Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls İlk Tamriel İmparatorluğu İkinci Kısım: Kralların Madalyonu

İlk Tamriel İmparatorluğu İkinci Kısım: Kralların Madalyonu

PAYLAŞ

Alessia İmparatorluğu yazısının ikinci kısmı, Nirn’ü Daedra işgallerinden koruyan madalyon; Kralların Madalyonu. İlk yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Kralların Madalyonu adlı kitaptan alıntı;

“İlk çağın ilk yıllarında, Ayleidler ya da Anayurdun Yüce Elfleri olarak adlandırılan güçlü bir Elf ırkı, merkez Tamriel’i demir bir yumrukla yönetti. Yüce ve kibirli Ayleidler, daedra ve ölü ruh ordularından yararlanmak için hain Daedra Lordları olan efendilerinden destek aldılar; bu korkusuz büyülü ordu ile Ayleidler, insanların genç ırklarını katletmek ya da kendi hevesleri için köle kullanmak üzere, merhamet göstermeden avladılar.

Acı çeken insanoğlunun adına, Cyrodiil soyunun ilklerinden olan Aziz Alessia, Zaman’ın Ejder Tanrısı ve Aedraların hükümdarı Akatosh’tan yardım diledi. O zamana kadar insanoğlunun vaziyetini kederle izlemiş olan Akatosh, kendi kalbinden o değerli kanını dökerek, Aziz Alessia’yı Ejderlerin Kanı’yla kutsadı ve bunun üzerine bir akit ahdetti ki, Alessia’nın nesilleri ejder kanına sadık olduğu sürece Akatosh, Oblivion Kapıları’nı elinden geldiğince kapalı tutup, Daedra aşığı Ayleidleri ve onların yaşayan ölü ordularını uzak tutacaktı.

Bu akdin nişanı önderliğinde Akatosh, Alessia ve torunlarına, Kralların Madalyonu ve İmparatorluk Şehrinin Sonsuz Ejder Alevlerini verdi. Böylece Alessia, Cyrodiil’den Kralların Muskası’nın ilk mücevheri haline geldi. Bu mücevher Madalyon’unun ortasında bulunan Kızıl Elmasın içindedir. Ayni zamanda, İmparatorluğun ve daha sonrada Septim soyunun sembolü olarak kabul görmüştür. Kızıl Elmas kendinden başka her biri ayrı bir ilahı temsil eden sekiz ayrı mücevherle çevrilidir.

İmparatorluk, Akatosh ve soyuna karşı sadakatini koruduğu ve Alessia’nın torunları Kralların Madalyonu’nu taktığı sürece, Akatosh ve onun ilahi soyu Tamriel ve Oblivion arasındaki güçlü bariyeri muhafaza etmeye devam edecek, böylece ölümlü insanoğlu Daedra Efendileri’nin harap edici celp edilen ordularından bir daha asla korkmaya gerek duymayacaktır…

Fakat İnsanların Dokuz İlahi Güce sadakatleri bozulacak ya da Alessia’nın torunları düşecek olursa, Tamriel ve Daedric diyarlarının duvarları yıkılacak ve Daedra Tapınanları insanoğlunu tekrar kabusa sürükleyecek olan Zayıf Daedraları ve yaşayan ölü ruhlarını yeniden çağırabilecektir.”

Madalyon’un asıl görevi, Daedra Prenslerinin Nirn’e girmesini engellemektir. Madalyonun bir Ejderdoğan tarafından takılmaması halinde bariyer kalkar ve Nirn istilaya açık hale gelir. Bunun iki örneği; The Elder Scrolls IV: Oblivion ve The Elder Scrolls Online oyunlarında görülmüştür. Oblivion oyununda Mehrunes Dagon istilaya başlamıştır. Bunun nedeni, İmparator VII. Uriel Septim’in ve tüm çocuklarının (Piç olan Martin Septim hariç.) Mistik Şafak tarikatı tarafından suikaste uğramasıdır. The Elder Scrolls Online’da ise Molag Bal, Nirn’ü kendi diyarına çekmeye çalışmıştır.

Uriel'in Ölümü
Uriel Septim’in ölümü

Madalyon, Martin Septim tarafından kırılmıştır. Sebebi ise Mehrunes Dagon’un bizzat kendinin İmparatorluk Şehri’ne girmesi, Martin’in de Akatosh’un Avatarına dönüşmeye çalışmasıdır. Madalyonun kırılması sonucunda Martin, Akatosh’un avatarına dönüşmüş ve Mehrunes Dagon’u kendi diyarına yollamıştır. Bunun sonucunda Martin, yani Akatosh’un Avatarı taşa dönmüş, Kralların Madalyonu kırılmış, Oblivion İstilası durdurulmuş ve Septim soyu sona ermiştir. Ayrıca madalyonu sadece bir Ejderdoğan takabilir.

Kralların Madalyonu
-Kralların Madalyonu

Aziz Alessia’nın İmtihanı adlı kitaptan alıntı;
“Akatosh uzun zaman önce Alessia ile bir anlaşma yaptı. Oblivion’un birbirine dolanmış düğümlerini toplayarak, onları Kalbinin kanlı lifleriyle ördü ve ”Sana bu sembolü veriyorum, böylece andın ve kanın doğru kaldığı müddetçe benim de kanım ve andım senin için baki kalmaya devam etsin. Bu sembol Kralların Madalyonu olacaktır ve ben Ruhların Kralı olduğum, sense Fanilerin Kraliçesi olduğun için aramızda Antlaşma yapılacaktır. Fani Bedenlere şahit olduğun gibi ben de Ebedi Ruhlara şahit olacağım.” diyerek Alessia’ya verdi.

Ve Akatosh göğsünden, Kalbindeki alev almış kandan bir avuç dolusu çıkardı ve ”Bu, sana verdiğim sembolüm; müşterek kanımızın ve vaat ettiğimiz kaderin yadigarı olsun. Sen ve varislerin, Krallar Madalyonunu taktığınız sürece bu Ejder Alevleri – ebedi bir ateş – tüm insanlara ve tanrılara sadakatimizi göstermek için daima yanacaktır. Ejder Alevleri yandığı sürece, Kalbimdeki kanın, Oblivion Kapılarını sıkı sıkıya koruyacağına dair sana ve bütün kuşaklara and içiyorum.”

Hükümdarlarında Ejder Kanı olduğu sürece, İmparatorluğun azameti uzun yıllar boyu vaki olacaktır. Ancak ejderateşinin mağlup olması ve müşterek kanımızın varislerinden birinin Krallar Tılsımını takamaması halinde, İmparatorluk da karanlığa gömülecek ve Şeytani Tanrılar topraklara hükmedecektir.” diyerek Alessia’ya verdi.”

 

Yorumlar