına bir sabah tekrar gözlerini açıyor. Ama bu elbette bugünden sonra bu şekilde devam etmeyecek. Evinin üstünden gezegenler arası bir yol geçeceği için evinin yıkılması gerektiğini söylesem? Üstelik dünyada bu yolda merkez konumundaysa daha bir ayrı oluyor. Kendini bu karışık yolda bulan Arthur’a okuyarak, izleyerek katılmayı denemelisiniz.

Bonus- Küçük Prens

470052

 

Evet Küçük Prens’in pek de fantastik olduğunu söyleyemem. Fakat eğer okumamış ve izlememişseniz size çocukca gelecek bu seride emin olun Küçük Prens’in size göstereceği çok fazla anlam var. Zaten psikolojik bir kitap olarak nitelendirilen bu seri sizi mutlaka etkileyecektir. Ön yargılarınız ile kendinizi kısıtlamamanızı öneririm.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar