Ana sayfa Animeler Koca Bir Anime Deposu: Studio Ghibli

Koca Bir Anime Deposu: Studio Ghibli

PAYLAŞ

Her anime severin hayatında en az bir kere izlediği animelerin yaratıldığı yerlerden birisi Studio Ghibli.

Seneler birbirini kovalasın biz geçmişe dönelim. Sene 1985, Hayao Miyazaki ve Isao Takahata öncülüğünde kuruluyor Studio Ghibli, kuruluyor kurulmasına ta bugüne kadar kendinden söz ettiriyor. Başarılarına parmaklar, patlama yaratan animasyonlarına iki basamaklı sayılar yetmiyor.

Dört ana kurucusu var olarak kabul görür bu şirket. Hayao Miyazaki, Isao Takahata, Toshio Suzuki, Yasuyoshi Tokuma.

Bu isimler bir anda parlamamış, ışıkları bize ulaşıncaya kadar onlarca yıl geçmesi gerekmiş ve başarılarına nihayet kavuşabilmişlerdir. Öyleyse kiminin çocukluk filmlerinin yaratıcılarına bir göz atalım!

Hayao Miyazaki

Hayao Miyazaki; Senarist, yönetmen, yapımcı, amatör yazar, manga ve anime sanatçısıdır. Çok amaçlı Miyazaki ! Animasyonun en büyük ustalarından kabul edilir e tabi animasyon filmleri dünya çağına taşınmış ve Walt Disney ile karşılaştırılır hale gelmiş bir şirketin çoklu yönetiminden sorumlu bir insandan bahsediyoruz. Studio Ghibliden evveline, Miyazaki’nin gençliğine inelim. Miyazaki, savaş uçakları için parça üreten Miyazaki Airplanes’de yöneticiydi kardeşleri ile birlikte ve kim bilir belki de animelerinde bitmez tükenmez olarak anılmaya devam edecek uçakları rüzgarları ve nicesini buradaki zemini oluşturuyordu. Miyazaki’nin animasyona ilgisi ta liseden başladı, çizgi roman çizeri olmak istediyse de gidip üniversitede uluslararası ilişkiler ve ekonomi okudu. Buraya kadar hayallerinden zorunlu olarak vazgeçmiş bir çocuk görebilirsiniz lakin okuduğu üniversite de bölüm de sevdiği ve hayali olandan onu alıkoyamadı. Bir animasyon şirketine girdi ve burada şans eseri Takahata ile tanıştı.

Isao Takahata

Isao Takahata, anime yönetmenidir. Isao Takahata, Tokyo Üniversitesi Fransız dili ve Edebiyatı mezunu. Evet yine çok alakalı bir bölüm(!) Toei animasyon şirketine katılmış ve burada Miyazaki ile tanışmıştır. Miyazaki ile birlikte ilk yönetmenliğini ”Güneşin Prensi Horus” da yapmıştır. Film sanatsal başarısına rağmen ticari başarı elde edememesi nedeniyle Miyazaki ile birlikte şirketten ayrılmışlardır.

Toshio Suzuki

Baş yapımcıdır ve kurucu ortağıdır. Suzuki hayallerinin peşinden gitmiş, Edebiyat bölümünü okumuş ve 1978’de anime editörlüğüne başlamıştır.

Yasuyoshi Touma

Anime yönetmenidir.

Studio Ghibli’nin imza attığı bazı animasyonlar

Spirited Away / Ruhların Kaçışı (2001)

Ruhların Kaçışından minik bir sahne

(Spoiler alertsiz bir Ruhların Kaçışı dilerim.) Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen 2003 yılında ‘Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi’ Oscar’ını kazanan Studio Ghibli yapımı Japon animasyon filmidir. Birçok ödül kazanan film aynı zamanda Oscar kazanan ilk animedir.

My Neighbor Totoro / Komşum Totoro

Komşum Totoro’dan bir sahne

İşte Komşum Totoro, izleyen herkesin manyakça zevk alacağı mükemmel animasyonlardan birisidir kendisi. Animasyon karakterlerini kendiniz ve çevreniz gibi benimseyebileceğiniz bir ortam sunuyor Miyazaki. Tam ele gelecek, tombiş, tatlı mı tatlı orman perisini hayatımıza sokuyoruz ve sadece biz de değil o kadar seviliyor ki Totoro, Studio Ghibli’nin yüzü oluyor.

Howl’s Moving Castle / Yürüyen Şato (2004)

İşte benim favorim! Gerçek anlamda bir başyapıt. Macera, büyü, büyüleyici bir sürü unsur, içine bolca aile ve bir tutam aşk ve gizli tarif Yürüyen Şato! Bıkmadan sene içerisinde 8 kez izlemişliğim vardır. Filmin görselleri sizi kendisine bağlayacaktır. Soluksuz izlemeyeceksiniz ama filmin gidişatının naifliği altında ezileceksiniz. İşten/okuldan/sizi bıktıracak kadar kötü bir günden sıyrılmak isterseniz bu animasyon sizin için biçilmiş kaftan olacak.

Komşum Totoro’nun konusuna gelirsek, Anneleri uzun süreli ve zor süreçler içeren bir hastalığa yakalanıyor ve kızları olan Mei ve Satsuki, profesör olan babalarını ikna ederek hastaneye yakın ve kırsal bir alanda ev tutup, yaşamaya başlıyorlar. Mei ve Satsuki çok geçmeden evde tek olmadıklarını, farklı ‘şeylerin’ olduklarını anlıyorlar ve bu evle de sınırlı kalmayınca da bunların büyüsüyle birlikte kendilerini kaptırırlar.

18 yaşındaki Sofie, kötülükler cadısı tarafından 90 yaşında yaşlı bir kadına dönüştürülür ve bunu da kimseye söyleyemez, hayatı değişir. Bunun için toplar tasını tarağını kimseye tek kelime etmeden ayrılır evinden ve işinden. Sürekli yer değiştiren bir şato ile karşılaşır Sofie ve aradığı lanet bozacak şey Howl’ın şatosundadır.

Animasyon çok da naif değil şimdi, sonlarına doğru ‘nE?’ oluyorsunuz. 😉

█ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ █

Diğer Anime listelerimize ve testlerimize göz atmak isterseniz aşağı linkleri bırakıyoruz! 🙂
Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Animeler
Naruto Hakkında Ne Kadar Bilgilisin? Test Et!

Instagram anime hesabımızı buraya tıklayarak takip edip bize destek olabilirsiniz! 

Yorumlar