Ana sayfa Edebiyat Koronavirüs Hakkında Yanlış Bilinenler!

Koronavirüs Hakkında Yanlış Bilinenler!

PAYLAŞ

Yaklaşık üç ay kadar önce Çin’de ortaya çıkan COVID-19 virüsü, geçen kısacık sürede neredeyse bütün dünyaya yayılmış durumda. Her gün bir sürü haber alıyoruz. Örneğin sadece son 72 saat içerisinde aldığımız haberlerden bazıları:

-Virüsün ana üssü artık Avrupa oldu.
-ABD başkanı Donald Trump, COVID-19 virüsü sebebiyle ülke genelinde “Ulusal Acil Durum” ilan etti.
-Netflix, çekimleri süren tüm yapımlarının prodüksiyonlarını durdurma kararı aldı.
-Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı kararla birlikte 9 Avrupa ülkesinden çıkışlı uçaklar bugün itibariyle durduruldu.
-Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği, artık AVM’lerin 10.00-22.00 arası değil 12.00-20.00 arasında açık olmasına karar verdi.
-Koronavirüs salgını sebebiyle Azerbaycan’da düğün yapmak yasaklandı.
-Londra’da yeni doğan bir bebeğe yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı.
-Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkmayan İtalyanlar, evlerinden şarkı söylemeye başladılar.
-COVID 19 virüsünün ülkemizde görülmesinin ardından İstanbul’da toplu ulaşım kullanım miktarı %19 azaldı.
-Dünya genelinde kronavirüs tanısı konan kişi sayısı 150 bini geçti.
-Fransa, önlem için restoran, barlar, sinemalar başta olmak üzere çoğu dükkan ve bölgeleri kapatma kararı aldı.
-İspanya Başbakanı, 15 günlük OHAL ilan ettiğini ve ülkeyi tecrit altına aldığını duyurdu.
-Türkiye’de 6. koronavirüs vakası tespit edildi. Şahıs Umre’den dönmüştü.
-Umre’den dönenlerin karantinaya alınmaması karşısında halk tepki gösterdiği için Sağlık Bakanlığı, kendini karantinaya almayan kişileri şikayet edebileceğimizi söyledi.
-Saat gecenin henüz 04.30’uyken Ankara Gölbaşı KYK yurtları, Umre’den dönen vatandaşları karantinaya almak için boşaltıldı. Bu kişilerin sayısı 10 bin 330.

Hal böyle olunca insanlar arasında bir sürü söylenti dolaşmaya ve yalan haberler ortaya çıkmaya başladı. O yalan haberlerden bazılarının doğrularını sizin için derledik.

Koronavirüs, vücuduna sızdığı herkesi öldürür mü?

Bu zamana kadar elimize geçen verilere göre COVID-19 virüsüne sahip olan kişilerden yalnızca %2’si ölüyor. Bu oran çoğu hastalıktan daha düşük. Üstelik bu %2’lik kısmın çok büyük bir bölümünü 50 yaş üstü kişiler oluşturuyor.

Bu hastalık için asıl önemli olan nokta bağışıklık sisteminizin ne kadar güçlü olduğu. COVID-19 virüsü tıpkı diğer kuzenleri gibi yakalanan kişiye ağır bir zatürre geçirtiyor. Gerekli önlemler alındığı ve bağışıklık sistemi güçlendirildiği takdirde herkesin kurtulması mümkün.

COVID-19 virüsü sıcakta ölür mü?

Doğrusunu söylemek gerekirse insanlar bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Kimisi baharla birlikte bu virüsün ortadan kaybolacağını kimisi de sıcağın hiçbir etkisi olmadığını söylüyor. Ancak genel kanı virüsün sıcakta ölmeyeceği şeklinde çünkü COVID-19 virüsü, neredeyse bütün dünyaya yayılmış durumda ve güney yarımküredeki ülkeler yazı yaşamasına rağmen bir azalma söz konusu değil.

Maske ve eldiven bizi koronadan korur mu?

Bu soruyu cevaplamak için maskenin türü de önemli ancak insanların bütçesinin genelini düşünürsek, toplumun çoğu tek kullanımlık maske ve eldiven almaya müsait durumda.

Tek kullanımlık maske ve eldivenler, maalesef korona bulaşmasına engel değil. Maskenin yan taraflarından sızarak hava yoluyla da virüsün insanlara bulaşma ihtimali var. Ancak hastalığa sahip olan bir kişinin bunları kullanmasında elbette yarar var. Öksürük ve dokunuş yoluyla virüsün yayılmasını engellemek için tek kullanımlık maske ve eldivenler oldukça işe yarıyor.

Sirke ve dut pekmezi koronaya karşı bağışıklık kazandırır mı?

COVID-19 virüsü bağışıklığı düşüren bir hastalık olduğu için hastalığa yakalanmadan önce bağışıklık güçlendiren her bir yiyecek sizin için yararlıdır. Ancak hastalığa yakalanmadan önce sirke, dut pekmezi vb. şeylerin sizlere bir yararı olmayacaktır.

Virüsün aşısı bulundu mu?

Dünyanın her yerinden bu tarz haberler geliyor. Ancak bütün ülkeler tarafından onaylanmış ve kesinleşmiş bir aşı tedavisi henüz yok.

İnsanların genel olarak cevap aradığı sorular bunlar üzerineydi. Ayrıntılı bilgi almak için Doç. Dr. Oytun Erbaş’ın cevaplarını dinlemenizi de tavsiye ederiz.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar