Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Kuleler

Kuleler

PAYLAŞ

Kuleler, Mundus’un var olmasını sağlayan ve Ölümlü Diyar ile Oblivion diyarlarını ayrı tutan bariyerin ayakta durmasını sağlarlar. Kuleler aslında bir tür binadır diyebiliriz, ama bu tam olarak doğru sayılmaz, çünkü yapay kuleler olmakla birlikte doğal unsur olarak karşımıza çıkan kuleler de vardır.
Her kulenin kendisine ait bir taşı vardır, kule taşları, kulesinin kalbidir ve kulesine enerji ve güç sağlar. Eğer kule yıkılırsa ya da taşı yok edilirse kule etkisiz hale geçer. Eğer tüm kuleler etkisiz hale geçerse Mundus’un varlığı tehlikeye girer.

White Gold Tower:
Kıtanın merkezinde yer alan Ak Altın Kule (White Gold Tower), Ayleidler tarafından, büyüsel gücün yayılımı için inşa edilmiştir. Kulenin etrafı sekiz tane daha çember şeklinde kulelerle sarılıdır ve çember içinde çember oluşmuştur. Diğer kuleler büyüsel gücü alıp onu harcarken bu kule canlıların yaratılışından gelen büyüsel gücü kullanmaktadır. Kulenin taşı Chim-el Adabal olarak bilinen Amulet of Kings’dir. Oblivion Krizi sırasında Martin Septim’in kendisi ile beraber kolyeyi feda edip Akatosh’un avatarını çağırmasıyla kule devre dışı kalmıştır.

White_gold_tower
Red Mountain:
Bu kule Mundus’un yaratılışının başlarında Aurielin, Lorkhanın kalbini (kulenin taşı) oka takıp fırlatması ile oluşmuştur. Kulenin kendisi kadar tehlikeli olan bu taş zamanında birçok olayın yaşanmasına sebep olmuştur. Bu kule 3. oyun olan TES III Morrowind’de 3.çağ 327 yılında Nerevarine’in (yani bizim) kalbi yok etmesi ile kule devre dışı kalıyor.

maxresdefault

 

Direnni:
Nirn’deki en eski bina olan Zero/Direnni/Ur/Adamantine Kulesi, ya da diğer ismi olan Ada-mantina 8 kuleden kesin olarak bilinen tek aktif olanı ve en güçlüsüdür. Taşı olan Zero Stone diğer tüm taşların başıdır. Taşı o kadar güçlüdür ki, yer altında olan taşın gücü yer yüzüne kadar taşmaktadır. Kule daha önce farklı amaçlar için kullanıldı, ama kulenin içindeki taşa asla ulaşılamadı.Lorkhan’ın cezası da bu kulede verilmiştir.

direnni

Throat of the World:
Arzın Soluğu (Throat of the World)  veya Kar Kule olarak da bilinir. Burası Paarthurnax’ın tepesinde meditasyon yaptığı ve Kırsakallar’ın ejderdoğanları eğittiği kuledir (dağdır). Aynı zamanda Nordlar insanlığın burda şekillendiğine inanırlar.
Bu kule hakkında fazla bilgi yok .Nordlar’ın Ejderlerle olan savaşında Alduin Zaman Yarığı ve bir Elder Scroll kullanılarak zamanda ileriye gönderildi. Son Ejderdoğan (biz) tekrar Elder Scroll ile birlikte Zaman Yarığını kullanarak Alduin’i yenmek için Ejderyıkan (Dragonrend) nidasını öğrendi. Kulenin aktif olup olmadığı bilinmiyor.

Throat_of_the_World_1

Green-Sap:
Nirn’deki en büyük ağaç olduğu sanılan bu devasa ağaç hakkında Bosmerlar Yffre’den bir hediye olduğunu düşünür ve onlar için kutsadır.Bu ağaç o kadar büyüktür ki Bosmerlar içine bir şehir inşa etmişlerdir (Camoran tahtı da bu ağacın içindedir), fakat bu ağaç daha 3. çağ öncesinde yürüyordu, yani bir tür yürüyen-şehirdi. Buna rağmen tarihte ilk defa 3. çağda kök saldı ve yürümeyi kesti, bunun sebebi taşı olan meşe palamudunun (evet taşı bir meşe palamudu) yok olması ve kulenin devre dışı kalmasından dolayı olduğu düşünülüyor. Bu ağaç ”Yürüyen şehir Falinesti” olarak da bilinir.

Elden_Root

Orichalc:
Bu kulenin tarihi çok garip olmasıyla birlikte taşı bir kılıçtır. İşin ilginç yanı, bu kule Yoku’da adasında/kıtasında bulunmaktadır ve Sinistral Elfler tarafından orichalc taşı ile kurulmuştur. Bir Redguard’ın bu kılıcı almasıyla ve ardından kulenin çökmesiyle devre dışı kalır. Kılıca ne olduğu ya da nerede olduğu bilinmiyor, fakat bu olay Yoku’da adasının yok olmasına ve Sinistral Elfler’in soyunun tükenmesine sebep olmuştur.

Numidium:
Yürüyen Pirinç, Pirinç Tanrı ve Prinç Kule olarak da bilinir. Bu kule devasa bir Dwemer robotudur ve taşı devasa bir soul gem olan Mantella’dır. Tiber septim Morrowind’i ele geçirmeye çalıstığında Tribunal vazgeçmesi ve özerklik vermesi karşılığında Numidium’un yerini söylemiştir. Daha sonra Zurin Arctus (Underking) tarafından yok edilmiştir. The Elder Scrolls II: Daggerfall zamanında yeniden inşa edilmiş ve kullanılmıştır, fakat bu ”Warp in the West” olayına neden olmuş ve ardından ortadan kaybolmuştur.

Kristal:
Ve sonuncu kulemiz Alinor’un merkezindeki Kristal Kule. Zamanında Aldmerlar tarafından inşa edilmiş, Oblivion Crisis zamanında kule Mehrunes Dagon saldırıları tarafından fiziksel olarak yıkılmış ve bu sebeple kule devre dışı kalmıştır. Kulenin yıkılması yüzünden Auriel inancı manevi olarak hasar almıştır. Jagar Tharn Staff of Chaos’u kullanıp Uriel Septim VII Oblivion’a hapsettikten sonra 8 parçaya bölmüştür ve 5. parçayı burada saklamıştır. Şu an 200 yıldır harabe halındedir, peki taşı? Taşı hakkında fazla bilgi yok, ama bilinen tek şey kule taşının bir kişi olması. Kişinin kim, ne veya nerede olduğu kesin olarak bilinmiyor.

CrystalTower

Yorumlar