Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Köle Körfezinin Astapor Şehri Hakkında

Köle Körfezinin Astapor Şehri Hakkında

PAYLAŞ

Astapor şehri 5.000 yıldan önce bir tarihte solucan nehrinin köle körfezine döküldüğü deltaya Ghiskar kolonisi olarak inşa edildi. Şehir kan kızılına benzeyen tuğlalar’dan inşa edildi. Bunun nedeni ise Ghiskar soylularının Astapor şehrinin köle askerlerin döktüğü kanlara saygı duyulmasını istemeleriydi. Ghiskar imparatorluğunun disiplinli demir birlikleri bu şehirde yetiştirilen köle askerlerden oluşmaktaydı. Ghiskar ile Valyrianın beşinci savaşından sonra şehir ejderha lordlarının eline geçti, yeni fetihlerle zenginliklerini katlamak isteyen ejderha lordlarına köleler temin ederek şehir ticaretine devam etti.

Ejderha lordlarının yönetiminde 4.600 yıl kalan Astapor şehri diğer Ghiskar şehirleri gibi Ghiskar’ın tanrılarını ve dilini unuttular, günümüzde sadece antik eşyalarda kimsenin okumasını bile bilmediği bir dil olarak bulunmakta. Valyria kıyametin’den sonra Astapor şehri köle ticaretine devam ederek Ghiskar’ın demir birliklerine benzer olan ve dizi’de gördüğümüz lekesizleri yetiştirmeye başladı.

Astapor şehrinin soyluları diğer köle körfezi şehirleriyle yaz denizinde etkin ticaret ve diplomatik yolculuklar yapmaktadır, Astapor’un köle askerleri olan lekesizler kanayan yıllarda Qohor şehrini dothrak akınlarından korumakla kalmayıp günümüzde Volantis şehrinde kaplan pelerinliler olarak hizmet vermekteler.

Astapor şehri köle körfezinde en korkunç hikayelere sahip şehirdir, Şehirde asker olan lekesizler dışında avcı, fahişe, rahip, usta ve öğretmen olarak yetiştirilen köleler’de satılmaktadır. Köle satışını hangi soylu hane gerçekleştirirse gerçekleştirsin ücretin 10/1’ni Astapor şehri vergi olarak alır.

Astapor şehrine kölelerin gelişi bir kaç aşama’da gerçekleşmektedir. Basilisk korsanları ve Ghiskarlı avcılar Sothoros kıtasının sahillerin’de ve nehirlerinde kadırgalarıyla ilerleyerek köle avına çıkarlar. Sothoros kıtası dışında yaz denizin’deki adalar ve Essos’taki bölgelerden elde edilen köleler Astapor şehrine çeşitli yollardan getirilirler. Yaz denizi ve Sothoros’tan gelen kölelerin ilk durağı Yeni Ghis şehridir. Köle körfezi şehirleri çocuk köle alırlar bu sebeple yetişkinlerin yolları burada ayrılır, adamlar tarlalar ve madenler bir kısmı da kadırgalar’da kürek mahkumu olarak çalışırken, kadınlar ise gemi tayfalarına yahut Essos’un başka bölgelerindeki şehirlere ve genelevlere gönderilir.

Astapor şehrine gelen çocuk kölelerin büyük çoğunluğu erkektir. Astapor şehrine gelen erkek çocuklar hadım edilirler. Lekesiz olacak olanlar küçük yaşlarına rağmen acı dolu eğitimleri almaya başlarlar, Lekesizlerin itaatkar olmaları için işkence eğitimlerinden geçerler. Lekesizlerin korkusuz olmaları için eğitimleri alırken cesaret şarabı ile desteklenirler. Lekesizler son eğitimi merhametlerini sınamak için yapılır, Ghiskar soyluları bazen kendileri satın alarak getirdikleri bazen’de lekesizleri şehirin caddelerine göndererek onlara aldırmak suretiyle bebekleri öldürmeleri istenir. Bebekleri öldürenler artık lekesiz eğitimini başarıyla tamamlarken öldüremeyenleri Ghiskar soyluları başarısız bularak katlederler.

Astapor büyük bir şehir olmasına karşın artık eskisi kadar kalabalık değildir, buna rağmen Lys, Pentos ve Qarth şehirlerinden daha kalabalıktır. Astapor karışık etnik kökenli bir şehirdir, saçlarını kızıl ve siyah boyayıp şekil veren Ghiskar soyundan gelen kehribar derili, badem gözlü ve geniş burunlu insanlar yönetici konum’da yer alırlar. Köle körfezi ve çevresinden gelerek yerleşen tüccar olan siyahi insanlar ve dothraklar diğer alt tabaka Ghiskar halkıyla nüfusun büyük kısmını oluşturmaktadır.

Ghiskar insanları soyluluk derecelerine göre tokar adı verilen altın ve gümüş çemberler takalar, kişinin soyluluğuna göre tokar sayısı ve tokar’dan geçen kumaş sayısı fazlalık gösterebilir. Ghiskar kadınları şehirin kızıl tuğlalarının rüzgarla savrulmasından korunmak için peçe kullanırlar. Astapor’un atlı muhafızları kumaşlar ve sert madenler’le desteklenen korkunç boynuz biçimli saçları ve renkli tüniklere sahiptir, yüksek soylu doğumlulardan oluşan bu savaşçılar şeytani görünmek ve davranmak konusunda ustadırlar. Kendilerini halen Ghiskar imparatorluğunun güçlü olduğu zamanların’da olduğu gibi yenilmez sayarlar.

Astapor şehri zengin soylular’dan seçilen iyi üstatlar tarafından ortak yönetilir, Astapor şehrinde oligarşik bir çumhuriyet yönetimi mevcuttur. İyi üstatlar çıkaran soylu piramitler sabah ve akşam alacakaranlık saatlerin’de ipekler ve boyalar yakarak renkli ışıklar yayarak gösteriş yaparlar. Şehir görünüm olarak fark edilen bir kaç nokta yer alıyor, bunlar’dan ilk gurur alanı Astaporlu köle tacirlerinin kölelerini yabancılara sattıkları büyük pazar, diğeri eziyet alanı şehir giriş olan bu alan kölelerin ağladıkları ve Astaporlu tüccarlar tarafından satın aldığı yer, ceza alanı ise suç işleyen ve firar eden kölelerin halkın gözü önünde idam edildikleri yer. Dövüş çukurları ise ölümüne dövüşlerin, kızların boğalarla dövüştürülmesi, üzerine bal sürülen çocukların ayılara atılması gibi oyunlar düzenlenerek ilk kimin yenileceği yada kimin öleceği konusunda bahisler oynanır.

Astapor şehri sağlam surlara sahip olmamasına rağmen tarihin’de hiç işgal edilmemiştir. Şehir’de yer alan lekesizler bir çok düşmanı Astapor’a savaş açmaktan alıkoymakta, nadiren gelen Dothrak khalasarları ise hem şehire köle vererek değiş tokuş ticareti yapmakta, hemde iyi üstatlar onlara cömert hediyeler vererek tehdit oluşturmalarına mani olmaktadır. Astapor şehri tarihin’de bir kaç kez Dothrak khalasarları için ziyafet düzenledi.

Yorumlar