Ana sayfa Oyunlar Küreler Birleşimi Nedir?

Küreler Birleşimi Nedir?

PAYLAŞ

Küreler Birleşimi, iki farklı evrenin çakışarak bir araya gelmesidir. Witcher evreni için en önemli olaylarından birisidir. Kıta da(Geralt‘ın Dünyasına kıtaya kıta denir) 1. Küreler Birleşimine kadar Gnomlar, Cüceler ve Elfler yaşardı. Ta ki Küreler Birleşimine kadar

Witcher 3 Oyunundan Bir Ekran Görüntüsü.

Küreler Birleşiminden önce Ana Kara.

  • Witcher evreninin miladı Resurrection(Yeniden Canlanma) alınır.

Resurrection’dan yaklaşık 2700 yıl önce cücelerin Kıta’ya geldiği bilinir. Ayak Bastığın da ise Gnomların Mahakam ve Tir Tochair çevrelerinde küçük koloniler olarak bulunuyordu.

Not: Tir Tochair ve Mahakam bugün de Gnom ve Cücelerin mesken ettiği yerdir. Mahakam, bugün ki Vengerberg ile Vizima’nın ayıran dağlardır ve önemli bir politik konuma sahiptir. Tir Tochair ise Korath Çölünün yakınında bulunan dağlardır. Çoğunlukla Gnomlar bulunulur. Ayrıca, Nilfgaard Krallığının kuzeydeki önemli yerleşkelerinden birisidir.

Cücelerin Kıta’ya geldiğinden yaklaşık 470 yıl sonra ise Aen Siedhe elfleri Pontar ve Yaruga taraflarına Beyaz Gemilerle gelmiş ve Ana Kara‘ya yerleşmişlerdir.

3. Oyunda Kürelerin Birleşimin olduğu Eski Elf Kulesi

1. Küreler Birleşimi

1. Küreler Birleşimi, Elflerin Kıta’ya yerleşmelerinden yaklaşık 2000 yıl sonra gerçekleşmiştir. İnsanlar, elfler gibi gemilerle Kıta’ya varmışlardır. İnsan Irklarının atası olan Dauk ve Wozgor’lar bugün ki Kovir ve Poviss civarlarına yerleşmişlerdir. Bununla beraber ilk inançlarını, Melitele, da getirmişlerdir. Ayrıca insanlar ilk yazılı dillerini de cüce ve elf ideogramlarından alıp geliştirmişlerdir. Tabi bu olayla beraber sadece insanlar değil, ghoullar, graiveirler ve vampirler de gelmiştir. Ayrıca, Küreler Birleşimi ile sadece yaratıklar ve insanlar değil, büyüler de Kıta’ya gelmiştir.

Not: Dauk ve Wozgor’lara kısa bir parantez açmak gerekirse, Dauklar hakkında çok bir bilgi yoktur. Zamanında Stregobor üzerinde çalışma yaptığını 1. Kitaptan biliyoruz. Kendisi Dauk tabletlerini deşifre edip, Werebubb’ların geleneklerini araştırıyordu. Wozgor’lar da hakkında çok şey bilinmez. Sadece kendilerinin insan kültürü olarak sofistike olduğu bilinir. Kendileri hakkında bilgileri genellikle az buz kalmış olan mezar taşlarından öğrenilmeye çalışılıyor. Eltibald, ki kendisi zamanında The Black Sun(Kara Güneş) lanetini bulan kişidir, Kara Güneş üzerinde çalışma yaparken Wozgor mezarlarında da çalışmalar yapmıştır.

Werebbubblar, kürk kaplı, cüce yapılı insan olmayan bir ırktır. Kendileri ortak dili akıcı konuşlasar da kendi dilleri de vardır. Kendi aralarında konuşurken bu dili kullanırlar. Dili gırtlaktan konuşurlar ve genellikle dedikleri anlaşılmaz. Kuzeyin, Dağ Geçitlerin de yada Taşlık Dağların da bulunurlar fakat dağlarda ki madenleri temizlemek için insanlar tarafından çok büyük bir kısmı öldürülmüştür. 1250 yıllarında Werebbublar sadece Mahakam civarların da yaşıyorlardır. Ayrıca kendileri de şekil değiştiren değillerdir.

2. Küreler Birleşimi

2. Küreler Birleşimi, 1270 ila 1370 yılları arasında gerçekleşmiştir. Bu olaylar sırasında Aen Siedhe elflerinin çoğu, insanlardan gördüğü zulümlerden dolayı Kıta’yı ve Dünya’yı tamamen terk etmişlerdir. The Great Sea(Büyük Deniz, Ebbing, Nazair/Nilfgaard’ın kuzey kısımları/ tarafında bulunur) da açılan bir Geçit olan Ard Gaeth’e doğru elfler yelken açmışlardır. Fakat, bu açılan gemilerin çoğu beklenmedik fırtınalar veya türü bilinmeyen canavarlar tarafından yok edilmiştir. Geriye kalan ise, yine insanların zorlaması yüzünden, Kıta’nın batısına sürülmüştür ve buraya sonradan “Yeni Dünya” denilecektir.

2. Küreler Birleşiminden Sonrası

Küreler Birleşimin sonrasında, Geçit’in açıldığı bölge tehlikeli ve tuhaf olmaya devam etmiştir. Bu yüzden bölgeye Mad Sea(Kızgın Deniz) olarak anılmaya başlamıştır. Bu bölge sessiz ve sisli bir bölge olarak denizin parçasıdır. Buradan geçen gezginler bazen diğer dünyalardan adalar görebilirler. Ayrıca bu bölgenin sınırları sislerle çizilmiş olup, bu sınırlar zamanında elfleri öldüren türleri bilinmeyen canavarlar tarafından korunmaktadır. Fakat 2. Küreler Birleşimin gücü halen daha bölgede bulunmak olup(Fakat Geçit kapanmıştır) bazen yankı yapmaktadır. Bu Kızgın Deniz yüzünden Witcher’lar tekrardan ortaya çıkmıştır ve bu canavarlardan korumaya korumaya çalışmışlardır. Yeni Witcher’lar tekrardan ortaya çıkmasıyla beraber Crane Okulu diye yeni bir Witcher okulu açılmıştır.

Not: Crane Okulları’na biraz detaylıca bakarsak, Keşfedilmemiş diyarlar olarak bildiğimiz doğu kıyılarında kurulmuşlardır. Crane Witcherları normal Witcherlar gibi 2 kılıç ve ilkel bir silah kullanırlar.(Bir nevi tabanca) Crane Witcherları Yeni Dünya da bulunan(Nefret Çağında bu Dünyadan bahsedildi) Chedian şehri ile Novingrad arasındaki havada ya da suda bulunan canavarlara karşı en iyi çözüm olarak geçmektedir. Dediğimden de anlaşılabileceğine göre suda savaştıkları için kayda değer bir zırh giymezler. sadece uzun ip hazırlarlar ve bu ip ile vücudunu ayaklarını ve başını kaplarlar. Ellerini ise kaplamazlar.

Birisi bir zırh paylaşmış zırh tarifine uyduğunu düşündüğüm için koydum. Crane okulun zırhları değildir!
Yorumlar