Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Cesur Kral: Robert Baratheon

Cesur Kral: Robert Baratheon

PAYLAŞ

Robert Baratheon Nasıl Biridir?


Diziyi izleyen çoğu arkadaş hatırlamasa veya fazla önemsemese de Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin en önemli karakterlerinden birisi de Robert Baratheon’dur. Genelde “şişko kral” veyahut “Ned Stark’ın arkadaşı” olarak aklında kalmıştır sadece diziyle yetinen arkadaşların. Çünkü henüz ilk sezonda av sırasında ölmüştür. Bu yazıda size detaylı bir şekilde Robert Baratheon’ı tanıtacağız.

00ae4e0906cb1b4dbc46ae5d9882047f

Robert Baratheon Fetihten Sonraki 262.yılda Baratheon Hanesinin kadim yerleşkesi olan Fırtına Burnu’nda doğdu. Babası o dönemin kralı Aerys Targaryen’in çocukluk arkadaşlarından Steffon Baratheon olup annesi ise Cassana Estermont’tur. Resimdeki erkek çocuklarından en büyük olanı Robert’tır. Kardeşleri Stannis ve Renly’dir.
Robert Baratheon babasının Aerys ile yakınlığından Kralın Şehri’nde bulunmuş Kızıl Kale’yi gezme imkanı bulmuştur. Bu ziyaretlerinin birinde sonradan kayınbabası olacak kişi Tywin Lannister’ı görmüş ve kardeş Stannis ile birlikte o dönemin Kral Eli olan Tywin Lannister’dan oldukça etkilenmiştir.

be28da48df8a72d51b44d0692130aeed

Robert henüz genç yaşlardayken Jon Arryn’in himayesine verilmiş ve eğitimini burada görmüştür. Burada Eddard Stark ile çok yakın arkadaş olmuştur ve çocuğu olmayan Jon Arryn bu iki çocuğu kendi çocuğu gibi sevmiştir.
Robert 16 yaşındayken kardeşi Stannis ile birlikte, Kral Aerys tarafından göreve gönderilen ve görev dönüşünde olan babası Steffon Baratheon ve annesi Cassana Estermont’un gemisinin batışını izlemiş ve onların ölümüne şahit olmuştur. Robert babasının ölümüyle henüz genç sayılabilecek bir yaşta Fırtına Burnu Lordu olmuştur.

robert_and_lyanna

Robert Baratheon, yakın ahbabı olan Eddard Stark’ın kızkardeşi Lyanna Stark’a delilercesine aşıktır.  Ve Rickard Stark’a bunu söyleyip Lyanna ile sözlenmiştir. Lyanna’nın Robert’a karşı hisleri tartışma konusudur. Robert Baratheon Lyanna ile nişanlandığı süre zarfında ,bilindiği kadarıyla, hiçbir kadınla ilişkiye girmemiş ve aşkına ihanet etmemiştir. Ancak Robert Lyanna ile nişanlanmasından önce vadide Mya Stone adında bir piçe sahip sahiptir.

Bu olaylardan sonraki en önemli olay ise Harrenhall Turnuvası’dır. Robert Baratheon burada bulunmuş meydan dövüşüne katılmış ancak başarılı olamamıştır. Bu turnuvaya damga vuran kişi Robert’ın kuzeni ve aynı zamanda tahtın varisi olan Prens Rhaegar Targaryen olmuştur. Sadece performansıyla değil, yaptığı hareketlerle de turnuvaya damga vurmuştur.

Turnuva finalinde Barristan Selmy’i atsız bırakan Rhaegar Targaryen karısı Elia Martell orada olduğu halde Robert Baratheon’un nişanlısı Lyanna Stark’ı Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etmiştir. Tam bu an sırasında turnuvadaki tüm çığlıklar ve tezahüratlar kesilmiştir. Bu olay Robert Baratheon’ı çılgına çevirse de Robert herhangi bir eylemde bulunmamıştır.

400px-pprhaegarharrenhaltourney

Turnuva bittikten sonra , Robert Baratheon’a göre, Lyanna Stark Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılmıştır. Bu olay Robert’ın İsyanı olarak anılan ve Westeros’ta birçok şeyi değiştiren savaşın başlangıcı olarak görülür.
Lyanna’nın en büyük abisi Brandon Stark bu kaçırılma olayı yüzünden deliye dönmüş ve Kralın Şehri’ne gidip Rhaegar Targaryen’i tehdit etmiş ve ortaya çıkmasını söylemiştir. Bu agresif hareket Kral Aerys’i kızdırmış ve Brandon Stark’ın zindana atılmasına neden olmuştur. Kral Aerys bunu yaptığı yetmez gibi Rickard Stark’ı Kralın Şehri’ne hesap vermeye çağırmış ve çağırdıktan sonra hem Brandon’ı hem Rickard’ı vahşi bir şekilde öldürtmüştür.

aerys_rickard_brandon

Aerys bunu yaptığı da yetmez gibi Eddard Stark’ı ve Robert Baratheon’ı vatana ihanetle suçlamış ve onları da Kralın Şehrine çağırmıştır. Bu arada Robert ve Eddard Eyrie’de Jon Arryn’in yanındadır. Jon Arryn bu talebi reddetmiş, çocukları olarak gördüğü bu iki delikanlıyı vermek yerine isyan bayraklarını kaldırmıştır. Babannesi bir Targaryen olan Robert da bu detaydan yararlanarak tahtta hak iddia etmiştir. Böylece daha sonra Robert’ın İsyanı olarak anılacak savaş tam anlamıyla başlamıştır.

roberts_rebellion

Sevdiği kadın kaçırılan ve arkadaşının babası ve kardeşi katledilen Robert, isyan sırasında muazzam bir liderlik ve savaşçılık özelliği göstermiştir. Savaş esnasında Robert’ın vahşiliği ve gücü insanlar tarafından sürekli olarak bahsedilmiştir. Robert Marq Grafton’ı çıplak elle öldürmüştür.

Bu Baratheon  korkusuz. Ve bir kralın dövüşmesi gerektiği gibi dövüşüyor.

– Godric Borrel

Robert’ın bu isyan dönemindeki tek yenilgisi savaş aşkıyla tutuştuğu sırada Randlly Tarly’e karşıdır. Bunun dışında Robert Çanlar Savaşı’nı kasaba halkının onu sevmesi ve koruması sayesinde kazanmış ve güçlerini müttefikleriyle birleştirmiştir.  Robert bu dönemde günde 3 mücadeleye girecek kadar savaşın içindedir ve Ned Stark’ın kaldırmayı bile başaramadığı savaş çekiciyle mücadelenin en ateşli yerlerinde yer almıştır.

kingrobert

En başlarda bu isyanı önemsemeyen Kral Aerys, Robert’ın durduralamaz bir güçle intikam almaya geldiğini fark edince Gerold Hightower ile ,o sırada Neşe Kulesi’nde bulunan, oğlu Rhaegar Targaryen’a mesaj göndermiştir ve Rhaegar’a gelip bu isyanı bastırmasını emretmiştir. Bunun sonucunda bütün bu olayların Robert ile birlikte baş kahramanı olan Rhaegar Targaryen savaşmaya ve Robert’ı durdurmaya karar vermiştir.
40bin kişilik bir kuvvet toplayan Rhaegar Targaryen Üç Dişli Mızrak’da Robert Baratheon’ı karşılamıştır. Daha sonra adına şarkılar yazılacak bu savaşı daha az bir asker sayısına sahip olan Robert Baratheon kazanmıştır. Savaşın en ateşli anında Robert Baratheon ve Rhaegar Targaryen karşı karşıya gelmiştir, bu mücadelenin nasıl sürdüğü tartışmalara açıktır ama şu bir kesindir ki Robert Baratheon ölümcül bir darbe ile Rhaegar Targaryen’i yerle bir etmiş ve Üç Dişli Mızrak Savaşı’nı bitiren hamleyi yapmıştır.

Onu öldürdüm Ned, dikenli savaş çekicimi zırhına öyle bir vurdum ki çekic zırhı geçip o kara kalbine çarptı. Adam ayaklarımın dibinde öldü.

– Robert Baratheon

main-qimg-5a93d2857f531e92e986dc1fe7af9480-c

Bu savaş Robert’ın ünvanlarına “Üç Dışlı Mızrak Şeytanı”nı da eklemiştir. Savaştan sonra Robert kardeşi gibi gördüğü Ned Stark’ı Kralın Şehri’ne göndermiştir.

Şehre giden Ned Stark şehrin kapılarının tamamen açık olduğunu ve Aerys’in kendi kral muhafızı Jaime Lannister tarafından katledildiğini görmüştür. Kralın Şehrindeki tek çarpıcı olay bu değildir, Rhaegar’ın çocukları ve karısı Elia Martell vahşice katledilmiştir.
Yaralarını sardıktan sonra Kralın Şehri’ne gelen Robert Baratheon tahta oturmuş ve bundan sonra Kral Robert I Baratheon olarak anılmıştır. Elia  ve çocukların katledilmesi konusu Robert ve Ned’de fikir ayrılıklarına yol açmış ve iki arkadaş bu konuda kavgaya tutuşmuşlardır. Bu olaylardan sonra geriye tek bir pürüz kalmıştır, Robert’ın hayatının aşkı Lyanna’nın akıbeti. Dizinin 6.sezonunda gördüğümüz gibi Lyanna Stark çocuğunu doğururken ölmüştür.

lyanna_funeral

Lyanna’nın ölümü bu iki dost arasındaki kavgayı unutturmuştur. Ancak hayatının aşkını kaybeden Robert Baratheon bu olaydan sonra kalbinin yarısı gitmiş bir şekilde yaşamıştır.

robert_cersei_wedding

Jon Arryn’in tavsiyesiyle Cersei Lannister ile evlenmiştir ancak bu evlilikte mutluluk yoktur ve Robert aradığı mutluluğu şarapta ve başka kadınlarda aramıştır. Robert’ın Cersei’den hiçbir çocuğu olmamıştır, olacak bütün çocuklar Cersei tarafından engellenmiştir. Burda değinmek istediğim bir nokta var; Cersei’nin çocukları Jaime’den yapmasının sebebi genelde Robert’ın Cersei’ye ilgisizliğine bağlanıyor, ancak bu kesinlikle gerçekten uzak. Çünkü Cersei ve Jaime ilişkisi bu evlilikten çok daha öncesine dayanıyor.

Biraz da Robert’ın saltanat döneminden bahsedelim. Robert’ın başa geçmesiyle birlikte diyar çok muazzam bir gelişim evresine geçmiştir ve halk hiç olmadığı kadar mutludur. Çünkü Robert döneminde bir sürü turnuva ve şenlik olmuştur. Turnuva ve şenlikler, halkın zenginlik ve refah seviyesini arttırdığı gibi krallığın kasası için sorun teşkil eden şeylerdir. Kral Robert’ın saltanat dönemi için kötü diyebileceğimiz tek şey krallığın borç durumudur. Genel olarak Robert dönemine krallık için iyi bir dönem diyebiliriz. Robert yönetimde çok fazla rol almasa da gerekli yerlere doğru kişileri yerleştirmiştir ve iyi bir yönetim olmuştur. Bazıları Kral Robert’a kötü bir kral derler onlara yönetim konusunda eline su dökülmeyecek Tywin Lannister’ın şu sözünü hatırlatalım.

“İyi bir kral neyi bilip neyi bilmediğini bilen kraldır.”

– Tywin Lannister

Kral Robert döneminde bir savaş daha olmuştur bu savaş Greyjoy İsyanı’dır. Robert’ı güçsüz gören Lord Balon Greyjoy kendini Kral ilan etmiştir bu olay karşısında Robert Baratheon acıma göstermemiş ve Lannisport’u yakan Demir Donanma’nın üzerine kardeşi Stannis’i göndermiş ve kendisi de Pyke’a düzenlenen saldırıya liderlik etmiştir.
Bu isyan Balon’a ağıra patlamıştır. Theon hariç bütün oğullarını kaybeden Balon, Theon’u da Eddard Stark’ın himayesine vermek zorunda kalmıştır. Balon’un diz çökmesiyle birlikte bu olaydan sonra kimse Robert Baratheon’a ve saltanatına ayaklanmak gibi bir olaya kalkışmaya cesaret edememiştir.

balon_kneels

Robert’ın saltanatındaki dönüm noktalarından ve sonunu getiren durumlardan biri de Jon Arryn’in ölümüdür. Serçeparmak ve Lannisterların oyunuyla ölen Jon Arryn’in yerini doldurmak için Kral Robert hemen kardeşi gibi gördüğü Ned Stark’ın yanına gitmiştir.

gbl8fsi

Ned Stark dostunun teklif ettiği bu yardımı kabul etmiş ve Kralın Şehrine Kral Eli görevini yapmak üzere gitmiştir. Ancak Lannisterlar sırlarının ortaya çıkması korkusundan dolayı Jon Arryn’den sonra Kral Robert’ı da bir av sırasında çok güçlü bir şarapla güçsüz duruma düşürüp Kral’ın devasa bir yaban domuzu tarafından öldürülmesine sebep olmuşlardır.
Bu olaydan sonra aslında Robert’ın kanını taşımayan Joffrey Baratheon da Eddard Stark’ın ölümüne neden olmuştur.

Jon Arryn öldü. Sonra Robert, daha sonra Ned. Böylece muhteşem devrimleri son buldu. Ve Westeros o zamandan beri yanıyor.

– Game of Thrones History&Lore

Kral Robert’ın karakterini anlatan birkaç alıntıyla son verelim yazıya.

Robert, tıpkı rüyalarımdaki gibi. İçiyor, gülüyor ve övünüyor. Bunlar onun en iyi olduğu şeylerdi, bunlar ve savaşmak. Ondan daha iyi olduğum hiçbir şey olmadı.

– Kral Stannis Baratheon

“Eğer bir şeyle sevişemiyorsa, içemiyorsa veya dövüşemiyorsa o şey onun için sıkıcıydı.”

– Sandor Clegane

Anlatıyorlar ki Robert Baratheon bir boğa kadar güçlü ve savaş alanında korkusuzmuş. Savaşmaktan başka hiçbir şeyi bu kadar sevmeyen bir adam.

– Daenerys Stormborn

Söyleyin leydim, ağabeyim Robert hangi kanuna dayanarak tahta çıktı? Ah Baratheonlar ve Targaryenler arasında gerçekleşmiş bir evlilikten doğan kan bağından bahsedilir ama bu durum üstadlardan başka kimsenin umrunda değildir. Robert tahtı kanunlarla değil savaş çekiciyle kazandı.

– Renly Baratheon

Robert gerçek bir çelikti. Stannis saf demire benzer. Kara, sert ve güçlüdür ama bükülmeden önce kırılır. Renly ise bakırdı. Parlak, bakması hoş ama satmaya kalksan beş para etmez.

– Donal Noye

Robert tacı taktıktan sonra asla eskisi gibi olmadı. Bazı erkekler kılıç gibidir savaşmak için yapılmıştır. Onları bir yere asarsın ve zamanla paslanırlar.

– Donal Noye

Bazı krallar kendi kendilerini  yaratır. Robert gibi.

– Jorah Mormont

10891677_746127185466165_8784079910904422507_n

Yorumlar