Ana sayfa Game Of Thrones Kuzeyin Kalbi: Kışyarı

Kuzeyin Kalbi: Kışyarı

PAYLAŞ

”Kışyarı’nda bir Stark varken farklıydı. Ama Yaşlı Kurt öldü ve Genç Kurt taht oyunları oynamak için güneye gitti, bize sadece hayaletler kaldı.”

Kışyarı, Stark Hanesi’nin kadim yerleşkesi ve kuzeyin kalbi olan eski ve derin kökleri olan bir kaledir. Sur’dan Fırtına Burnu’na giden Kral Yolu’nun üstünde bulunan kale, Demir Taht’ın kuzey bölgesindeki merkezidir.

Efsaneye göre kaleyi yapan kişi Uzun Gece’den sonra Sur’u yapan Mimar Brandon’dan başkası değildir. İki yapınında inşasında devleri kullanmıştır. Üstadlar, kalenin bölümlerinin farklı çağlarda yapıldıklarına inanırlar çünkü eski Starklar, kalenin zemini yükseltmeyip tek yapı olarak planlamışlardır.

Kışyarı, Kurt Ormanı’nın doğu kenarında, Cerwyn Kalesi’nin ve Beyaz Bıçak’ın batı kolunun kuzeyinde kalır. Kuzey Dağları’nın güneyinde, Uzun Göl’ün güneybatısında yer alan kale, Derinorman Kalesi’nin üç yüz mil güneydoğusundadır.

Kuzey bölgesinin haritası.

Kışyarı, bölgenin başkenti olduğu için festivallere ve kutlamalara ev sahipliği yapmıştır.

Tarihin büyük bir kısmında Kışyarı, Stark Hanesi’nin ana yerleşkesi, Kuzey Muhafızlarının ve Torrhen Stark’tan önceki Kuzey Krallarının hüküm yeri olmuştur. Bolton-Stark savaşlarında Royce II ve Royce IV Bolton tarafından ve Beş Kralın Savaşı’nda Theon Greyjoy tarafından ele geçirilmiş ancak daha sonra Theon’u esir alan Ramsay Kar tarafından kale yakılmıştır. Daha sonra Arya Stark’ın düğünü için tekrar restore edildi.

Kışyarı’nda bir Stark olduğu zamanlarda bakire bir kız çıplak olarak Kral Yolu’nda yürür ve yine de taciz edilmezdi. Yolcular hanlarda ve karakollarda ateş,ekmek ve tuz bulabilirdi. Ama şimdi geceler soğuk ve kapılar kapalı. Kurt Ormanı’nda mürekkep balıkları var ve derisi yüzülmüş adamlar yabancıları sorarak Kral Yolunda dolaşıyor.”

Kışyarı’nın yakılması.

Ejderhaların Dansı sırasında ziyarete gelen Prens Jacerys Velaryon, Lord Cregan Stark’ı siyahlara katılması için Buz ve Ateşin Paktı’nı önermiştir. Cregan, siyahlara katılmıştır ancak pakt hiçbir zaman gerçekleşmemiştir. Prens, Kışyarı’na geldiğinde ejderhasının yumurtladığı ve mahzenlerde bir ejderha yumurtası olduğunu iddia eden teoriler vardır.

Efsaneye göre Sur’un Ötesindeki Kral Bael, Kışyarı’na Sygerrik adında bir ozan olarak geldi. Çok iyi çaldığı için lord ona bir ödül vermek istedi. Bael, bahçedeki en güzel gülleri yani kış güllerini istedi. Bir buket gül Bael’e verildi ancak Bael, lordun tek çocuğu olan bakire kızını kaçırarak yatağına kış güllerini bıraktı. Lord Stark, ölüm döşeğinde iken bir ağlama sesi duyar ve takip eder. Kızı ve kucağında bir bebek, yatakta yatıyordur. Bu zamana kadar Bael ve kız, Kışyarı’nın mahzenlerinde saklanmışlardır. Ağlayan bebek büyüyüp Kışyarı Lordu olur ve Bael’i öldürür. Bunu gören annesi,kuleden atlayarak intihar eder. Oğlu da bir süre sonra Boltonlar tarafından derisi yüzülerek öldürülür.

Lord Brandon Stark ve kış gülü.

KALENİN BÖLÜMLERİ

Kışyarı’nın etrafında iki katmanlı bir sur vardır. Bu surların arasında hendekler kazılı olduğu için ele geçirilmesi zor bir kaledir. Kalenin dışında Kış Kasabası adlı küçük bir kasaba bulunur. Antik tanrıkorusunun ve doğal sıcak su kaynaklarının üstüne inşa edilen kale, duvarlardan geçen borularla sıcak suyu kalenin her yerine taşır. Bu sistem sayesinde sert geçen kışlarda kale, hem daha rahat hem daha sıcak kalır.

Surların içinde, sayıca fazla olan avlular ve küçük açık alanların bulunduğu karmaşık bir mimari vardır. Genelde buralar talim yapan kale halkıyla dolu olur. İç avluda, okçuluk yapılan belirli yerler vardır. Yıkık kalenin yanında bulunur.

Brandon Stark ve Jon Kar.

İÇ KALE

Büyük Kale, kalenin en iç kısmında bulunur ve sığnak olarak kullanılır. Granit dış duvarlar, içeriyi sıcak tutsun diye sıcak su kaynaklarının üstüne inşa edilmiştir. Cephaneliğe kapalı bir köprü ile bağlanmıştır. Kapalı köprüdeki bir pencereden bütün avlu görünmektedir.

Büyük Salon, misafirler burda ağırlanır ve kalenin lordunun ailesi burada yemek yerler. Çok geniş olan salon, dışarıdan gri taşlarla ve sancaklar ile kapatılmıştır. Kapıları meşe odunu ve demirden yapılmakta olup kale avlusuna açılır. Arka çıkışı, loş bir tünele götürür. Salonun içinde sekiz tane uzun masa bulunur ve bu masalar iki tarafa dört tane olarak sıralanmıştır. Salon, beş yüz kişiyi ağırlayabilir ve soylu misafirler için yükseltilmiş ayrı bir platform vardır.

Kışyarı’nın Büyük Salonu.

Küçük Sept, Lord Eddard Stark biricik eşi olan Leydi Catelyn Tully için bu septi yaptırmıştır.

AVLU VE DİĞER BÖLÜMLER

1.Kuzey Kapısı, 2.Yıkık Kale, 3.Cam Bahçe, 4.Mahzenler, 5.Baş Kale, 6.Tanrıkorusu, 7.Muhafızlar Kulesi, 8.Doğu Kapısı, 9.Cephane, 10.Avcı’nın Kapısı, 11.Köpek Kulübeleri, 12.Misafir Hanesi, 13.Cephanelik ve Büyük Avlu arasındaki köprü, 14.Büyük Avlu, 15.Üstat Kulesi, 16.Mutfak, 17.Avlu, 18.Çan Kulesi, 19.Kütüphane Kulesi, 20.Sept, 21.Ahırlar, 22.Büyük Salon, 23.Demirci, 24.Güney Kapısı

Baş Kale, davul şeklinde bir kule olup kalenin en eski yapısıdır ancak şuan kullanılmamaktadır. Kuzey Krallarının sadık yardımcılarının mezarları bu kulededir. Üstad Kennet, buranın Andallardan sonra yapıldığını tespit etmiştir.

Yıkık Kule, eskiden en uzun gözcü kulesi olan ve Yakılmış Kule olarakta bilinen bu yapı yüz kırk yıl küsür zaman önce yıldırım çarpmasına maruz kalmış ve kulenin üçte birlik kısmı büyük hasar görmüştür. Bu kuleyi daha sonra kimse tamir etmeye çalışmamıştır.

Tanrıkorusu, on bin yıldır dokunulmamıştır ve kaleyi saran yakın ağaçlardan oluşmaktadır. Merkezde kırmızı dallardan ve beyaz bir gövdeden oluşan üzerine ağlayan yüz çizilmiş bir yürekağacı vardır. Tanrıkorusu, surlarla kaplıdır ve demir kapıdan geçilerek ulaşılabilir.

Tanrıkorusunda Ned Stark ve Catelyn.

Cam Bahçe, meyve ve sebze yetiştirilen etrafı camla kaplı, sıcak sular ile ısıtılan bir bahçedir.

Mahzenler, Baş Kule’nin yanında yer alır. Bütün Kuzey Krallarının kemikleri burda bulunur. İkişer ikişer ilerleyen sütunlarla uzun ve dar bir koridora sahiptir. Sütunlar arasında, Kışyarı Lordların başıboş ruhlardan korunması için ellerinde demir kılıçlar ve ayakları ucuna oturtulmuş hırlayan taştan ulukurtlar vardır. Kışyarı’nın tam altında bulunur ve kalenin yüzey kısmından daha büyük bir alana sahiptir. Mahzenlere gitmek isteyenler, tahta bir kapıdan geçer ve kıvrımlı merdivenleri kullanarak aşağı inerler.

Kral Robert Baratheon ve Ned Stark mahzenlerde.

Çan Kulesi, Kışyarı Yağmalanmasında harap olmuştur. Kuleyi kaleye bağlayan köprü kapatılmıştır.

Üstad Kulesi, kalenin üstadının yeridir.

Kütüphane Kulesi, kalenin kütüphanesi burda bulunur.

Muhafızlar Kulesi, Baş Kale’nin arkasındadır.

DIŞ DUVARLAR

Kışyarı’nın iki büyük granit duvarı vardır. Bu duvarlar arasındaki hendekler kaleyi alınması zor bir hale getirir. Dış duvarlar yirmi beş metre, iç duvarlar otuz metre yüksekliğinde olmakla birlikte aralarındaki hendek çok geniştir. Dış kısımda muhafız kuleleri, iç tarafta otuzdan fazla gözetleme kulesi bulunur.

Ana kapı, iki büyük kulenin arasındaki asma köprüyle kurulmuştur, demir mazgallarla desteklenerek Kış Kasabası’nın pazar alanına açılır. Kalenin iç kısmında kuzeyden güney tarafına kesintisiz olarak gidilen dar bir tünel vardır.

Kışyarı ana kapısı.

Avcı’nın Kapısı, mutfağın ve köpek kulübelerinin yanında bulunur. Doğrudan Kurt Ormanı’na açılır ve insanlar bu kapı sayesinde Kış Kasabası’nı dolaşmadan ava çıkabilir.

Doğu Kapısı, Kral Yolu’na açılan kapıdır. Kral Yolu Kapısı olarakta bilinir.

Mazgallı Kapı, hendekler arası geçişi sağlayan kapıdır ancak dış duvarla bağlantısı yoktur.

Kış Kasabası

Yaz aylarından çok kışları insanlar burda bulunduğu için Kış Kasabası adını alan bu kasaba, Kışyarı duvarlarının dışında bulunur. Kasabanın merkezinde satıcıların tezgahları sıralanmıştır. Evler taştandır. Yollar, çamurlu ve şeritlidir. Yazları kasabanın beşte biri bile dolmaz ancak kışın kasaba dolup taşmaktadır. Kral Yolu, Kış Kasabası’nın ötesinden gider. Ayrıca bu kasabada bir han vardır.

Kış Kasabası.
Yorumlar