Ana sayfa Dizi / Film Komedi Görünümlü Drama: Fleabag İncelemesi

Komedi Görünümlü Drama: Fleabag İncelemesi

PAYLAŞ

İzlerken kahkahalara boğulacağınız, yüzünüzde buruk tebessümlere yer vereceğiniz, ağlamamak için kendinizi sıkacağınız diziye hoş geldiniz : Fleabag.

Paramparça olmaya hazır mısınız?

Fleabag, Phoebe Waller-Bridge’in tek kişilik bir tiyatro oyunundan esinlenerek yazıp oynadığı İngiliz yapımı bir dizi.

Fleabag ilk olarak 2016 yılında bizlerle buluştu. Komedi ve dram birleşimi olan dizi yaklaşık 30 dakikalık ve toplam altışar bölüm olmak üzere iki sezondan oluşuyor. Dizi birçok ödüle aday gösterildi. Bu yıl ise Primetime Emmy En İyi Komedi Dizisi Ödülü’nü aldı.

Dizinin konusu Londra’da yaşayan, 33 yaşında, zor bir hayatı olan bir kadının yaşamını anlatıyor.Annesi 3 yıl önce meme kanserinden vefat etmiş, babası kızlarının vaftiz anneleriyle birlikte ve kız kardeşi ise alkolik kocası ile 15 yaşında bir üvey oğlu olan başarılı bir iş kadını. Fleabag’in kendisi ise bir kafe işletiyor, aslında işletemiyor demek daha doğru denebilir çünkü kafeye gelen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Tabii Chatty Wednesday (Geveze Çarşamba) günleri hariç.

Dizide sürekli seyirciyle iletişim haline geçen bir anlatım var(dördüncü duvar). Fleabag aslında izleyicisiyle konuşan, anlamadığı yerleri kısaca izleyicisine açıklayan bir dizi. Sanki izlediğiniz görseller ile aranızda bir bağ varmış gibi ve bu görsellerle sizin aranızda bildiğiniz bir sır varmış gibi hissediyorsunuz.

İlk sezon boyunca Fleabag sürekli olarak ölen arkadaşı Boo’dan bahsediyor. Hatta sözlü olarak bahsetmediği zamanlarda bile onu hatırlıyor, bizim de görmemizi sağlıyor. İlk iki bölümde yaşadığı travmayı görüyoruz ve bu travmanın sebebini ise sezon sonunda anlıyoruz.

İkinci sezon diziye yeni bir isim ekleniyor : Sherlock’taki Moriarty rolüyle gönüllerimizi kazanan Andrew Scott. Scott, Fleabag’in babası ve vaftiz annesini evlendirecek olan bir rahibi oynuyor dizide. Rahip kıyafetleri, konuşmaları ve tavırlarıyla izleyicilerin gönüllerini kazanma ihtimali yüksek diyebilirim.

İsimsiz Karakter

Yazının başından beri ana karaktere Fleabag diye hitap etmemin nedeni karakterimizin isminin olmayışı. Fleabag’in ana karakteri için Fleabag kelimesini kullanmak uygun olur diye düşünüyorum. Fleabag kelimesinin anlamı aşağılık, adi anlamına geliyor. Bu anlamda kullanılmasının sebebini diziyi izleyince anlayacaksınız.

Fleabag, komedinin bir alt türü olan dramedi ile komedinin başka bir alt türü olan “kırmızı rujlu zeki ve komik kadınlar” kategorisinin birleşiminden oluşan bir dizi. Cinsiyetlere özgü komedi nasıl herkese hitap edebilir sorusunun ise en güzel cevabı diyebilirim bu dizi için. Kadınların cinsellikleri başta olmak üzere daha önce ekranlara yansıtılmamış kişilik özellikleriyle yer aldığı bir dizi. Phoebe Waller-Bridge‘ın deyimiyle “eskiden azgın kadınlardan korkulurdu- artık Emmy veriyorlar.”

Tüm aşklar, üzüntüler geçecek; kayıpların yeri dolmayacak, bazı şeyler hiç unutulmayacak ama hayat devam edecek dediğim dizi 12 bölüm boyunca beni derinden etkiledi, sizler de izleyince neden bu kadar etkilediğini anlayacaksınız.

Fleabag IMDB Puanı

2016 yılında yayınlanmaya başlayan ve ilk 2 sezonu yayınlanan dizinin IMDB puanı ise hayli yüksek. 8.6 IMDB puanı olan diziyi kesinlikle izlenmesi gereken yabancı diziler listenize eklemelisiniz.

Fleabag Oyuncu Kadrosu ve Canlandırdıkları Karakterler

  • Phoebe Waller-Bridge, Canlandırdığı Karakter; Fleabag
  • Sian Clifford, Canlandırdığı Karakter; Claire
  • Olivia Colman, Canlandırdığı Karakter; Godmother
  • Jenny Rainsford, Canlandırdığı Karakter; Boo
  • Bill Paterson, Canlandırdığı Karakter; Dad
  • Brett Gelman, Canlandırdığı Karakter; Martin
  • Andrew Scott, Canlandırdığı Karakter; The Priest(Rahip)
  • Hugh Skinner, Canlandırdığı Karakter; Harry

Yorumlar