Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Kraliçenin Kaderi: Valonqar

Kraliçenin Kaderi: Valonqar

PAYLAŞ

KRALİÇENİN KADERİ – VALONQAR


Yeni sezona oldukça kısa bir süre kalmışken, bu sezon veya önümüzdeki sezon yaşanma ihtimali olan bir kitap teorisi ile sizlerleyiz. Bakmayın kitap teorisi dediğimize, her ne kadar dizi ile kitap yüksek oranda bambaşka yollara ayrılmış olsa da kitapta oldukça mühim bir teori olduğu için bu teorinin diziyi de kapsadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yazıda Valonqar’lardan ve Cersei’den bahsedeceğiz.

Şimdi kitapta Cersei POV’larından bildiğimiz, dizide ise 5.sezonun ilk bölümünde karşımıza çıkmış bir kehanet bu. Dizide kehanetin sahibi Kurbağa Maggy, Valonqar’dan bahsetmese de kitapta Valonqar geçiyor.


Bazı arkadaşlar bu kehanete aşina olabilir, kısaca bahsedelim. Maggy Cersei’ye prens ile evlenmeyeceğini (burada Rhaegar’dan bahsediliyor) ama kralla evleneceğini söylüyordu (Robert Baratheon).

Kendisinden daha güzel ve genç bir kraliçenin gelip her şeyini elinden alacağını ve kendisini devireceğini söylüyor. Cersei çocukları hakkında soru sorduğunda, çocuklarının kendisinden uzun yaşayacağını söylüyor ve çocuklarının taçlarının da kefenlerinin de altından olacağını söylüyor.

Oldukça ürpertici bu kehaneti şununla devam ettiriyor :

”Ve gözyaşların seni boğduğunda, Valonqar gelip senin beyaz solgun boğazına ellerini saracak ve boğarak seni öldürecek.”


Valonqar, Valyria dilinde “küçük erkek kardeş” anlamına geliyor.  Cersei en başlarda bu kadının kehanetini çok kafasına takmasa da zamanla söylediği her şey gerçekleşince kitapta paranoyaklaşmaya başlıyor.

Genç  ve güzel kraliçe konusunda başlarda Margaery’den şüphelense de özellikle diziyi  göze aldığımızda bu kişinin Daenerys olacağını söylemek çok da zor olmasa gerek.  İkizler veyahut Tyrion’ın Targaryen olma teorilerini de hesaba katmaz isek Valonqar için iki ihtimal var: Tyrion ve Jaime.  Cersei’nin Valonqar paranoyaklığı ise tamamen Tyrion’a odaklanmış durumda.

Tyrion doğumunda bile annesini öldürerek Cersei’ye zarar vermiş, kral elliği sırasında Tommen ve Myrcella’yı  Cersei’den uzaklaştırmış  birisi olduğundan; Cersei’yi Tyrion’dan şüphelenmesi için pek suçlayabileceğimizi düşünmüyorum.

Sadece dizi için değil, kitap için bile bu teoriyi destekleyebilecek verilerimiz mevcut. Tyrion ile Cersei’nin birbirinden nefret etmeleri, Tyrion’ın bir kaçak olup Targaryen destekçiliğine bürünmesi ve en önemlisi Cersei’nin Tyrion’ı öldürmek için tüm diyardaki cücelerin peşine düşmesiyle içine girdiği bitmek bilmeyen paranoyaklık.

Tyrion’ın valonqar olma ihtimali göz ardı edilemez ama ben bir de öbür adaya göz atalım istiyorum: Kralkatili Jaime Lannister

Cersei’nin doğduğundan beri en yakını olan, dünyadaki her şeyden çok sevdiği Jaime’si.  Valonqar’ın “küçük erkek kardeş”  manasına geldiğinden bahsetmiştik, kitapların ışığından hareketle ikizlerden geç doğan kişinin Jaime olduğunu bildiğimiz için Cersei’ye Jaime’nin ablası diyebiliriz. Küçük kardeş yönünden bir sıkıntı yok.  Özellikle geçen sezon Cersei Baelor Septi’ni çılgın ateşle havaya uçururken hepimiz Jaime’nin yetişip bu olayı engelleyeceğini ve tarihin tekerrür edeceğini düşünmüştük.

Şehri yanmaktan kurtaran ve gizli kahraman olduğu halde Kralkatili lakabı yiyen Jaime’nin aynı fedakarlık sonucunda lakapları arasına Kraliçekatili’ni de ekleyeceğini umuyorduk. Lakin tarih tekerrür etmedi ve Jaime şehirde değilken Cersei  çılgın ateşi kullandı, eh tabi biz de hayal kırıklığına uğradık. Ama bu olaydan sonra şehre gelen Jaime’nin Cersei’ye bakışlarına dikkat edince arada bir gerginlik oluştuğunu söylemek pek de zor olmaz.

Kitap için ise zaten Jaime’nin Cersei’den hoşnut olmadığını söylemek oldukça normal. Cersei’nin bir sürü erkekle yattığını öğrenen ve deliliğinden usanan Jaime, Cersei’ye tahammül edemeyecek halde. Cersei’nin yardım mektuplarını ateşe attığını düşünürsek kitap için bu gerginliğin diziden de fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Kitap için Cersei henüz tam olarak  Deli Kraliçe pozisyonuna geçemediğinden, bir şehir yakma olayında Jaime’nin hala Kraliçekatili ünvanını elde edebileceğini düşünüyoruz. Dizi için ise Cersei’nin günden güne deliliğine delilik kattığını ele alırsak Jaime’nin bu saçmalıklara daha ne kadar dayanabileceğini söylemek güç.

Kişisel fikrim Valonqar’ın Jaime olduğu yönünde çünkü ikizler ve Tyrion için ele alabileceğimiz Targaryen teorileri mevcut (Aerys’in Leydi Joanna’ya tecavüz etme olasılığı). Fakat bu Targaryen teorileri gerçekleşse bile Jaime’nın Cersei’nin her türlü “küçük erkek kardeş”i olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak şundan da bahsetmek istiyorum, Jaime’nin altın bir eli var bildiğimiz gibi. Bu altın elle boğulmak oldukça şık bir ölüm olur Cersei için. Kitapta Symon Gümüşdil’in özellikle nakaratı oldukça güzel olan bir şarkısını da şöyle ekleyelim:

Yüksekteki tepesinden aşağı inip şehrin caddelerinde at sürdü.
Dar sokaklarda, yokuşlarda, kaldırım taşlarında.
Bir kadının iç çekişine doğru gitti.
Kadın onun hazinesiydi, onun utancı ve onun sevinci.
Ve bir zincir ve bir kale, o kadının öpüşüne kıyasla hiçti.
Altından eller her daim soğuktu, kadının elleri her daim sıcak.

Yorumlar