Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Kızıl Yılan: Prens Oberyn Martell

Kızıl Yılan: Prens Oberyn Martell

PAYLAŞ

Herkesin bildiği gibi Oberyn Martell  “Onu öldürdün.” , “Ona tecavüz ettin.”, “Onun çocuklarını öldürdün.” sözleriyle ablasının ölümünün adaleti için mücadele ederek bize kendini sevdiren bir isim. Sevmemizde tabii ki de Pedro Pascal’ın muazzam etkisi vardır, ama genel olarak kitap okurları da Prens Oberyn’i sevdiği için bunu sadece Pedro Pascal’a bağlamak doğru olmaz herhalde. Trajik ölümüyle tüm dizi izleyicileri ve kitap okurlarını şoka uğratmış, bu ölümüyle de G.R.R. Martin’in ne kadar zalim bir yazar olduğunu tekrar kanıtlamıştır. Dizi için sadece bu adamı “Geçmişte vahşice öldürülen ablasının hakkını arayan” biri olarak biliyoruz.

3675600-2600090534-tumbl

Pekş Oberyn Martell’in Yaşantısı Nasıldı? Tam Olarak Nasıl Biriydi?

Oberyn 257 FS(Fetihten Sonra) yılında Dorne’da doğdu. Oberyn doğduğunda Elia adında bir ablası ve Doran adında bir abisi vardı. Doran’ın Oberyn’den önce de Mors ve Olyvar adında iki kardeşi daha olmuştur ama ikisi de henüz bebekken ölmüştür. Elia’nın sağlıksız ve Doran’ın da hastalıklı olduğunu düşünürsek Martell çocukları nın pek de şağlıklı bir genle doğmadığı sonucuna varabiliriz.
033cc5f67aa740efaf7ba27dc7dd5c61     Oberyn’in gençliği Qorgyle Hanesi’nin yerleşkesi olan Kumtaşı’nda geçti. Çocukluğuna ve gençliğinde annesinin yanında Elia ile birlikte gezilerde bulundu. Bu gezilerin asıl amacı annesinin kardeşi Elia’ya uygun bir eş adayı aramaktı. Kayanyıldız, Kalkan Adaları, Eskişehir, Arbor ve Crakehall gezdikleri yerler arasındaydı. Çocukluğundan beri eğlenceyi seven Oberyn gezdikleri bu yerlerde genellikle Elia’nın taliplerini aşağılamakla vaktini geçirdi.

Bu gezilerden sonra son olarak Casterly Kayası’na gittiler. Ama bu gezi pek uzun sürmedi çünkü o sıra Tyrion’a hamile olan Leydi Joanna Lannister, Tyrion’u doğururken ölmüştü. Oberyn’e göre annesi Cersei ile Oberyn’i, Jaime ile ise Elia’yı evlendirmeyi planlıyordu. Ancak sonradan olacak bir çok felaketi engelleyebilecek bu birliktelikler Leydi Joanna’nın ölümüyle iptal oldu. Çünkü gururlu Tywin Lannister kızı ve oğlu için başkalarını düşünüyordu, Cersei’yi veliaht Prens Rhaegar ile evlendirmek gibi. Tywin, Elia için yeni doğan Tyrion’ı önermiş bu abes teklif ise elbette reddedilmiştir.

two_swords1
16 yaşında ise Oberyn “hayta”lığını tüm Dorne’da ispatlamıştı. Genç Oberyn, Edgar Yronwood’un metresi ile yatakta basıldı ve bu haliyle Lord Edgar’ı oldukça sinirlendirdi. Bu olay sonucunda Lord Edgar genç Oberyn’i düelloya davet etti. Bu düello Oberyn’in henüz genç olmasından ve asil bir kandan gelmesinden dolayı sadece karşılıklı kan dökme ile sonuçlanıp bitecekti. Bu düellodan sonra Edgar Yronwood’un yaraları iyileşmedi ve öldü. Oberyn’in silahında zehir kullandığı iddiaları genç prense “Kızıl Yılan” lakabını kazandırdı.

edgar_yronwood
     Bu dedikodulardan sonra Martell hanesinin Yronwood hanesi ile barışı gereği, Oberyn önce Eskişehir sonra da Lys’a geçici sürgüne gönderildi, tabii buna Oberyn’in yanında sürgün demek oldukça zordu. Bunun yanı sıra Oberyn’in yeğeni Quentyn Martell de Yronwood hanesinin vesayetine verildi.

     Oberyn Özgür Şehirler’i gezdi ve bu gezilerde zehir ve  hatta karanlık sanatlar hakkında oldukça deneyim kazandı. Hisar’da eğitim gördü ve Dar Deniz’in karşısında paralı askerlik yaptı. Kendi grubunu kurana kadar İkinci Oğullar ile at sürdü.

xl1h3hf
Söylentilere (ve dizide de gördüğümüz gibi) Oberyn hem kadınlarla hem de erkeklerle ilişkiye giren bir kişiydi. Şehvete bu kadar düşük olan Oberyn’in 8 tane piçi oldu ve sonradan bu piçlere Kum Yılanları dendi. Kum Yılanları da en az Oberyn kadar savaşmayı seven yetenekli kişiler olarak dikkat çekti. Oberyn hiçbir piçini büyütmese de piçlerinin sorumluluğunu aldı, onların yetişmesinde  aktif rol almak istedi. Çocuklarına kendilerini nasıl savunacaklarını ve zorluklarla nasıl baş edeceklerini bizzat öğretti.

sand_snakes_by_eolewyn1010-d7nrhh4
Oberyn turnuvalara katılmayı seven biriydi, önemli turnuvalardan biri olan Fırtına Burnu’ndaki turnuvada Barristan Selmy ve Rhaegar Targaryen tarafından atsız bırakılsa da her zaman mızrakta oldukça yetenekli olduğu tüm Westeros tarafından kabul edilmişti. Bir başka turnuva olan ve Westeros’un kaderini değiştiren olayların başlangıcı olan Harrenhall Turnuvası’nda da yer aldı ve kardeşi Elia ile dans etti.

tumblr_nlha11mn5c1r0916ko1_500
Oberyn çocukluğundan beri aralarında yaş farkının azlığının da etkisiyle ablası Elia ile çok yakındı. Robert’ın İsyanı’nda Oberyn’in nerde olduğu bilinmemekle birlikte, Kralın Şehri’nde ablasına ve çocuklarına yapılan vahşetten sonra çok sinirlenmiştir. Bu vahşetin sonunda adaletin de yerinin bulmamasından dolayı Oberyn çılgına dönmüş ve Dorne’u Prens Viserys’e ayaklandırmaya çalışmak gibi tehlikeli bir işe girişmiştir. Ama neyse ki tecrübeli Jon Arryn Güneşmızrağı’na bir seyahatte bulunmuş ve barışı korumak için elinden gelen her şeyi yapmıştır.

Sözde barış olsa da Oberyn ve Doran o zamandan itibaren intikam için yeminler etmiş ve planlar kurmuştur. Robert’ın hükmünü bitirmeye ve Lannister Hanesi’ni yok etmeye kararlı olan Oberyn, o sıralarda Viserys ve Daenerys’ e göz kulak olan Ser Willem Darry’nin yanına Bravoos’a gitmiş bir evlilik anlaşması imzalamıştır. Anlaşmaya göre Prens Viserys ile Prenses Arianne’nin evlenme koşuluyla Targaryen hanesi Westeros’a döndüğünde Dorne, Targaryen hanesine tahtı alması için yardım edecekti.

Viserys’in zamansız ölümüyle bu anlaşma tamamen rafa kalkmış ve ileriki zamanlarda bunun yerine Quentyn Martell ile Daenerys’in evlenmesi düşünülmüştür ama Daenerys bu teklifi reddetmiş ve Quentyn de ejderhaları kaçırmaya çalışırken zavallı bir şekilde yanarak can vermiştir.

carolina_eade_secret_allianceiii                       (Asla bir araya gelememiş olan Viserys ve Arianne için çizilmiş bir fanart)

     Oberyn’in turnuvaları sevdiğinden bahsetmiştik, bu turnuvalardan birinde Oberyn’in başı bir daha belaya girmiştir. Bir turnuvada Yüksekbahçe’nin varisi Willas Tyrell ile karşı karşıya gelmiş ve Willas’ı yanlışlıkla sakatlamıştır. Bu olay her ne kadar “bilinçli” bir şekilde yapılmış gibi düşünülse ve Martell ve Tyrell ailelerinin arasını açsa da bu olay tamamen kaza ile olmuştur. Oberyn ve Willas birbirleriyle arkadaşlardır, ikisi de atlara düşkün kişilerdir ve sık sık mektuplaşmaktadırlar.
tumblr_mzddhdoi1m1qaiu0ro1_1280
300 FS yılında Elia’ya yapılanların adaleti konusunda Tyrion ile anlaşan Doran Martell’i temsilen Prens Oberyn Kralın Şehri’ne gitmiş ve Küçük Konsey’e katılmıştır. Tyrion Elia konusunda adalet için söz vermesine rağmen, Tyrion’ın geçici Kral El’liği bitince görevine dönen Kral Eli Tywin Lannister bu anlaşmayı caydırmaya niyetlenmiştir.

Aegon, Rhaenys ve Elia’nın ölümünün üçünden de Amory Lorch’u sorumlu tutmuştur çünkü Amory Lorch zaten 299 FS yılında Harrenhall’da ölmüştür ve aksi ifade de bulunamayacaktır. Kaldı ki Amory Lorch sadece Rhaenys’in ölümünden sorumludur, Aegon ve Elia’nın ölümü Gregor Clegane tarafından gerçekleştirilmiştir.
oberyn_-_the_laws_of_gods_and_men
Bu olayların geliştiği esnasında Margaery Tyrell ve Joffrey Baratheon’un düğünü olmuştur, düğünde Joffrey Baratheon zehirlenerek öldürülmüştür ve cinayetten Tyrion Lannister sorumlu tutulmuştur.  Kraliyet tarafının şampiyonunun Gregor olduğunu bilen Oberyn, Tyrion’a ablasının ölümünde kimin sorumlu olduğunu söylerse Tyrion’ın şampiyonu olacağını söylemiştir.

Tyrion babasının olayla ilgisini olmadığını söylemiş ve Rhaenys’in ölümünden Amory Lorch’un, Aegon ve Elia’dan ise Gregor Clegane’in sorumlu olduğunu söylemiştir. Tyrion Lannister duruşması esnasında suçsuz olduğunu defalarca söylemiş ve efsane bir konuşma yaparak yalanlara katlanamayıp dövüşle yargılanma talep etmiştir.
okaop9v
Ve dövüşle yargılanma günü geldiğinde Oberyn Martell uzun zamandır beklediği adalete kavuşacağını düşünmektedir. Fiziksel olarak Gregor’dan çok daha dezavatajlı olsa da hızı, sinsiliği ve yeteneğiyle Westeros’a nam salmış Oberyn dövüş esnasında Gregor Clegane’e üstünlük sağlamıştır.
800px-zippo514_rv_vs_mountain
Dövüşte zehirli bir mızrak kullanan Oberyn, dövüş boyunca “Ona tecavüz ettin, onu öldürdün, onun çocuklarını öldürdün.” diye bağırarak Gregor Clegane’in baş ağrısı sıkıntısını dövüş boyunca tetiklemiş ve taktiksel zekasıyla üstünlüğüne üstünlük katmıştır. Nihayetinde Oberyn Gregor’un vücudunda  1.5 metrelik bir mızrak kırmış ve Gregor’u öldürme şansını yakalamıştır.

Ancak Oberyn Gregor’un bir köpek olduğunu biliyordu ve ablası ile yeğenlerini öldürme emrini kimin verdiğini, Gregor’dan duymak istiyordu. Oberyn bu yüzden Gregor’u hemen öldürmemiş ve emri kimden aldığını itiraf etmesini istemiştir. Savaş esnasındaki hırs ve zaferinin verdiği coşkudan ötürü dikkatini kaybeden Oberyn, devasa güçlü Gregor Clegane tarafından kafası patlatılarak öldürülmüş ve bizi şoka uğratmıştır.
br4bvq1r5jfds8f1tb6q
Bu düellodan sonra barışı korumak isteyen kraliyet tarafı zaten Oberyn tarafından güçlü bir zehirle ölüme terk edilmiş Gregor Clegane’in başını Dorne’a yollamıştır. Ancak bu Ser Gregor’un tamamiyle sonu mudur bilinemez, çünkü Qyburn Gregor üzerinde değişiklik deneyler yaparak kafası yerine bir cüce kafası takmıştır. Yani Gregor’u bir nevi tekrar yaratmıştır diyebiliriz.
Dolayısıyla Dorne uzun yıllardır beklediği adalete hala açtır. Oberyn Martell ise ablasının ölümünün adaletini sağlamak için mücadele ederken vahşi bir şekilde ölmüştür.
magalivilleneuve_prince_oberyn_nymeros_martell

“Oberyn her zaman bir yılandı. Ölümcül, tehlikeli ve sağı solu belli olmayan biriydi. Hiçbir adam onu ezmeye cesaret edemezdi.”

-Doran Martell

Yorumlar