Ana sayfa Middle Earth Filmler Kuyutorman: Kuzeyin Kasvetli Diyarı

Kuyutorman: Kuzeyin Kasvetli Diyarı

PAYLAŞ

Öncesinde Büyük Yeşil Orman ya da Sindarin’de Eryn Galen olarak bilinen Kuyutorman, Orta Dünya’nın kuzeyinde, Rhovanion’da yer alan büyük, karanlık ve kasvetli ormandır. Kuyutorman, Sindarin’de Taur-nu-Fuin olarak da bilinirdi. İçinde pek çok farklı türden yaratıklar ve halklar yer alırdı. Bunlar arasında Silvan Elfleri, Ormancılar, orklar ve örümcekler de vardı.

Kuyutorman, kuzeydeki Gri Dağlar’ın eteklerinden güneydeki Kuzey Sığlıkları’na ve Anduin Vadisi’nin doğu ucundan Erebor’a kadar uzanırdı. Eski Orman Yolu adı verilen bir yolla ikiye ayrılmıştır. Bu yol Uzunsakal adı verilen cüce kavmi tarafından, Dumanlı Dağlar, Erebor ve Demir Tepeler arasında geçiş sağlamak için yapılmıştır. Fakat sonrasında bu yol kullanılamaz olmuş ve Orman’ın kuzeyinde ikinci bir yol açılmıştır. Bu iki yol arasında Kuyutorman Dağları yükselirdi. Orman’ın kuzeyindeki Gri Dağlar’dan başlayıp Orman’ın içinden geçen ve Esgaroth’a dökülen ve yine Orman’ın içindeki Büyülü Nehir’le birleşen bir de nehir vardı ve buna da Orman Nehri denirdi. Thorin ve Kafilesi Erebor Seferi sırasında bu Orman’da yolculuk etmiş ve Elf Kralı’nın Salonları’ndan kaçmak için bu nehri variller yardımıyla geçmişlerdi.

Orman Nehri

Orman öncesinde, Ağaçlar’ın Yılları dönemi sırasında Orta Dünya’nın büyük bir kısmını kaplayan devasa ormanın bir parçasıydı. Eldar’ın Valinor’a olan yolculuğu sırasında buradan geçtiği söylenirdi. İlk olarak Nandor Elfleri burada yaşamaya başlamıştır. Nandor Elfleri, Teleri’nin bir kavmidir. Nandor Elfleri Dumanlı Dağları geçmek istememişler ve Anduin Nehri’nin ormanlık vadilerine yerleşmişlerdir. Ardından sayıları artmış ve Avari de onlara katılmışlardır, böylece Silvan Elfleri veya Orman Elfleri olarak bilinmeye başlanmışlardır.   

Kuyutorman Elfleri

Kuyutorman’ın Yılları

Sindar Prensi Oropher, Lindon’dan ayrılarak bu ormana geldi ve burada Silvan Elfleri tarafından güzel karşılanarak onlara hükümdarlık etmesi istendi. Oropher bunu kabul etti, salonlarını Amon Lanc’ta kurdu ve Ormanlık Diyarı oluşturarak Yeşil Orman Elfleri’nin lideri oldu. Oropher’ın Son İttifak Savaşı’nda ölmesinin ardından oğlu Thranduil hükümdarlığa geçti. Bu savaştan dolayı yine pek çok Silvan Elfi öldü ve Elflerin sayıları azaldı; geriye kalanlar bu yüzden bir arada yaşamaya başladılar ve Orman’ın bazı kısımlarını terk ettiler –Amon Lanc da dâhil. Ardından Sauron olarak Necromancer (Ölüm Büyücüsü) adı altında Orta Dünya’ya döndü. Amon Lanc’ta bir kale inşa etti ve bu kaleye Dol Guldur yani Büyücüler Tepesi dendi.

Sauron’un etkisiyle Yeşil Orman kararmaya başladı ve bunun ardından Kuyutorman adını adlı. Devasa örümcekler, yarasalar ve orklar ormanı işgal etmiş ve orman daha karanlık, daha kasvetli ve her yeri örümcek ağlarıyla kaplı bir duruma geldi. Bu yüzden Silvan Elfleri’nin nüfusu iyice azaldı ve artık Elf Kralı’nın Salonları’na kadar çekildiler ve burada yaşamlarını sürdürmeye çalıştılar. Eski Orman Yolu da kullanılmamaya başlandı ve kuzeyde yeni bir yol yapıldı.

Elf Kralı’nın Salonları

Gandalf, Erebor Seferi sırasında Kuyutorman’a gelerek Dol Guldur’a giderek buradaki Necromancer’ın Sauron olduğunu öğrendi. Ardından Ak Divan tarafından Sauron buradan sürgün edildi. Fakat Sauron bundan on yıl sonra Dol Guldur’a Khamûl ve iki Nazgûl göndererek Dol Guldur’u yeniden ele geçirdi ve burada yeni bir ordu toplamaya başladı. Ordu hazır olmasının ardından Ormanlık Diyar, Erebor, Dale ve Lórien’e saldırılarda bulundu.

Dol Guldur’a Saldırı

Orman Yeniden Yeşeriyor: Eryn Lasgalen

Kral Thranduil, Orman’da bir sefer düzenleyerek kuzeydeki kötücül güçlerin hepsini yok etmeye niyetlendi ve onları defetti. Bu sırada Lórien’den gelen Elfler ile Celeborn ve Galadriel de Dol Guldur’a saldırarak burayı yok ettiler. Ardından Orman’ın güneyini temizlemeye giriştiler. Celeborn ve Kral Thranduil, Elflerin Yeni Yılı’nda Orman’ın ortasında buluştular ve burada Kuyutorman’a yeni bir isim vererek bundan böyle ona Eryn Lasgalen (Yeşil Yapraklar Ormanı) dediler. Thranduil Orman’ın kuzey topraklarında egemenliğini sürdürürken, Celeborn güney topraklarını alarak buraya Doğu Lórien adını verdi ve Amon Lanc, Doğu Lórien’in başkenti oldu. Orman’ın merkezindeki topraklar da Ormancılar’a ve Beornlar’a verildi.

Orta Dünya’nın Dördüncü Çağı’nda Eryn Lasgalen

Karanlığın geçmesinin ardından Orman refah dolu günler yaşasa da, Eryn Lasgalen Elfleri’nin kaderi ya Valinor’a gitmek ya da burada kalarak solmaktı. Bu yüzden Orman muhtemelen Beornlar ve Dale Halkı soyundan gelen insanların egemenliği altına girerek varlığını sürdürdü.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar